Historia Edgara

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Story of Edgar Sawtelle

Niemy od urodzenia, posługujący się jedynie znakami języka migowego, Edgar Sawtelle wiedzie sielankowe życie z rodzicami na gospodarstwie w stanie Wisconsin. Rodzina Sawtellów już od kilku pokoleń zajmuje się hodowlą i tresurą wyjątkowej rasy psów, której przedstawicielką jest lojalna towarzyszka i opiekunka Edgara, Almondine. Nieoczekiwany powrót Claudeaa, stryja Edgara, powoduje, że dotychczas spokojne życie rodziny Sawtellów rozpada się jak domek z kart. W niewyjaśnionych okolicznościach umiera nagle ojciec Edgara, a kiedy jego miejsce w rodzinie stara się zająć Claude, w chłopcu zaczynają rodzić się straszliwe podejrzenia. Misterny plan ujawnienia przyczyn śmierci ojca nie udaje się i Edgar wraz z trzema psami zmuszony jest uciekać w dzikie obszary dalekiej północy stanu Wisconsin, gdzie zaczyna walkę o przetrwanie. Literackie wydarzenie roku 2008 w USA.

Shimik | 2015-05-08

W pewnym momencie stwierdziłem iż wolę nie znać zakończenia tej historii w obawie przed zakończeniem które by mnie nie usatysfakcjonowało:) Pomysł na książkę bardzo fajny ale niestety mi się ją ciężko czytało, dopiero od momentu w którym Edgar uciekł zrobiło się ciekawie:) Historia ta może człowieka zmęczyć:)

Polecam tę pozycję naprawdę wytrwałym czytelnikom:)

Edyta Zawiła | 2016-09-10
Przeczytana: 09 września 2016

David Wroblewski zabiera nas w niezwykły świat Edgara, czternastoletni chłopiec słyszy , z nieznanych przyczyn nie mówi. Jego egzystencja na gospodarstwie w stanie Wisconsin przebiega normalnie, w otoczeniu kochających rodziców i psów, rasy Sawtell, którą zapoczątkował dziadek chłopca. Tradycja hodowli i tresury psów jest rodzinnym dziedzictwem.
Hermetyczność świat Edgara, który zaakceptował swój świat, radzi sobie ze współczesnością i otoczeniem , i posiadł dar więzi porozumienia z psami.
Almondine i Edgar to jedność, niewerbalność, intymność, kontakt wzrokowy, duchowe przewodnictwo, pobratymstwo, spójnia...
Nierozerwalność psa i chłopca towarzyszy im od początku, gdy Edgar przyszedł na świat, suka zrozumiała tajemnicę i wtedy nastąpiło zespolenie, i współzależność, której nie było w stanie nic zerwać, nawet czasowe oddalenie nigdy nie zerwało tej więzi.
Po "Pokoju" inaczej patrzymy na pudełkowe światy, które wbrew ograniczeniom i zależności udowadniają, że tylko wyobraźnia nie...

teri | 2012-01-08
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2011

Jak na debiut,bardzo dobra pozycja.Czyta sie z przyjemnoscia,opowiesc o glebokim zwiazku laczacym czlowieka z psem,o przyjazni przez duze P.Zdecydowanie polecam.La bellissima storia di grande amicizia......

Lunami | 2013-07-14

Chyba się starzeję. Dotarło to do mnie po przeczytaniu Historii Edgara. Dlaczego? Bo nigdy nie lubiłam tego typu powieści. Zawsze interesowały mnie tempo, akcja, a chociażby jakieś głębokie przemyślenia (tych ostatnich jest tu przynajmniej sporo). Opowieść prowadzona jest w ten sposób, jakby cała akcja i znaczące fakty nie były najważniejsze. Odczułam, że prym wiodą rozmyślania tytułowego bohatera wraz z opisem wykonywanych przez niego codziennych, zwykłych czynności. A jednak książka ta jest niezwykła. Delektowałam się wprost słowami, ich doborem i znaczeniem każdego z osobna. Czyżbym zaczęła być koneserką? Chyba nie. To tylko doskonała technika opowiadania, której nie odczułam w dotychczas przeczytanych książkach. Pełno jest tu ulotnych chwil, schwytanych po mistrzowsku w słowa. Autor pisze w taki sposób, że opisy najprostszych czynności, spokojnego życia na wsi staje się magiczną i odprężającą wizją.
Wyalienowany na skutek braku porozumiewania się z większością otoczenia, niemy...

Monika | 2015-02-28
Przeczytana: 24 lutego 2015

Książka jest przygnębiająca, ale wciągająca. Piękno kontaktów człowieka z psami ukazane jest w sposób szczególny i wyjątkowy.
Minusem książki jest jej objętość, historia byłaby ciekawsza, gdyby nie była taka rozwleczona.

Kacha | 2011-03-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2011

Książka na pewno warta przeczytania, jedna z lepszych w mojej "karierze czytelniczej". Książka dla miłośników "pięknej prozy" - zdania są zbudowane tak, że czyta się je bardzo, bardzo przyjemnie. W przypadku tej książki specjalnie "zwalniałam" z czytaniem, aby się delektować..

Książka dla miłośników Kinga - tak mi się jakoś z nim kojarzyła. Przez połowę jest to zwykła opowieść o niezwykłych ludziach, którzy próbują jakoś żyć. Później - a to dopiero się dowiecie w trakcie czytania:)

Książka dla miłośników zwierząt - naprawdę fajnie opowiada o hodowli psów. Pięknie też się kończy.

POLECAM GORĄCO!!!!

Zuela | 2015-05-21

Rodzina,która od pokoleń zajmuje się hodowla psów.Edgar jest długo wyczekiwanym dzieckie,ale urodził się niemy.Po nagłej i niespodziewanej śmierci ojce ucieka z domu,kiedy wuj usiłuje przejąć kontrole nad wszystkim.Czy śmierć ojca Edgara była przypadkowa?Smutna,ciężka książka pełna brudu i tajemnic

RAVEN | 2011-05-18

"Historia Edgara", to historia niezwykła. Historia o pięknej przyjaźni pomiędzy człowiekiem i psem, ale przede wszystkim historia o trudach życia niemego człowieka.

Najbardziej wzruszyła mnie scena, kiedy Edgar znajduje leżącego na podłodze ojca, który nie daje znaku życia. Chłopiec, będąc sam w domu, próbuje zadzwonić po pomoc, ale z jego ust nie wydobywa się żadne słowo...

Przeraża taka bezsilność. Chce powiedzieć do telefonu "ratunku", cokolwiek, ale nie może, nie da rady, nie potrafi pomóc umierającemu ojcu!!!

Czytając tę książkę człowiek zdaje sobie sprawę jak wielki dar dostał od Boga, że potrafi mówić, śpiewać, krzyczeć, powiedzieć "kocham Cię" ukochanej osobie, podziękować jej za wszystko...

Powieść ta podważa pewną złotą myśl. "Milczenie jest złotem". Po przeczytaniu tej książki każdy dobrze się zastanowi nad trafnością tego powiedzenia.

Zakończenie pozostawia wiele do życzenia, ale dlatego że ja nie lubię książek bez happy endu. Historia Edgara to historia smutna i...

pawba | 2015-04-13
Na półkach: Wyzwanie 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Wspaniała powieść o losach chłopca niemowy i jego rodziny, zajmującej się hodowlą oraz tresurą specjalnej rasy psów. To, co urzekło mnie w tej książce - to magiczne wprost relacje Edgara już od niemowlęcia z psami, a zwłaszcza z jednym - który jest jakby opiekunem i obrońcą chłopca. To, w jaki sposób Edgar porozumiewa się nie tylko z rodzicami ale i z psami, jak je tresuje - a potem po tragicznych wydarzeniach, kiedy ucieka z domu wraz z grupką swoich psów, ich wzajemne relacje, opieka i pomoc w trudnych sytuacjach jest zdumiewająca. Zakończenie książki też zaskakuje i daje dużo do myślenia. Przepiękna opowieść warta przeczytania.

Sahara9 | 2010-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Bardzo duży plus dla autora za warsztat literacki.
To jedna z nielicznych książek, w której pies staje się podmiotem. Istnieje obok człowieka nie jako dodatek, ale jako partner, towarzysz, przyjaciel. Autor nie dzieli świata na ludzki i zwierzęcy, nie wartościuje istnienia ze względu na jego miejsce w piramidzie Darwina. Światy psa i człowieka naturalnie przenikają się, dopełniają i wzbogacają.
Zastanawiam się: dla kogo przeznaczona jest ta książka? I już wiem! To książka dla tych, którzy poszukują magicznej nici łączącej ich ze światem natury.