Pachnidło. Historia pewnego mordercy

1990-01-01
Data 1. wydania:
1987-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
literatura niemiecka pachnidło perfumy morderca

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo dziwna, ale dla ludzi, którzy lubią takie niepokojące i nie do końca zrozumiałe książki to fajna może być. Zakończenie bardzo wyjebane w kosmos, mega dziwne xd. Ale mimo wszystko raczej się nie nudziałam czytając więc 6

Na pewno nie spodziewałam się takiego zakończenia 🙈

Na pewno nie spodziewałam się takiego zakończenia 🙈

Pachnidło to książka z którą jakoś nigdy mi nie było po drodze. Coś tam kiedyś o niej słyszałem, ktoś mi ją polecał ale oczywiście miałem to w dalekim poważaniu a sama zainteresowana kurzyła się na regale przez dłuższy czas.

Coś mnie wczoraj jakoś tknęło i stwierdziłem że chociaż zacznę i przyznam wam szczerze ze czuje się jak ostatni frajer bo "pachnidło" okazało się fenomenalną książką od której nie mogłem się oderwać nawet na minutę- co nie zdarza mi się aż tak często.

W wielkim skrócie powyższa książka to historia wszechogarniających zapachów ludzkości i jednego specyficznego gościa który ma węch jak rasowy ogar. Skubaniu wyniuchałby wam wszystko i każdego z większej odległości a lista zapachów jakie zna zapełniłyby tysiące książek. Niestety Janowi w końcu odbija palma. Zaczyna na poważnie destylować i chce utrwalać niecodzienne zapachy. No i destyluje sobie chłopak szkło, psa czy inne cuda aż do momentu w którym wyczuwa coś czego jeszcze nigdy nie czuł: czyli zapach kobiety... jak nie trudno zgadnąć od tej pory kombinuje jak może żeby tylko to dorwać.

Podobało mi się tu dosłownie wszystko. Książka jest przebogata w opisy i zapachy a pomysł na opowieść jest więcej niż fenomenalny. W zależności od akcji powieści można poczuć ten klimat.. a może i zapach.

Czytajcie. Nie rozczarujecie się.

Jest to książka która początkowo swoimi opisami wzbudziła we mnie obrzydzenie i dyskomfort, co za tym idzie zdecydowanie nie uznałabym jej za przyjemną lekturę, ale nie chce tym sposobem odebrać jej wartości.

Ma wady, rozkręca się bardzo wolno, pierwszą połowę można by było skrócić o 70% i niewiele by się straciło z samej treści, ale tematyka i historia jest na tyle ciekawa, niesztampowa i napisana genialnym językiem, że warto tę historię poznać.

Rzadko publikuję tu długie recenzje, raczej krótkie opinie i może kilka słów niezwiązanych z niczym, ALE TA KSIAZKA ZASLUGUJE NA RECENZJĘ Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA musicie przeczytać jakąś dobrą analizę tej powieści, bo ja nie jestem recenzentem a bardzo chciałbym zachęcić każdego do przeczytania tej książki. Chociaż może nawet nie do przeczytania, do delektowania się nią, mi zajęło to prawie cały rok i naprawdę nie żałuje ani chwili z ta książka. Niekiedy czytałem dany rozdział kilka razy, zespalałem się z tą książka niczym główny bohater z lasem na początku książki. Polecam każdemu, jedna z najważniejszych książek jakie powstały.

Fajnie się czytało.

Fajnie się czytało.

Historia Jana Baptysty Grenouille'a ogólnie rzecz biorąc jest ciekawa i niekiedy mrożąca krew w żyłach jednak bardzo, bardzo długo się rozwijała i przeciągała. Książka zyskałaby gdyby zamiast nudnych, długich opisów podróży czy widoków Süskind skupił się na psychice bohatera i jego przeżyciach. Nie da się ukryć, że lektura zapadła mi w pamięci - zwłaszcza końcówka, która moim skromnym zdaniem była arcydziełem i czytałam je kilka razy. I właśnie jak zakończenie jest czymś do czego chętnie bym wróciła tak cała książka nie powala. Momentami obrzydliwa i odrażająca, ale mimo wszystko nie chciałam przestawać czytać i czekałam na to co dalej się stanie.

Ksoazka bardzo długo się rozwija. Bardzo dużo opisów postaci, opisów powstawania zapachów. Spodziewałam się więcej opisów morderstw. Jednak bogaty język nie pozwolił mi na odłożenie tej książki. Zauważalna tez różnica w stylu pisania.

Mało akcji, zastanawiam się jak z tego zmontować długometrażowy film. Troszkę omijałam, jednak przeczytałam całą. Ale ogólnie nuda...

Liczyłam, że książka skupi się bardziej na historii samych morderstw, ale koniec końców nie zawiodłam się. Podobało mi się przestawienie XVIII wiecznej Francji i jej absurdów. Jednak największą siłą tej książki są zdecydowanie opisy zapachów - zarówno pięknych, lekkich perfum, pomad, esencji, jak i okropnych, dusznych smrodów miasta. Czytając książkę, ja po prostu czułam te zapachy!