Trzy historie i jedno rozważanie

Tłumaczenie: Małgorzata Łukasiewicz
Wydawnictwo: Znak
Drei Geschichten und eine Betrachtung
artysta, szachy, starość
Karolina

Młoda artystka prześladowana obsesją wielkości.
Stary mistrz pokonuje pretendenta, ale rezygnuje z szachów na rzecz kręgli.
Jubiler pada ofiarą własnych podejrzeń.
Po lekturze tego zbioru opowiadań czytelnik Pachnidła utwierdzi się w przekonaniu, że Patrick Süskind jest niedoścignionym mistrzem ironii i zaskakującej pointy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Bogdan | 2014-01-11
Przeczytana: 1998 rok

Pierwsza historia jest zarazem najkrótszą, liczy sobie zaledwie pięć stron, a opisuje kilka (kilkanaście?) lat z życia pewnej malarki, której udziałem stał się krótkotrwały wzlot i długotrwały upadek. Tytuł opowiadania: „Obsesja głębi” odnosi się do przyczyny tego upadku, mianowicie zdawkowej uwagi krytyka, który po obejrzeniu dzieł bohaterki zarzucił im "brak głębi". Opinia ta przylgnęła do niej, stając się stopniowo jej obsesją, destrukcyjną nie tylko wobec twórczości, ale całego życia artystki. A przecież "brak głębi" to jawny banał, przywołany przez krytyka jedynie z braku lepszego pomysłu na stonowanie wcześniej wygłoszonych pochwał. Opowiadanie to można odczytać jako zgrabny pamflet na arbitralną krytykę, która staje się opiniotwórcza jedynie w zetknięciu z bezref1eksyjnością odbiorców. Ale znajdujemy tu także kolejną wersję dramatu rozpaczliwej samotności i skrajnego introwertyzmu, prowadzących do swoistej bezbronności. Ofiara tytułowej "Obsesji głębi" okazuje się...

mozartiwieloryb | 2010-12-08
Przeczytana: 27 listopada 2010

Szczerze, tak serio, to nie bardzo byłam ciekawa, czego dowiem się na kolejnej stronie lub w kolejnej historii.

Choć historie pouczające, jak u Coelho czy Schmitta, nie poruszają.
Jedynie ta o szukającej głębi kobiecie..
Może dlatego, że bardziej osobista..

nikabum | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Moje zbiory