Pierrot mon ami

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pierrot mon ami
83-06-02745-0
OuLiPo

Pierrot mon ami (1942) jest ludyczną, podmiejską epopeją, gdzie humor, sarkazm i ironia podszyte są nutą melancholii. Tytuł nawiązuje do słów znanej piosenki, zaś tytułowy bohater wpisuje się w bogatą tradycję francuskich Pierrotów, księżycowych marzycieli i nieszczęśliwych kochanków, zawieszonych w pół drogi pomiędzy rzeczywistością a fantasmagorią. Pogoń za rozwiązaniem niby kryminalnej zagadki przeradza się w metafizyczną pogoń za utraconym ładem. Ta z pozoru detektywistyczna powieść, podobnie jak wszystkie inne książki Queneau, napisana jest przewrotnym szyfrem, podlega formalnym, choć trudno zauważalnym rygorom. Pozostaje przy tym lekturą zabawną i atrakcyjną, właściwie dla każdego, podobnie jak ćwiczenia stylistyczne (1947) czy Zazie w metrze (1959) książki, które przyniosły pisarzowi sławę. Niemal wszystkie utwory Queneau są wyrazem pasji do eksperymentowania, próbą zreformowania języka pisanego, zasilenia go strukturami i ortografią mowy potocznej. Toteż jego twórczość uznawana była (tylko częściowo słusznie) za nieprzekładalną z uwagi na liczne gry językowe, kalambury i fonetyczny zapis języka.

Zakładka | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Książka jest bardzo nudna i usypiająca, przez co jest idealna na problemy z bezsennością. Jest mało wciągająca i zachęcająca, a po opisie z tyłu spodziewałam się czegoś więcej. Nawet nie potrafiłam przedrzeć się przez całą tą historie i pozostawiłam ją pod koniec akcji. Teraz tylko ładnie wygląda na półce. Zdecydowanie nie warto po nią sięgać.

Kamasz | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Jak to u Queneau - ludyczna opowiastka, która okazuje się konstrukcją wielowarstwową, obliczoną matematycznie i w dodatku okraszoną wieloznacznym humorem.

Pierrot, młody facet bez określonego zawodu dostaje pracę w cyrku. Będzie wrzucał kobiety na wentyl powietrzny, aby ku uciesze pozostałych klientów zadzierało im sukienki, odsłaniając możliwie największą część ud. Głupstwo, zresztą szybko go wyrzucą. Następnego dnia zatrudni się jako pomocnik fakira, nie osiągnie sukcesu zawodowego. Będzie się błąkał, zdąży się zakochać w córce dyrektora, podejmie się wielu dorywczych prac. Pozna cyrk i pobliski cmentarz, nawiąże szczególnej jakości przyjaźnie, a nawet wyruszy w podróż. Ośmiodniową, bo nigdy niczego dłużej nie robił. Zakręcone, karnawałowe, szalone.

W tle, albo i nie w tle, wątek kryminalny, historia pewnego związku i zazdrości, całe zoo i opowieść o tajemniczym rodzie książąt. Bohater jest popychadłowym everymanem, gdzie go rzucą, tam popędzi. Na swojej samotniczej drodze...

czytankianki | 2011-11-26
Przeczytana: 21 listopada 2011

"Pierrot mon ami" Raymonda Queneau to jedna z dwóch książek (obok Murphy'ego Samuela Becketta), którą podczas wyprowadzki zabiera ze sobą główny bohater "W sieci" Iris Murdoch. Powieść Brytyjki oferuje wiele interesujących tropów, szkoda byłoby pominąć ciekawie zapowiadający się wątek literacki. Autorka otwarcie przyznawała, że wiele zawdzięcza twórczości Queneau i w jej powieści to widać, choćby na poziomie treści. Główni bohaterowie "W sieci" i "Pierrot mon ami" mają ze sobą wiele wspólnego: obaj są po 30-tce, samotni, bez stałej pracy i pieniędzy. W miłości szczęścia nie mają, za to w ściąganiu na siebie drobnych nieszczęść - owszem. Obaj odbędą podróż (także w sensie metaforycznym) napędzaną bardziej przypadkami niż decyzjami. Podobieństw sporo, można zatem przyjąć, że Murdoch postanowiła zabawić się powieścią uwielbianego pisarza i/lub złożyć mu swoisty hołd.

Zapominając na chwilę o Murdoch pozostajemy z powieścią Queneau osadzoną w przedwojennym (?) Paryżu, w świecie...

pad_boy | 2016-06-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane