Historia pana Sommera

Tłumaczenie: Małgorzata Łukasiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
Geschichte von Herrn Sommer
nbeee

Tytułowy pan Sommer – wysoki, chudy, z nieodłączną laską i plecakiem – dziwnym trafem zawsze pojawia się przed bohaterem w ważnych chwilach jego dzieciństwa. Dlaczego nieustannie chodzi po okolicy? Czyżby miał „o jedną nogę za dużo”? Niezwykle śmieszna minipowieść o fruwaniu, chodzeniu po drzewach, pierwszej miłości i lekcjach fortepianu u demonicznej panny Funkel. „Nikt nie wiedział, jak pan...

„Nikt nie wiedział, jak pan Sommer ma na imię, Peter, Paul, Heinrich czy Franz-Xaver, ani czy przypadkiem nie jest doktorem Sommerem lub profesorem Sommerem, albo profesorem doktorem Sommerem – znany był jedynie i wyłącznie jako pan Sommer. Nikt nie wiedział też, czy pan Sommer wykonuje jakiś zawód, czy w ogóle jakiś zawód ma lub kiedykolwiek miał. Wiedziano tylko, że pani Sommer wykonuje zawód, a mianowicie zawód lalkarki. (...) Skąd pochodzili Sommerowie, nikt nie wiedział. Po prostu któregoś dnia przybyli – ona autobusem, on pieszo – i od tej pory już byli”.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Medellin | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Narratorem książki jest dorosły mężczyzna. Słowo "dorosły" chyba nawet nie jest właściwe, bo z pewnością jest on dorosły od dobrych kilkudziesięciu lat. Narrator ów wspomina swoje dzieciństwo w wiosce położonej nad jeziorem pełne dziecięcych zabaw, wzlotów i upadków. Wspomina też ludzi, których wtedy znał. Nie brakowało wśród nich prawdziwych ekscentryków. Historię jednego z nich widzianego oczami dziecka możemy przeczytać w tej pięknie ilustrowanej książce Patricka Süskinda. Nie zdradzę szczegółów fabuły - zachęcam do przeczytania.

Doczytajki | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Patrick Suskind dotąd był mi znany wyłącznie z "Pachnidła", którym byłam zachwycona. Dzięki temu nie obawiałam się, że Pan Sommer" będzie nieudany.

Książeczka jest mała i niepozorna. Przez ilustracje pana Sempe (Mikołajek) można mieć wrażenie, że to książka dla dzieci.Doświadczenie uczy, że takie niewielkie przedmioty często skrywają w sobie ogromny skarb. Tak samo jest z tą książką.

Całą opowieść przedstawia mały chłopiec. Jest bardzo mądry jak na swój wiek. Jego pasją jest wspinanie się po drzewach. Opowiada on głównie o swoim życiu. Czasem wspomina o panu Sommerze, dziwnym, starszym człowieku, który dnie spędza na szybkim chodzeniu po tych samych trasach.

"Nikt nie wiedział, jak pan Sommer ma na imię, Peter, Paul, Heinrich, czy Franz- Xaver, ani czy przypadkiem nie jest doktorem Sommerem lub profesorem Sommerem, albo profesorem doktorem Sommerem - znany był jedynie i wyłącznie jako "pan Sommer". (s 15)

Chłopiec dorastał, zajmował się tym, czym zajmuje się każdy mężniejący...

budyniek90 | 2011-03-30
Na półkach: Mam :D, Przeczytane, 52 2011
Przeczytana: 2011 rok

Zabawna ksiązka. Genialna scena z glutem na klawiszu, której chyba nigdy nie zapomnę ;) Wydaje się być zwykłą, śmieszną książeczką, ale jednak zakończenie daje do myślenia. Warta przeczytania.

ira | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy ktoś już wpadł na to, że pan Sommer to alegoria dzieciństwa głównego bohatera...? Nie wątpię, że tak, bo to skojarzenie jest dość oczywiste.
Pędzi, pędzi, jakby czegoś się bał, jest żarłoczny, histeryczny, chciwy życia, aż do nagłego końca.
Zabawna książeczka, ale po mnie to jakoś spłynęło. Do geniuszu "Pachnidła" bardzo daleko.

miedzystronami | 2011-05-17
Przeczytana: 16 maja 2011

Ta mini-powieść trafiła w moje ręce przypadkiem. Przeczytałam ją w kilkadziesiąt minut bo to naprawdę niewielka książeczka. Mała, a jednak pełna uroku, pełna fantazji i ciekawego nieszablonowego, oryginalnego humoru.

Można powiedzieć, że jest to lektura przeznaczona dla dzieci, o czym mogą świadczyć na przykład genialne rysunki Jean-Jacquesa Sempé, narzucające skojarzenie z przygodami Mikołajka. To właśnie one nadają tej historii niepowtarzalnego charakteru. Ale nie tylko młodzi czytelnicy znajdą tu coś dla siebie.

Historia Pana Sommera to opowieść o zwykłym dzieciństwie małego chłopca. Dzieciństwie pełnym przygód, pełnym wrażeń i tajemnic. Dzieciństwie beztroskim, frywolnym i szalonym nawet trochę. Widziane oczami dziecka, z typowo dziecięcą naiwną filozofią i podejściem do życia i świata, małe sprawy urastają do rangi wielkich problemów.

W pamięci małego narratora najbardziej, z czasów dzieciństwa, utkwił tajemniczy Pan Sommer. Nikt nic o nim nie wiedział, nie znano go, nie...

Katarzyna | 2012-08-23

Miarowy chód pana Sommera, w tle opowieści, jest nieodłącznym elementem książki tak jak pejzaż umbryjski w tle obrazów Rafaela. 'Trzy nogi' spieszą powodując szelest liści multikolorowego leśnego dywanu, odgłos stukotu kamieni na dziedzińcu szkoły, poruszenie wody w kałuży.
Historię tego najsławniejszego w miasteczku,a zarazem najbardziej tajemniczego człowieka, opowiada nam dorosły człowiek, który był kiedyś chłopcem który mógłby latać gdyby tylko chciał.
Była to dla mnie najprzyjemniejsza podróż na trasie Kraków Główny - Tarnów. Spinałam się wtedy na drzewa, jeździłam na rowerze nie sięgając jeszcze pedałów, uczyłam się grać na pianinie u 'ususzonej' starej panny.
Postanowiłam jeszcze raz przeczytać 'Pachnidło' - nie może być chyba aż takiej przepaści między dwiema książkami jednego autora. Może za pierwszym razem 'Pachnidło' nie zdołało mnie oczarować swoim zapachem ponieważ była wtedy zima i miałam katar.
A na koniec dodam: jest to jedna z najładniejszych książek z mojej...

edi-bk | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Lubię styl pisania pana Suskida- płynny, powolny, spokojny. I tylko na pozór nic w tej książce się nie dzieje ale zakończenie zaskakuje.

Filopator160 | 2016-06-17

Dawno czytałam, prawie już nie pamiętam. Ale historia ta przypomina mi te wszystkie dziwne ekstrawaganckie postacie, jakie przemykają się w małych miasteczkach. Gdzieś w tle naszego życia codziennego. Dziwni ludzie, wariaci, INNI. Herr Sommer.

Z tej książki wiem, jak jest "gil z nosa" po niemiecku i nigdy tego nie zapomnę (Nauka gry na pianinie, gdy pani nauczycielka obtarła sobie nos dłonią, a potem zostawiła ten Nasenpopel na jednym z klawiszy. Biedny mały uczeń brzydził się uderzyć w tę nutę, co sprawiło, że nieświadoma swojej winy nauczycielka dostała szału. Ale... Mam słabą pamięć do książek. To może było co innego ;) )

Michael | 2011-03-27

Krótka, łatwa i przyjemna. Czy daje do myślenia? Może trochę, ale zdecydowanie przemyślenia te nie są zbyt głębokie.
Książka dobra dosłownie "na chwilę". Jedna z tych pozycji, które czyta się w mgnieniu oka... a w pamięci co nieco zostaje.

Róża_Bzowa | 2010-09-21
Przeczytana: 25 maja 2009

Klimat wędrowniczo-deszczowo-śniegowy.

Ogromne wrażenie robiły na mnie te połacie pustego krajobrazu.
Fantastyczne rysunki nieocenionego J.-J. Sempe (tego od Mikołajka i Astelixa i Obelixa).