Kot i mysz

Katz und maus
Gdańsk, młodzież, dojrzewanie
Horesz

Inne wydania

Historia opowiedziana przez Pilenza, uczestnika i świadka wydarzeń, ukazuje proces fizycznego i psychicznego dojrzewania grupy gimnazjalistów, żyjących w Gdańsku w czasie drugiej wojny światowej; szczególnie ekscytujące są dziej młodzieńca nazwanego przez zafascynowanych nim rówieśników Wielkim Mahlkem. Losy dorastających chłopców wpisane zostały w tło wojennych realiów Gdańska. Miasto wraz z najbliższymi pisarzowi z lat dzieciństwa i młodości dzielnicami (Wrzeszcz - Langfuhr, Brzeźno - Brösen) i przyległą Zatoką (z wrakiem polskiego minowca) zostało sportretowane z niezwykłą sugestywnością.

gwiazdka | 2016-09-13
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2016

Druga część Trylogii Gdańskiej, ale zupełnie odmienna od „Blaszanego bębenka”. „Kot i mysz”- nasuwa się może mało ciekawe, ale wydaje mi się, trafne- jest bardziej przyziemna i zwyczajna. Oczywiście ma te same zalety, jakie spotkałam w poprzednich książkach Grassa: piękny język, klimat miejsca (wiadomo, że Gdańska), nastój czasów przedwojennych i wojennych. No i atmosferę, jaka panuje w grupie nastolatków, zresztą ode mnie powieść dostaje za to dodatkowe punkty, właśnie za tematykę dorastających chłopców. Oczywiście, książka jest inna, przede wszystkim to tylko nowelka, ale nawet w tak krótkiej formie autor umie świetnie oddać ducha przyjaźni czy podziwu, a do tego charakter jednej, najgłówniejsze postaci, którą nie jest narrator. I na koniec króciutka uwaga, „Kot i mysz” to drugi tom trylogii, ale całkowicie samodzielny, można go czytać nie znając „Blaszanego bębenka”, obie książki łączy tylko miasto i ze dwa razy naszkicowany w tle Oskar ze swoim bębenkiem.

Shimik | 2016-01-14

Młodzież dorastająca. Czasy II wojny światowej. Może z tego wyniknąć coś wielkiego lub wręcz odwrotnie. Według mnie ta historia klasyfikuje się właśnie do tej drugiej kategorii. Problemy młodzieży są zawsze takie same, zmieniają się jedynie okoliczności, w których je przeżywają. Książka jest o dojrzewaniu. Każdy człowiek musi przez to przejść. Więc nic nadzwyczajnego się tutaj nie znajdzie. Po prostu będzie to przez co samemu się przechodziło!

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mówi się o TRYLOGII GDAŃSKIEJ, do której obok genialnego “Blaszanego Bębenka” miałyby należeć omawiana oraz „Psie lata”. Jeat to typowe „podwieszanie” się pod najlepszego. Bo nic nie ujmując wybitności pozostałym, „Blaszany Bębenek” jest niepowtarzalnym ewenementem i takim pozostanie. Ponadto ta MANIERA klasyfikowania wszystkiego prowadzi do marginalizacji, jak najbardziej gdańskiej opowieści „Idąc rakiem”, w której znana nam Tulla Pokriefke rodzi w trakcie tragicznej ucieczki „Wilhelmem Gustloffem”.
Co za dzieło bez „grande finale”, bez wielkiego exodusu z ponad 400 tys miasta, w którym zwycięska mniejszość - Polacy stanowili zaledwie kilka procent /3-15/ dotychczasowej populacji.

Tu muszę zauważyć, że ja z powodu sklerozy, lenistwa i braku dostępu do książki, napisałem tylko króciutką wzmiankę o „Idąc rakiem”, w której wspomniałem o Tulli, natomiast wszyscy inni ...

robinslav | 2013-12-05

Akcja powieści dzieje się w Gdańsku w czasie II-giej Wojny Światowej w środowisku niemieckich gimnazjalistów. Bohaterem powieści (noweli jak pisze sam Grass) jest uczeń gimnazjum Joachim Mahlke a narratorem jest jego szkolny kolega. Wierne odtworzenie topografii miasta tamtych lat – nazwy ulic, dzielnic, mostów, kierunki linii tramwajowych wprowadza momentami czytelnika w stan melancholijnej wędrówki przez miniony czas a i sama powieść jest przez to w pewnym sensie zbliżona do Blaszanego bębenka i to nie tylko dlatego, że wraz nim i powieścią Psie lata wchodzi w skład tzw. Trylogii Gdańskiej. Joachim ze swoim ponad naturalnych rozmiarów „jabłkiem Adama”, które próbuje na wszelkie możliwe sposoby ukrywać – szalik, medalik z Matką Boską, Krzyż Rycerski jest być może swoistą kontynuacją, pewnym nawet „alter ego” i karłowatego bohatera Blaszanego bębenka i po trochu zapewne samego Grassa, który przebywał przecież do samego 1945-tego w Gdańsku. Wolne Miasto Gdańsk liczyło wg...

mm8371 | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Rosłem z dnia na dzień, a ciało moje jakby się kurczyło,
W końcu zrzuciłem je - teraz unoszę się do gwiazd
Tak jak one malutki kryję się wśród chmur
Tylko chwilę byłem wielki teraz lecę coraz niżej − znikam.

Kolejna magiczna podróż do Gdańska z lat trzydziestych i czterdziestych....Nikt nie wybiera sobie czasu na dojrzewanie.Grupa chłopców musi dorosnąć mimo wojny...,a może właśnie z jej powodu?Czy coś z chłopięcych mitów i fascynacji uda się przemycić w pełnoletni i brutalny świat? Jeden z nich przynajmniej spróbował...Zachęcam.

Andrzej Akowacz | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Znowu opowieść o Gdańsku w czasach gdy rodził się i trwał Nazizm Niemiecki. Postaci z Blaszanego Bębenka. Tytułowa mysz to grdyka jednego z bohaterów. Pokolenie gimnazjalistów zmuszone do życia w tych czasach. Ich tragiczne dorosłe losy. To aż się czuje. Dorosłość w stosunku do dzieciectwa zawsze jest tragiczna. Nurkowanie na wraku jak archeologia. Wrzucony do rzeki scyzoryk wraca na koniec książki. Historia zatacza krąg, czy duchy przeszłości. Artefakt utraconego dzieciństwa. Opowieść na miarę pozostałych dwóch z wspominanej wszędzie trylogii gdańskiej. Mnie zachwyciły również dokładne opisy topografii gdańska. To wartość sama w sobie. Poza opisaną historią.

Słowianka | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

Literackie déjà vu
Czytając „Kota i mysz” miałam poczucie, że temat jest mi znany. Grupa gimnazjalistów, działająca pod przywództwem charyzmatycznego kolegi, który odchodzi w niewyjaśnionych okolicznościach zabierając ze sobą tajemnicę i spokój szkolnego kolegi będącego narratorem powieści.
Może się mylę ale „Weiser Dawidek” Pawła Huelle jest bardzo podobny do powieści Grassa, sprawdźcie sami.

Asia | 2011-09-23

"Katz und Maus" ukazuje losy dwóch chłopców, kolegów ze szkoły, którzy mieszkają w Gdańsku. Są to Pilenz i Mahlke. Autor nakreślił w książce proces fizycznego i psychicznego dojrzewania gimnazjalistów w czasie II wojny światowej.

zyta | 2014-07-25
Przeczytana: 08 lipca 2014

Klasyka czyli bardzo dobrze napisana książka, która mimo upływu lat nie trąci myszką. Dobrze przedstawiony i uchwycony portret psychologiczny młodego pokolenia, które musiało zmierzyć się z dorastaniem w okresie wojennym.Młodzieńcze zachwyty i marzenia wplecione w tragizm sytuacji, w brutalność życia, w wojenną machinę.Jednocześnie sentymentalny spacer po przedwojennym Gdańsku.

toosia3 | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

„Kot i mysz” to opowieść o dojrzewaniu w czasie drugiej wojny światowej, to opowieść o Gdańsku z niemieckimi ulicami i zgermanizowanymi nazwiskami w tle. To historia dojrzewania, kiedy sytuacja wymaga, aby być już dorosłym, a jednak nie chce się młodości utracić i pod płaszczem dojrzałości cały czas skrywa się nastoletnie tęsknoty i fantazje. To kartka z kalendarza, na której udało się uchwycić młodość, której już powoli zaczyna brakować beztroski.

z mojego bloga: http://zmiloscidoslowa.blogspot.com/2014/04/kot-i-mysz-gunter-grass.html

Günter Grass nie żyje

Niemiecki pisarz, autor trylogii zapoczątkowanej powieścią “Blaszany bębenek”, laureat literackiej Nagrody Nobla zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece w wieku 87 lat.