Tonio Kröger i inne opowiadania

Tonio Kröger und andere Erzählungen
Tonio Kroger, opowiadania
Marek

Inne wydania

Główny bohater jest wędrowcą. Wciąż szuka swego miejsca wśród ludzi. Jego przyjaźń i miłość zostają odrzucone, a on sam jako artysta i poeta nie potrafi docenić uczucia jakie mógłby otrzymać z łatwością od Magdaleny. Tonio Kröger jest w dużym stopniu nawiązaniem do biografii Tomasza Manna, który również po stracie rodziny szukał pewnego zrozumienia i poparcia wśród osób napotkanych na swej drodze.

gwiazdka | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Zbiór opowiadań, już ze swojej natury jest nierówny. Nic więc dziwnego, że książka „Tonio Kröger i inne opowiadania” Tomasza Manna podobała mi się w różnym stopniu. Dwa pierwsze opowiadania („Pajac”, „Tonio Kröger”), gdzie bohaterami są artyści, ludzie ze swojego wyboru samotni, podobały mi się najbardziej. Dobrze oddane postaci, nie wiem, nie znając życiorysu autora, w jakim stopniu odpowiadały postaci Manna, ale jako bohaterowie noweli sprawdzili się. Najkrótsze opowiadanie („Katastrofa kolejowa”) pozostawiło mnie raczej na tak, chociaż nie do końca wyrobiłam sobie o nim zdanie. Z kolei „Pan i pies” tak naprawdę było o niczym, czytało się przyjemnie, jak wszystkie inne ze względu na kunszt pisarski, ale zawierało niewiele treści. I ostatnie („Mario i czarodziej”) w moim odczuciu dzieliło się na dwie części, pierwsza, niejako wprowadzenie, skojarzyła mi się z manierą opowiadania wszystkiego od- jak to nazywam- „stworzenia świata”, gdy tak naprawdę treść przekazu zawarta była w...

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Thomas MANN - "Opowiadania"

"Opowiadania" na LC zawierają szeroki wybór, ja natomiast dysponuję wydaniem Czytelnika z 1966 r z pięcioma opowiadaniami, w tłumaczeniu Leopolda Staffa i o nich będę pisał.

Nie będę wyważał otwartych drzwi, czyli powtarzać po innych: po prostu ich zacytuję. I tak świetną charakterystykę twórczości Manna mamy w posłowiu do tego wydania, opracowanym przez Romana KARSTA:

"..Bohaterowie Mannowskich nowel cierpią — każdy na swój sposób — i uginają się pod brzemieniem rozterki, którą przynosi im czas. Są to z reguły „mieszczanie”, którzy się wyparli mieszczaństwa, wygnańcy z własnej woli, ludzie odmienni od swojego otoczenia, naznaczeni stygmatem jakiejś „inności”, dziwnej i niespokojnej. Żyją niejako w stanie grzechu, albowiem skosztowali zakazanego owocu mądrości i zwątpienia, i z tego powodu skazani zostali na banicję z „normalnej” codzienności. Z równowagi mieszczańskiego życia wytrąca ich...

Degamisz | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Mojego pierwszego spotkania z literaturą Tomasza Manna nie mogę zaliczyć do udanych. Co więcej – strasznie się podczas lektury wynudziłem. Jedno z dwojga – albo nie jest to na mój gust, albo sięgnąłem po mało udaną wizytówkę talentu autora.

Kilka kompletnie nieciekawych dla mnie opowiadań, nużąco napisanych, z gatunku tych, co dziś przeczytam, a jutro już zapomnę. I chyba tyle w temacie.

emerenc | 2012-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2012

To moje pierwsze spotkanie z krótką formą Manna i niestety nie mogę zaliczyć go do udanych. Pierwsze dwa teksty ("Pajac" i "Tonio Kröger") są najbardziej refleksyjne w tym zbiorze i najwięcej w nich dywagacji filozoficznych. Ich bohaterowie są przedstawicielami tego samego typu człowieka - nieautentycznego w swojej indywidualności artysty. Poruszane problemy nieprzystosowania społecznego i próby odnalezienia własnego miejsca w świecie kiedyś były mi bardzo bliskie, ale obecnie wywołują uśmiech politowania. To, o czym pisze Mann jest dla mnie truizmem, dawno odkrytą prawdą. Krótki obrazek obyczajowy "Katastrofa kolejowa" również rozczarowuje, nie wnosi absolutnie nic nowego. Równie realistyczny "Pan i Pies" obfitujący w skrupulatne opisy świata przedstawionego nuży rozwlekłością i ponownie, nie wnosi nic odkrywczego. Jednak cieszę się, że doczytałam ten zbiorek to ostatniego opowiadania - "Mario i Czarodziej", ciekawego i bardzo niepokojącego tekstu. Historia w nim opowiedziana jest...

Główne wrażenie z lektury jest takie, że czuje się, że to wczesny etap kariery pisarskiej Manna oraz... wczesny etap rozwoju człowieka. Rozważania o sztuce, które stanowią potężną część tego opowiadania, niestety podpadają pod tę "wczesność" i młodzieńczość. Owszem, można znaleźć tu nieco klasowego pisarstwa - dla mnie na przykład Mann momentami wspaniale snuje opowieść o zwykłych rzeczach, zdarzeniach. Najbardziej wartościowa perspektywa to chyba spojrzenie na wątki autobiograficzne. Ja akurat czytam tom opowiadań razem z pierwszym tomem listów. Po "Tonio Krogerze" czy też jeszcze wcześniejszym "Pajacu" mam wrażenie, że robię dość ciekawą i wartościową przymiarkę do powrotu do największych dzieł Manna. Jednak w dalszym ciągu uważam, że w 2015 roku, gdy ostra selektywność lektur to mus, tego typu opowiadania nie mają prawa znaleźć się wśród priorytetów.

Noemi | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2013, Nobliści

Każde z opowiadań wnosi coś zupełnie innego. Podejrzewam, że ilu czytelników, tyle będzie interpretacji i opinii.
Mnie osobiście żal "Pajaca", ale absolutnie nie żal Tonia - miał szansę nawiązania rozmowy z dwoma, wydawałoby się, podobnymi do siebie dziewczynami, on jednak wolał uganiać się za ludźmi kompletnie "nie ze swojej ligi". Życiowe, ale zdecydowanie niesmaczne i przykre.
"Katastrofa kolejowa" króciutka, ale również żywcem wyjęta z życia, pięknie pozostawiona w zawieszeniu.
Z całego zbiorku niezbyt przypadła mi do gustu jedynie historia o Bauszanie (cóż za intrygujące imię!) i jego właścicielu, była zbyt rozmyta i niemrawa, coś w niej irytowało.
Ostatnie opowiadanie było zdecydowanie najlepsze, dramatyczne, dziwaczne i niepokojące. Oddziaływało na czytelnika podobnie do hipnotyzera - budziło zarazem niechęć, jak i niezdrowe zainteresowanie.
Z pewnością nie będzie to moje ostatnie zetknięcie z twórczością Manna.

lolipop13 | 2015-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Trudno odmówić Mannowi jego miejsca w literaturze światowej, ale pięć opowiadań z tego zbioru wydanego przez czytelnika nie było dla mnie zbyt wciągającą lekturą. Mann porusza w tym zbiorze problemy pozycji w mieszczańskim świecie ludzi obdarzonych artystycznymi zdolnościami, przedstawia objawy schyłku mieszczańskiej kultury. Jego bohaterom towarzyszy uczucie wyobcowania, samotności. Autor skupia się na opisie wielu szczegółów z materialnego świata, otaczającego jego bohaterów, na przykład w opowiadaniu "Pan i pies" przedstawia bardzo szczegółowo przyrodę z okolicy, w której mieszka tytułowy pan (opisy przyrody w "Nad Niemnem" nużyły mnie ciut mniej niż te u Manna). Na okładce mojego wydania opowiadań napisano, że w tych utworach znaleźć można precyzyjną analizę sytuacji człowieka na tle historycznych i społecznych właściwości epoki, jest ona jednak moim zdaniem często bardzo subtelna, niewypowiedziana wprost i nie zawsze widoczna przy pierwszej lekturze. Nie odmawiam utworom Manna...

Znowu zabrałam się za Manna – trochę dlatego, że jego nazwisko przewijało się często wśród literackich fascynacjach Wojaczka, trochę dlatego, że zatęskniłam za wymagająca lekturą, a trochę dlatego, że od jakiegoś czasu wraca do mnie wspomnienie o Toniu.
„Tonio Kroger” to dla mnie nowela… bardzo specyficzna i bardzo osobista. Podchodziłam do niej dwa razy, za każdym kolejnym z uczuciem, że nic z niej nie pamiętam. Początkowo towarzyszyło mi bardziej przeczucie niż realne wrażenie bliskości – nic dziwnego, szczylem podówczas byłam młodym a głupim niemożebnie. Kilka dni temu, wracając do „Tonia…”, czytałam w jakimś bolesnym wzruszeniu i zdumieniu.

Micky | 2015-07-08

Rzadko się porównuję do jakiś książkowych bohaterów, ale w tym przypadku znalazłam jednego, który w pewien sposób mi siebie przypomina. Ciekawe, że teraz nie znoszę tej postaci, niestety, więc gdybym dwa lata temu miałabym ją czytać, to zrezygnowałabym z jakiś porównań.

marukja | 2011-07-07

Studium samotności dziecka - smutne życie dorosłego artysty. A pośrodku pytanie 'Co to jest sztuka?', przeszyte tęsknotą za "niebieskookimi blondynami". Czyta się jednym tchem, podziwiając mistrzowskie pióro...