Pociągi pod specjalnym nadzorem. Postrzyżyny

Wydawnictwo: Mediasat Poland
Ostře sledované vlaky. Postriziny
literatura piękna
Oceansoul

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" Rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, pełna ciepłej ironii opowieść o erotyczno-zawodowych perypetiach zakompleksionego młodzieńca nieudacznika, pomocnika zawiadowcy na wiejskiej stacyjce, uwiodła nie tylko Menzla, a potem członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magiczną wyobraźnią i rubasznym stylem Hrabala zachwycili się krytycy i czytelnicy na...

"Pociągi pod specjalnym nadzorem"

Rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, pełna ciepłej ironii opowieść o erotyczno-zawodowych perypetiach zakompleksionego młodzieńca nieudacznika, pomocnika zawiadowcy na wiejskiej stacyjce, uwiodła nie tylko Menzla, a potem członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magiczną wyobraźnią i rubasznym stylem Hrabala zachwycili się krytycy i czytelnicy na całym globie.

"Postrzyżyny"
"Tekst ten jest kroniką mówiącą o mojej matce, moim ojcu i moim stryju. Dopóki przebywali jeszcze w świecie realnych zjawisk, tak mocno trzymali czcionki mojej maszyny do pisania, że nie miałem powodu sporządzać zapisu tego, co było poetyczne w ich życiu. Dziś nikt już nie trzyma mojej ręki, a ja ze zdumieniem konstatuję, że jestem raczej stary niż młody, że zatem niebezpiecznie byłoby zwlekać i że ja i tylko ja jestem jedynym człowiekiem mogącym przekazać historię browaru i miasteczka, w którym zatrzymał się czas.

Inspiracją był mi awiacyjny styl Chagalla, poetykę kronikarza i montażysty fenomenalnych przygód wewnętrznych uzupełniłem wewnętrznym modelem tęsknoty, ona to pozwala mi przedzierzgnąć się w młodą kobietę, latarką wyobraźni oświetlić przeszłość i wywołać pewien wycinek, w którym dzięki tekstowi można ocalić piękna dziewczynę pochłoniętą już przez bezlitosny czas".

źródło okładki: fotografia własna

leppakaklifoth | 2019-09-07
Przeczytana: 06 września 2019

Wydaje mi się, że czescy pisarze mają to coś czego brakuje innym pisarzom, jeśli chodzi o lekkość i swobodę w pisaniu opowiadań o prostych i błahych sprawach, a nie dostrzegalnych przez innych. Potrafią umiejętnie opisać historię prowincji, na której zdaje się, że nic się nie dzieje, a jednak.... Czasem w prowincjonalnym miasteczku rozgrywa się prawdziwe życie, które umknie tym, którzy wedrą się do niego z zewnątrz i w tejże książce mamy dwa ciekawe zdarzenia. Pierwsze opowiadanie to spotkanie na małej prowincjonalnej stacji kolejowej, na której najczęściej nic się nie dzieje, może oprócz przejazdu specjalnych pociągów. Wkrótce jednak tą małą posadą wstrząśnie niebywałe wydarzenie, które podkreśli znaczenie tej stacji. Postrzyżyny, to opowiadanie w którym autor książki ukazuje nam uroki małomiasteczkowego życia, lecz jedno zdarzenie zadziwi wszystkich mieszkańców tejże prowincji. Pięknie opisane stosunki międzyludzkie, a wszystko to okraszone czeskim humorem, którego tylko...

skacowany | 2019-03-02
Przeczytana: 01 marca 2019

Och, pierwsze spotkanie z Hrabalkiem i jakże udane. Pięknie zobrazowany świat z połowy XX wieku. Przeuroczy język, humor i ten czeski dystans do tragedii wojny. Nikt z taką lekkością nie pisał o samobójstwie.

robofree | 2018-10-31
Przeczytana: 14 września 2018

Polecam, dla tych, co uwielbiają specyficzny klimat naszych południowych sąsiadów, całość dodatkowo okraszona odpowiednim humorem, może nie dla wszystkich zrozumiałym, ale oddającym nie tuzinkowy charakter Czechów. Niezależnie czy to jest okres niemieckiej okupacji, czy zwykłe małomiasteczkowe życie. Czech jest Czechem. Swoją drogą taki naród a Hrabal jest idealnym pisarzem - obserwatorem, umiejącym swoich krajan, dokładnie podać czytelnikowi na tacy. Bravo za wyjątkową wnikliwość autora.

KenGoKang | 2018-03-21
Przeczytana: marzec 2018

“Pociągi…” ukazują losy młodego człowieka, wkraczającego w dorosłość w czasie wojny. Młodzieniec snuje historię pierwszych kroków w ogrodzie miłości, poczynań naznaczonych niepowodzeniem. Opowiada o środowisku, w którym przyszło mu pracować. Są tam bardzo ciekawe indywidua - zwiadowca, hodujący rysie polskie i żywiący do swych gołębi najgorętsze uczucia, dyżurny Całusek, który odciska na pupie koleżanki całą gamę pieczątek kolejowych. Z pewnością wspomniane motywy są tym, co najczęściej pojawia się, kiedy czytelnik wspomina książkę. Warto jednak zwrócić uwagę, że żart i ironia Hrabala niosą z sobą swoistą, często gorzką refleksję nad światem, pogrążonym w wojnie (“Trzeba było siedzieć w domu na dupie”). Co jeszcze zapada w pamięć? Te rozbite pociągi i samoloty, a nade wszystko wizja zwierząt - umęczonych, stłoczonych w wagonach kolejowych, tak bardzo ludzkich w swoich cierpieniu. I końcówka. Obecnie powiedzielibyśmy, że końcówka wymiata. Tak, wymiata.

“Postrzyżyny” to opowieść,...

mican | 2018-02-12

Postrzyżyny to moja ulubiona książka Hrabala. Mam w pracy nawet "krzyczącego" :)

Kasia Zawadka | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2017
Przeczytana: 15 września 2017

Ja chyba po prostu nie rozumiem literatury czeskiej. Może to i niezłe. Ale mnie nie przekonuje.

"Pociągi..." to tocząca się w czasie II wojny opowieść o prawiczku który nie chce nim być i chyba nie chce też zostać bohaterem wojennym.

Zaś "Postrzyżyny" opowiadają o leniwym życiu małego miasteczka. A w zasadzie browaru koło tego miasteczka.

Opowiadania są albo zbyt mądre abym mogła je objąć swoim małym rozumkiem, albo zbyt przereklamowane. Jeśli wpadnie mi jeszcze Hrabal w ręce to się z nim skonfrontuje. Ale specjalnie szukać go nie będę.

Beata | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

To moje pierwsze spotkanie z Hrabalem. Pozostawiło po sobie lekko mieszane uczucia. Doceniam gawędziarstwo, czeski humor i taką umiejętność osadzenia opowiadania w czasie wojny, że ta wojna schodzi na dalszy plan. Kiedy już nauczyłam się czytać tę książkę i przestała męczyć, a zaczęła cieszyć, doceniłam sposób prowadzenia narracji. Zupełnie, jakbym słuchała opowieści. I tylko raz - przy scenie z psem - miałam ochotę odłożyć ją na półkę i więcej do niej nie wracać.

Jeśli chodzi o literaturę czeską, pierwsze koty za płoty. To jednak nie do końca moja bajka, więc będę dawkować ją sobie ostrożnie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Nie jestem fanem Hrabala. Nie bardzo też rozumiem zachwyty nad jego twórczością. Przebrnąłem przez książkę, ale już bym do niej nie wrócił.

Bitel | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Moje pierwsze zetknięcie z Hrabalem, nawijał o nim Eldo i byłem ciekaw jakie ma walory literackie. Książka to dwa opowiadania- Pociągi pod specjalnym nadzorem i Postrzyżyny, obie naszpikowane ironią, satyryczne, czuć też czeski klimat. Natomiast nie są to zbytnio moje klimaty, myślę że to bardziej kobieca literatura i płeć piękna bardziej się w tym odnajdzie, polecałbym takim osobom zbyt mocno stąpającym po ziemi, można się przy tym oderwać.

Ramzes1988 | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Słyszałem zachwyty nad Hrabalem, że w Czechach jest bardzo poważany, że ma specyficzne pióro. Dlatego też z ciekawością, ale i lekką rezerwą podszedłem do tych dwóch opowiadań.
O ile pierwsze opowiadanie jest jeszcze w miarę, opowiada historię na czeskiej kolei, o tyle drugie już mocno przeciętne, by powiedzieć wprost, że nudnawe.
Nie zostałem fanem autora, jest to taka literatura obyczajowa, ale zupełnie mnie nie wciągnęło.