Tajemnica Gaudiego

Tajemnica Gaudiego
978-83-7495-526-3
tajemnica, sekta
mad28

Barcelona z początku XX wieku, światowa stolica niezwykłej sztuki modernistycznej, tajny lóż, sekretnych stowarzyszeń, bractw ezoterycznych i anarchistów. Antonio Gaudi, artysta niezwykły, człowiek ogromnej skromności i religijności, w dziełach projektowanych i budowanych na wzór wielkiego Bożego projektu, skrywa w rzeczywistości relikwię wyjaśniającą tajemnicę proroctwa sprzed tysiącleci. Jan Givell dożywający swoich dni w jednym z barcelońskich domów dla starców usiłuje wyjawić swojej wnuczce Marii szereg tajemnic związanych z jego mistrzem Antonio Gaudim. Chaotyczne wyznanie chorego starca Maria uznaje początkowo za całkowity bełkot. Dość szybko jednak pojmuje, że dzięki tym wyznaniom stała się powierniczką tajemnicy, którą odszyfrować może, wnikliwie analizując poszczególne dzieła Antonio Gaudiego, szczególnie zaś kościoła Sagrada Familia. Śmierć dziadka i kilku osób z nim związanych uświadamiają Marii, że sama stała się celem morderczej sekty, która w 1926 r., pozorując wypadek, zamordowała Antonio Gaudiego.

wiejskifilozof | 2014-05-27

Bardzo lubię książki o takich klimatach,tajemnica przed wielu laty.Tajemne stowarzyszenie i groza ukryta w murach w tym przypadku katedry w Barcelonie.
Owszem książka nie jest doskonała,czasem jest świetna akcja a czasem nuda i chcę się ten wątek jak najszybciej przeczytać.
To fikcja literacka,nie ma dowodów na tu,by Gaudi był zamieszany w to co piszą ci dwaj autorzy.
Dzięki tej książce mogłem przeżyć świetną przygodę i dobrze się rozerwać.

zett | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Zawiązanie akcji w Tajemnicy Gaudiego wciąga i to mocno, szczególnie fankę samego architekta. Idea tytułowej tajemnicy i powiązania różnych obiektów w jeden misterny plan bardzo mi się spodobała. Nawet ucieczki do innych wieków czy historii, które miały poniekąd wyjaśniać ową tajemnicę, były ciekawe i sprawiały, że ledwo mogłam się oderwać. A te szczegóły dotyczące symboliki i zagadki, których nie sposób ogarnąć szaremu czytelnikowi! I nagle, gdy czekamy na to wielkie BUM, rozwiązanie akcji, wyjaśnienie wielkiej tajemnicy, książka jest rozczarowująca niemiłosiernie. Plan szykowany od 2000 lat opiera się na męczącej egzaltacji dwójki bohaterów, wrogowie giną w magiczny sposób, a rozwiązanie całej tajemnicy... Dla mnie jest naciągane, oderwane od rzeczywistości. I to po prostu nie to! Ale zafascynowanym Gaudim, architekturą, symboliką czy po prostu tym, którzy lubią te półprawdziwe - półfikcyjne niuanse historyczne, mimo wszystko polecam.

Asica | 2015-07-06
Przeczytana: czerwiec 2015

Antonio Gaudi to znany na calym swiecie niezwykly artysta - architekt, ktorego dziela mozna napotkac na kazdym kroku w Barcelonie. Zyl w latach 1852 - 1926, zginal na skutek obrazen spowodowanych potraceniem przez tramwaj. To jego postac oraz jego dziela zainspirowaly dwoch hiszpanskich pisarzy do stworzenia ksiazki pt. Tajemnica Gaudiego.

Juan Givell jest juz sedziwym staruszkiem, ktory spedza swoje ostatnie chwile zycia w domu opieki. Jego wnuczka Maria odwiedza go prawie codziennie i nie moze pogodzic sie z tym, ze dziadek czuje sie coraz gorzej oraz traci pamiec. Kiedy Juan czuje, ze jego koniec jest bliski, postanawia zdradzic Marii sekret zwiazany z Gaudim, ktory byl jego mistrzem oraz opiekunem. To, co Maria uslyszala, przerosla ja zupelnie. Nie byla sklonna uwierzyc w historie dziadka, gdyz brzmiala jak scenariusz jakiegos thrillera i Maria uznala, ze dziadek naprawde postradal zmysly. Jednakze kolejne dziwne wydarzenia w jej zyciu, a takze tajemnicza smierc dziadka,...

Beata | 2010-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2010

Dawno tak się nie męczyłam z książką. Śmieszność i głupota, totalne zamieszanie i przesyt zjawisk, który miały zainteresować, typu templariusze, sataniści, masoni, zakon moria. Skakanie między Japonią, Jerozolimą, Afryką, Barceloną, wiekiem XXI, XX, XII i czasach Chrystusa zdecydowanie przesadzone. Niestety, zawartość książki całkowicie rozczarowała świetnym opisem na tylnej okładce.

nicavera | 2012-10-07
Na półkach: Przeczytane, Hiszpania
Przeczytana: październik 2012

Dla wielbicieli Barcelony - jej klimatu, twórczości Gaudiego, magii miasta - książka jest idealna.

Dla wielbicieli Zafóna i jego "Cienia wiatru" oraz pozostałych części trylogii - również książka idealna.

Czytało się dobrze, dla mnie akcja się nie dłużyła - rozkoszowałam się tym klimatem, który pozwolił mi ponownie wrócić do mojej Barcelony i Gaudiego.

Polecam!

lea88 | 2015-06-02

Naprawdę fajna książka. W stylu Kody Leonarda da Vinci. Mix historii i współczesności, tajemnica, spisek i wątek kryminalny. Książka opowiada o umierającym starszym człowieku, który kiedyś był wychowankiem samego Gaudiego i któremu mistrz powierzył wielką tajemnicę. Kontynuatorką jego dziedzictwa jest jego wnuczka. Na bohaterów czeka niebezpieczna sekta Kroksztynów.
Gdyby książka tylko skupiała się na rzekomej tajemniczej działalności Gaudiego, wątku zagadek, kryminalnym byłaby naprawdę super. Jednak wątki historyczne, sięgające niemal do Japonii, mnóstwo morderstw i nadludzka sekta nieco pomniejszyły walory książki.
W książce brakowało mi szczególnie części od autora tłumaczącej zamysł książki, skąd wzięły się poszczególne wątki. Chętnie dowiedziałabym się czy faktycznie Gaudi był podejrzewany o jakąś tajemniczą działalność oraz skąd wzięły się alegorie w jego dziełach.
Ogólnie książkę czytało się dość przyjemnie, szczególnie gdy lubi się Gaudiego i właśnie wróciło się z...

kajajakaja85 | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Jest 4:45 i właśnie skończyłam czytać :) muszę przyznać, że czytając ostatnie strony miałąm ciarki na rękach :) początek książki nie wskazywał na to, że będzie taka interesująca, ale ostatnie 250 stron przeczytałam jednym ciągiem :) Polecam

Aleksandra | 2015-05-03
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2015

Okrutnie nudna książka. Niby coś się dzieje, a jednak nie wciąga. Niby pomysł z potencjałem, ale zmarnowanym. Gdyby za ten temat zabrał się Dan Brown, to mielibyśmy hit.

Lolanta | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 14 października 2015

Jest tyle skoków w czasie, że zdążyłam się zgubić i znudzić kilka razy. Nie chce mi się kończyć tej książki :( Szkoda, tak dobrze się zapowiadała :(

Natalia | 2014-11-25

Nie jest to literatura z najwyższej półki. Czyta się jak pierwszą poważną powieść jakiegoś młodego literata (choć tych jest dwóch). Język mizerny, historia nieco naiwna (acz przyznaję - ciekawa). Zafascynowani architekturą Gaudiego nie powinni być jednak rozczarowani. Wielkim plusem książki jest właśnie to, że pozwala szaraczkom przybliżyć się do zrozumienia twórczości największego artysty Barcelony.