Bosonoga królowa

Wydawnictwo: Albatros
La reina descalza
historyczna
Ag2S

Opowieść o losach dwóch kobiet próbujących znaleźć swoje miejsce w życiu. W tle – barwna mozaika osiemnastowiecznej Hiszpanii, w której po prawie trzystu latach panowania inkwizycji na nowo wybuchają nieskrępowane emocje, a tradycyjna surowość obyczajów ściera się z francuską modą na liberalizm. Miłość i fanatyczna nienawiść, namiętność i niewyobrażalne okrucieństwo, bezwzględna wierność...

Miłość i fanatyczna nienawiść, namiętność i niewyobrażalne okrucieństwo, bezwzględna wierność zasadom i zdrada, przepych pałaców w Sewilli i nędza dzielnic biedoty, sztuka rodząca się z natury i manierystyczne spektakle w madryckim teatrze… Wszystko to Falcones łączy w epicką całość, doprawia szczyptą tabaki z Indii Zachodnich, zapachem pomarańczy z podsewilskich gajów, a przede wszystkim – solidną dawką tańca i muzyki, z której zrodziło się flamenco.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

allison | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Napisana z rozmachem, barwna książka, jednak słabsza od "Katedry w Barcelonie" - ocenę zaniża ostatnia część, która bardziej przypomina średniej jakości romans niż epicką opowieść historyczną. Nie zmienia to jednak faktu, że całość czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem. Fabuła obfituje w niespodzianki, chociaż niektóre wątki i kreacje bohaterów są schematyczne.
Oprócz brawurowych przygód postaci mamy też okazję poznać realia życia w osiemnastowiecznej Hiszpanii. Ciekawie pokazane jest tło historyczne, co w przypadku tego autora nie powinno nikogo dziwić.
Polecam z czystym sumieniem - czytelnicza satysfakcja gwarantowana!

Basia | 2016-05-17

"Bosonoga królowa" to bardzo dobra, obszerna powieść historyczna. Jej akcja rozgrywa się w połowie XVIII w Hiszpanii, gdy dochodzi do pogromu Cyganów, ich uwięzienia oraz kierowania ludności pochodzenia cygańskiego do przymusowych, ciężkich robót.
Na tle wydarzeń historycznych, ukazana są przejmujące losy dwóch kobiet - pięknej, młodej Cyganki oraz wyzwolonej czarnoskórej niewolnicy.

Warto przeczytać! Polecam !

irka | 2016-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 lipca 2016

Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce pod koniec XVIII wieku, gdy doszło do eksterminacji Romów w Hiszpanii. Ich dzieje autor ukazał na przestrzeni prawie 10 lat, na przykładzie młodej Cyganki, jej rodziny i czarnoskórej przyjaciółki. Fabuła książki nie potrafiła przykuć mojej uwagi na dłużej, pomimo tego, że obfitowała w przygodę, miłość i nienawiść, cygańskie obyczaje i zwyczaje panujące w Hiszpanii w tamtym okresie. Brakowało mi dynamizmu i spójności. Uważam, że to najsłabsza książka w dotychczasowym dorobku pisarza.

Krzysztof | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Bosonoga królowa to bardzo dobra powieść historyczna, jednak czasem mocno nierówna. Sam punkt wyjścia jest wyjątkowo interesujący. Czarnoskóra niewolnica Caridad dociera do Hiszpanii i zyskuje dla siebie wolność z którą nie wie co ma tak naprawdę zrobić. Zrządzeniem losu trafia do cygańskiej rodziny i poznaje Milagros, młodą cygankę o ciętym języku. Wydawać by się mogło, że czeka nas dużo nudy. Nic z tego, a przynajmniej w pierwszej połowie książki. Każdy kto czytał Katedrę w Barcelonie wie czego spodziewać się po autorze. Falcones znów serwuje nam świetny klimat i mnogość faktów, skrupulatni budując barwny świat Cyganów, ich kulturę, śpiewy i tańce. Nie brakuje także przemytników i tytoniu. Początkowo dzieje się dużo. Mamy przemytniczą wyprawę i prześladowania Cyganów przez władzę i gdzieś w połowie sama historia traci na dynamice i zarazem staje się coraz smutniejsza. Los jaki spotyka Milagros nie jest do pozazdroszczenia. Caridad także nie wiedzie się lepiej. Finał rekompensuje...

Patrycja | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

"Bosonoga królowa" to trzecia powieść Falconesa, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia, jeśli tylko zostanie wydane więcej pozycji.

Tym razem mamy okazję poznać XVIII-wieczną Sewillę oraz środowisko zamieszkującej jej Cyganów. Musze przyznać, że fabuła bardzo mnie wciągnęła i wielokrotnie zaskoczyła - może poza zakończeniem, które wydaje się rozczarowujące. Nie jest to typowa lekka lektura; autor przemyca sporo dość kontrowersyjnych wydarzeń - dramatów pojedynczych osób, ale też setek istnień.

Falconesowi nie sposób jednak nie zarzucić pewnej schematyczności - jak zwykle bohaterką jest osoba pochodząca z niższych warstw społecznych, całą historię otacza cudowne tło historyczne, które jak się można domyślić nie zawsze ułatwia naszym bohaterom życie, a wspomnieni protagoniści marzą o lepszej przyszłości. Pod pewnymi względami ta powieść przypomina mi "Rękę Fatimy", gdyż jest sporo stycznych w obu historiach. Jeśli komuś to przeszkadza to powinien odpuścić sobie tego autora po...

BagatElka | 2017-11-28
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2017

Falcones - nudziarz z Ciebie nieprzeciętny!
Co kilka stron gwałty albo stosunki dobrowolne.Falujące łona i szatańskie ogony,którymi nawet starcy potrafię czynić cuda. A cuda te kończą się spazmami rozkoszy. Poza gimnastyką erotyczną zapamiętałam: tańczenie,śpiewanie i palenie cygar. I jeszcze gonitwy:jedni gonią drugich,drudzy gonią albo pierwszych albo jeszcze kolejnych a król (wy)gania Cyganów,Cyganie ganiają przemytników itd
Miałam sięgnąć po "Rękę Fatimy ale przeczytałam w kilku opiniach,że tam występują te same motywy,co w "Bosonogiej królowej" tzn gwałcenie itp więc sobie odpuszczam. Szkoda mi życia na Falconesa.

EwaWu | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Ildefonso Falcones to pisarz trudny i łatwy zarazem. Trudny, czy raczej poważny, bowiem pisze powieści historyczne, skrupulatnie gromadząc w nich fakty składające się na tło obyczajowe opisywanej epoki. Łatwy, czy też niepoważny, bo mnogość namiętności i powodowanych nimi zwrotów akcji wystarczyłaby na pożywkę dla niekrótkiej telenoweli.

Jednak pasja, która wyziera z "Bosonogiej królowej:, jest niewątpliwie pasją wolności, i to jej intensywność jest tu najważniejsza. Autor przepięknie i niezwykle zamaszyście sportretował to pojęcie (choć portretowanie pojęcia samo w sobie jest zadaniem karkołomnym!), rzucając postać świeżo wyzwolonej murzyńskiej niewolnicy w fabularne objęcia cygańskiej rasy, od wieków słynącej właśnie z umiłowania wolności. Sprytny kontrast. Okazuje się, że wcale niewydumany.

"Trzy ludy prześladowane i ujarzmione, moryskowie, Murzyni i Cyganie: jedni w niewoli, inni wyzyskiwani i wypędzani – wszyscy traktowani z pogardą."

A to wszystko w jednej tylko...

jerrymarch | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

Kolejna znakomita książka Falconesa. Wartka i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja wciąga tak mocno, że trudno oderwać się od czytania. Wszystko ukazane na tle wspaniale zilustrowanego społeczeństwa XVIII wiecznej Hiszpanii. Autor zagłębia się w barwną, choć mało znaną kulturę cygańską, ukazując sposób myślenia i życia XVIII wiecznych Cyganów oraz prawa obowiązujące w tej społeczności. Zwraca uwagę na prześladowania jakie dotknęły Cyganów ze strony katolickich królów i arystokracji Hiszpanii. Pochyla się także nad trudnym losem kobiet zarówno Cyganek, zależnych od mężów i innych męskich członków rodów jak i nie należących do uprzywilejowanych warstw społecznych Hiszpanek. Polecam.

ANNA | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Najnowsza powieść Falconesa "Bosonoga królowa" jest najlepszą pozycją w dorobku tego hiszpańskiego pisarza.
Książka rewelacyjna, zawładnęła mną i 700 stron wzbudzając we mnie wszystkie emocje przeczytałam bardzo szybko.Falcones zadbał by czytelnik się nie nudził w osiemnastowiecznej Hiszpanii przy muzyce, tańcach i zapachu kubańskich cygar.
Autor w swojej najnowszej powieści przedstawia czytelnikowi Cygana, dla którego wolność jest największym skarbem.Głwnymi bohaterkami są dwie kobiety Caridad kubańska niewolnica oraz Milagros młoda Cyganka, których los łączy ze sobą w drodze do wolności.
Polecam tę pozcję wszystkim, którzy lubią czytać powieści wplecione w fakty historyczne

Roman | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

To już trzecia książka pióra Ildefonso Falconesa. Muszę stwierdzić, że każda kolejna z jego książek jest lepsza od poprzedniej. Najnowsza powieść "Bosonoga królowa" przenosi nas do XVIII wiecznej Hiszpanii a dokładniej do społeczności Cyganów. Tak jak w każdej z powieści Falconesa fabuła osnuta jest na jednej z grup społeczeństwa, która w danym okresie historycznym jest prześladowana.
Aby nie psuć kolejnym czytelnikom radości czytania tej bardzo dobrej powieści powiem tylko, że zawarte jest w niej wszystko (wartka akcja, ciekawe postaci, intryga, dokładny pejzaż historyczny i obyczajowy ówczesnej Hiszpanii etc.), co sprawia, że od książki trudno się oderwać i pamięta się ją długo po przeczytaniu.
Polecam!