Młodość stulatka

Wydawnictwo: W.A.B.

Bukareszt, rok 1938. Wskutek tajemniczego incydentu siedemdziesięcioletni profesor Dominik Matei staje się młodzieńcem, zachowując mądrość życiową starca. zwraca uwagę nazistów, którzy chcą go wykorzystać do eksperymentów medycznych. Uciekając przed wrogiem, Matei dociera do Szwajcarii, na Maltę i do Indii. Powieść Eliadego, nasyconą erotyczną wyobraźnią autora, pełną napięcia i surrealizmu,...

Powieść Eliadego, nasyconą erotyczną wyobraźnią autora, pełną napięcia i surrealizmu, przeniósł na ekran Francis Ford Coppola. W roli Dominika znany z filmu Pulp Fiction Tim Roth.

Marzenia | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Siedemdziesięcioletni Dominik Matei, człowiek przeciętny, marzący jednak o zdobyciu nadludzkiej wiedzy, zostaje rażony piorunem uzyskuje -nowe ciało- młodego człowieka i niesłychane możliwości intelektualne. Motywem "Młodości stulatka", opartym na folklorze rumuńskim, jest niesmiertelność.
Ksiażkę czyta się szybko z nieustającym zainteresowaniem. Książka zawiera kilkanascie czarno- białych zdjęć z filmu zrealizowanego przez Francisa Forda Capolla. Opatrzona jest też interesujacym, wnikliwym posłowiem Ireneusza Kani zatytuowanym: -Kryptoautobiograia fantastyczna Mircei Eliadiego.

Sonia Czyta | 2013-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Starość. Niektórzy nazywają ją jesienią życia i robią użytek ze swych doświadczeń, wdzięczni za każdą przeżytą chwilę. Zdarzają się jednak takie osoby, które nie potrafią pogodzić się z upływem czasu.

Jest deszczowy wieczór, wigilia Wielkiej Nocy 1938r. Akcja dzieje się w Bukareszcie. Siedemdziesięcioletni profesor, Dominik Matei, zmęczony chorobą Alzheimera, postanawia odebrać sobie życie. Udaje się do cerkwi na ostatnią modlitwę, jednak w drodze zostaje rażony piorunem. Pomimo poparzeń na całym ciele, udaje mu się przeżyć wypadek. Co więcej, w czasie śpiączki jego ciało i dusza regenerują się i młodnieją. Po przebudzeniu Dominik ma około 30-40 lat. Tym niezwykłym wydarzeniem, oczywiście, interesuje się prasa. Dzięki niej nowina trafia do nazistów, którzy bardzo chętnie w ten sposób „odmłodziliby” kilku swoich więźniów dla dłuższej posługi. Czym prędzej chcą poznać tajemnicę profesora, lecz jego lekarz pomaga mu zorganizować fałszywe dokumenty i uciec za granicę. Przez...

książek: 1988
milla | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

„Młodość stulatka” to niewielkich rozmiarów powieść wybitnego rumuńskiego intelektualisty Mircei Eliadego. Fabuła utwory jest dość prosta. Siedemdziesięcioletni profesor liceum zostaje trafiony przez piorun w wieczór Wielkanocny. Ciężko ranny, poparzony mężczyzna trafia do szpitala, gdzie - wbrew wszelkiej logice - z dnia na dzień dochodzi do siebie. Dominik Matei doświadcza fantastycznej przemiany i staje się mutantem, człowiekiem posthistorycznym. Ciało bohatera młodnieje, a on sam zyskuje wyjątkową sprawność intelektualną.

Fabuła powieści nawiązuje do popularnej rumuńskiej baśni o poszukiwaniu wiecznej młodości i nieśmiertelności „Młodość bez starości i życie bez śmierci”. Utwór pod pewnymi względami przypominał mi również „Portretem Doriana Greya” Oscara Wilde’a. Wątki egzystencjalne stanowią ważny element fabuły powieści Eliadego, pojawia się w niej również kilka odniesień do biografii samego autora. Powieść jest zajmująca i czyta się ją naprawdę szybciutko.

Mateusz | 2017-01-03

Czytelnik, który znał wcześniej Eliadego jako myśliciela i religioznawcę, może poczuć się zaskoczony tą pozycją. Książka wielkiego humanisty naszych czasów, słynnego ze świeżości i ostrości myśli, ma się okazać prozą... naiwną?

Naiwność bierze się, jak sądzę, ze szczerości uczuć i potrzebie powiedzenia wszystkiego co istotne, albo przynajmniej tego co najważniejsze. Autor zdaje się podzielać niespokojne ambicje głównego bohatera (co dziwić nie może, Dominik to przynajmniej w pewnej części postać o charakterze autobiograficznym) i na płaszczyźnie literackiej szkicuje mnóstwo wątków - jeden musi ustępować miejsca następnemu, a ten jeszcze następnemu, bo oto na horyzoncie rysuje się już kolejna myśl i kolejny wątek.

Ale to się przecież wybaczy. Nie ma tu naukowego zadęcia, jest za to humanistyczna szczerość - to nic, że czasem zbyt nagląca. Pewnym rozładowaniem są wątki z pogranicza fantastyki "futurystycznej", a tych - o dziwo - całkiem sporo.

Ula | 2011-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2011

„Młodość stulatka” (a właściwie: „Młodość bez młodości”) bardzo wyraźnie nawiązuje do zgłębianej przez Eliadego koncepcji czasu cyklicznego.

Fantastyczna historia, która przydarzyła się głównemu bohaterowi, staje się tylko pretekstem do snucia filozoficznych rozważań. Mimo takiego naszpikowania przemyśleń, a wręcz zmuszania czytelnika do podejmowania własnego wysiłku intelektualnego podczas lektury, książkę tę czyta się nadzwyczaj szybko i z jakąś zadziwiającą ciekawością; osobiście odnosiłam wrażenie, że nie trzymam w ręku 240-stronicowej powieści, lecz krótkie opowiadanko.

Jednym z minusów „Młodości stulatka” jest brak zarysowania tła dla rozgrywających się wydarzeń: od autora dostajemy ledwie strzępy informacji o tym, gdzie w tej chwili dzieje się akcja, oraz kilka zdawkowych zdań dotyczących bohaterów (kolor włosów, ton głosu). O ile takie działanie mogłoby być korzystne przy barwniejszych powieściach, bo uruchamiałoby naszą wyobraźnię, o tyle tutaj czuję jedynie niedosyt, a...

| 2012-03-03
Przeczytana: 03 marca 2012

Rozczarowanie, może za dużo oczekiwałam, odkładałam lekturę przez kilka lat, ale zawsze była na liście książek do przeczytania. Sam pomysł fabuły bardzo interesujący i dający dużo możliwości; główny bohater, emerytowany profesor literatury, nie godzący się ze swą przeciętnością, marzący o zdobyciu nadludzkiej wiedzy i osiągnięciu geniuszu, zostaje pewnego dnia rażony piorunem. Nie tylko nie ginie i pozostaje żywy, ale przeciwnie - uzyskuje "nowe ciało", przestaje się starzeć, młodnieje i osiąga niesłychane możliwości intelektualne, dana mu zostaje całość wiedzy. Nareszcie osiąga to, czego pragnął. Wypadek, uderzenie gromu, następuje w dniu, kiedy zrozpaczony utratą pamięci, zamierzał popełnić samobójstwo. Jego życie ulega całkowitemu przeobrażeniu, przypadek badają uczeni i lekarze, a on sam staje się obiektem zainteresowania nieomal całego świata. Największą sensację i ciekawość, budzą nowe nieograniczone właściowości jego umysłu, nie brakuje chętnych do wykorzystania tej cechy, w...

veg_mania | 2012-07-29
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Po przeczytaniu książki pozostaje pewien niedosyt związany zarówno z treścią jak i ideą powieści. Problem wiecznej młodości i 'życia bez śmierci' zarysowany został dosyć wyraźnie, zabrakło jednak, moim zdaniem, filozoficznej (ale i literackiej) finezji w jego scharakteryzowaniu. Problem zostaje nakreślony i -hop- nagle się urywa, pozostawiając odbiorcę w poczuciu czytelniczego niespełnienia. Faustyzm głównego bohatera został zarysowany bardzo jasno, i w tych miejscach zapewne wiele osób poczuje swego rodzaju więc z Dominikiem Matei. Jednak jego dalsze losy jak i blado zarysowane tło literackie nie przysparzają aż tak wielu refleksji, jakich spodziewałam się sięgając po tę pozycję.

Marta | 2018-06-01
Przeczytana: 31 maja 2018

Nie przeczytałam całości książki, bo zainteresował mnie film F.F.Coppoli i straciłam ciekawość fabuły.
Mam wrażenie, że historia, którą opisał Eliade, jest marzeniem wielu antropologów, językoznawców itp. profesji: dotrzeć do źródła, prapoczątku, dowiedzieć się, jak to było i co przodkowie na temat języka i kultury mają nam do przekazania.
Film przy tym bardzo liryczny i symboliczny: o nieśmiertelności, wartości miłości w życiu człowieka, nierozerwalnych pragnieniach poznawczych i emocjonalnych, a także "poszukiwaniu straconego czasu"...

nauznyka | 2011-10-25
Przeczytana: 24 października 2011

Myślałam,sięgając po tą książkę, że autor będzie przynudzał, filozofował (raczej znałam go z publikacji naukowych potrzebnych mi na zajęcia), a tutaj proszę, niespodzianka. Książkę czyta się miło, łatwo i przyjemnie a i podczas czytania znajdzie się czas na refleksje o życiu i przemijaniu.
Jest to specyficzna opowieść o mężczyźnie, który w wyniku nie przewidzianych przez niego okoliczności z siedemdziesiątlatka staje się trzydziestolatkiem. Dziwne? Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak dalej potoczyły się jego losy zapraszam do czytania. Na mnie osobiście zrobiła bardzo dobre wrażenie.

Kasia | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Książka wymaga skupienia i zastanowienia, ale jest bardzo wciągająca. Wielki talent Eliadego ujawnia się na każdej stronie. Warto przeczytać, ciekawa jestem też filmu. Bardzo ciekawe posłowie Ireneusza Kani, które co nieco wyjaśnia, i daje wskazówki do dalszego kopania w tym temacie.
Oczywiście Eliade zawarł wiele elementów ze swoich głównych zainteresowań i pracy, więc motyw buddyjski musi się pojawić, i jest świetnie wpleciony w fabułę.
Dobra, mądra, chociaż króciutka książka.