Pociągi pod specjalnym nadzorem. Postrzyżyny

Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Wydawnictwo: Mediasat Poland
Ostře sledované vlaky. Postriziny
Oceansoul

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" Rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, pełna ciepłej ironii opowieść o erotyczno-zawodowych perypetiach zakompleksionego młodzieńca nieudacznika, pomocnika zawiadowcy na wiejskiej stacyjce, uwiodła nie tylko Menzla, a potem członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magiczną wyobraźnią i rubasznym stylem Hrabala zachwycili się krytycy i czytelnicy na...

"Pociągi pod specjalnym nadzorem"

Rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, pełna ciepłej ironii opowieść o erotyczno-zawodowych perypetiach zakompleksionego młodzieńca nieudacznika, pomocnika zawiadowcy na wiejskiej stacyjce, uwiodła nie tylko Menzla, a potem członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magiczną wyobraźnią i rubasznym stylem Hrabala zachwycili się krytycy i czytelnicy na całym globie.

"Postrzyżyny"
"Tekst ten jest kroniką mówiącą o mojej matce, moim ojcu i moim stryju. Dopóki przebywali jeszcze w świecie realnych zjawisk, tak mocno trzymali czcionki mojej maszyny do pisania, że nie miałem powodu sporządzać zapisu tego, co było poetyczne w ich życiu. Dziś nikt już nie trzyma mojej ręki, a ja ze zdumieniem konstatuję, że jestem raczej stary niż młody, że zatem niebezpiecznie byłoby zwlekać i że ja i tylko ja jestem jedynym człowiekiem mogącym przekazać historię browaru i miasteczka, w którym zatrzymał się czas.

Inspiracją był mi awiacyjny styl Chagalla, poetykę kronikarza i montażysty fenomenalnych przygód wewnętrznych uzupełniłem wewnętrznym modelem tęsknoty, ona to pozwala mi przedzierzgnąć się w młodą kobietę, latarką wyobraźni oświetlić przeszłość i wywołać pewien wycinek, w którym dzięki tekstowi można ocalić piękna dziewczynę pochłoniętą już przez bezlitosny czas".

źródło okładki: fotografia własna

Ramzes1988 | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Słyszałem zachwyty nad Hrabalem, że w Czechach jest bardzo poważany, że ma specyficzne pióro. Dlatego też z ciekawością, ale i lekką rezerwą podszedłem do tych dwóch opowiadań.
O ile pierwsze opowiadanie jest jeszcze w miarę, opowiada historię na czeskiej kolei, o tyle drugie już mocno przeciętne, by powiedzieć wprost, że nudnawe.
Nie zostałem fanem autora, jest to taka literatura obyczajowa, ale zupełnie mnie nie wciągnęło.

Katarzyna Wilczek | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Okładka w moim ulubionym kolorze. Pociągi wywołują u mnie wysypkę, a fryzjerom nie ufam. Czemu więc sięgnęłam po tę książkę? Ano dlatego, że jeśli ktoś ma na nazwisko Hrabal, pochodzi z Czech, a jego książka jest różowa, to nie ma bata - to musi być coś ciekawego. A w najgorszym razie zabawnego.

Książka skład się z dwóch dłuższych opowiadań z okładki. Nie ukrywam, że to już mnie na wstępnie lekko zdemotywowało, bo nie przepadam za opowiadaniami. No ale w końcu słodki kolor pyszniutkich landrynek przekonał mnie do siebie. Zawsze byłam łasa na słodycze. Zacznę od pierwszego opowiadania, bo nie ma za bardzo nad czym dywagować.

Być może powyższa ocena jest zbyt surowa. "Pociągi pod specjalnym nadzorem" to niegłupia historia, z przesłaniem, podana zgrabnie i z poczuciem humoru. Chyba jednak za dużo u mnie w rodzinie kolejarzy, bo jakoś tematyka mi nie podpasowała i wszytko z miejsca znalazło się już na przegranej pozycji. Doceniam jednak głębsze przemyślenia autora. Gdyby rzecz działa...

Hipis | 2014-12-24

"Pociągi..." były świetne. Baardzo lubię temat pociagów, bo sama nimi codziennie jeżdżę- to pierwszy plus. Drugi plus to autor Czech i typowy czeski humor- coś pięknego. Trzeci plus to szczerość. Świetny, prosty, a jednocześnie mądry styl. Ta ksiażka wydaje się być tak niewymagająca... Ale to nieprawda. Bardzo inteligentna. Wszystko dzieje sie tam niby mimochodem, w istocie jednak zmusza do refleksji.
W "Postrzyżynach" najbardziej urzekł mnie wyjątkowy, piękny klimat. Taka "Ania z Zielonego Wzgórza" dla starszych. Obydwie ksiażki na długo zapamiętam.

Logun | 2014-05-04

Książka jest połączeniem dwóch z bardziej znanych opowiadań Hrabala, jak dla mnie był to pierwszy kontakt z literaturą czeską jako taką i przyznam że się nie zawiodłem. W obu opowiadaniach znajdziemy masę ciepła, humoru, dystansu, ironii a także miejscami typowego dla autora absurdu. Osobiście bardziej przypadły mi do gustu Postrzyżyny, opowieść o niepokornej żonie kierownika browaru - prosta i przyjemna historia w której rutynowe i codzienne zajęcia jak np. świniobicie urastają do rangi misterium z pogranicza magii.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Nie jestem fanem Hrabala. Nie bardzo też rozumiem zachwyty nad jego twórczością. Przebrnąłem przez książkę, ale już bym do niej nie wrócił.

fairenough | 2015-03-19
Przeczytana: 18 marca 2015

Pierwsza ksiązka z czeskiej literatury, którą czytałem, a zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Krótka, świetna, niezwykle ciekawie owpowiedziana - indywidualny styl przejawiający się w ciekawym języku powieści. Żeby dowiedzieć się dlaczego ta książka jest tak dobra, najlepiej przeczytać posłowie w książce autorstwa Jerzego Pilcha.

Grażyna | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

https://www.facebook.com/247947998572577/photos/a.669453406422032.1073741826.247947998572577/922267537807283/?type=1&theater - "Pociągi pod specjalnym nadzorem" -słuchowisko
https://www.youtube.com/watch?v=_NQOcLJx17I - "Postrzyżyny" - słuchowisko

Wookie309 | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Przeczytałem tylko "Pociągi ..." na "Postrzyżyny" nie miałem już ochoty. Niby "Pociągi ..." czytało się lekko, ale zupełnie bez historii. Jest to moje kolejne podejście do Hrabala, kolejna dla niego szansa, ale ostatnia. Nie zaczarował mnie swoim pisarstwem, nie rozumiem zachwytów nad jego wielkością. Dlatego odpuściłem "Postrzyżyny" i ze spokojem mojego czytelniczego sumienia mogę powiedzieć, że próbowałem, ale się nie zakochałem.

Samo opowiadanie traktuje o dojrzewaniu chłopaka w ekstremalnej sytuacji II wojny. W lekki humorystyczny sposób opisana inicjacja seksualna, wejście w dorosłe życie, rozpoczęcie pracy wszystko na tle wydarzeń wojny i za to daje 5/10. Za lekkość i dystans i tylko za to.

Hubert | 2016-03-26
Przeczytana: 25 marca 2016

Cóż mam rzec? Nie spodobało mi się. O ile "Pociągi pod specjalnym nadzorem" jeszcze momentami dają radę za specyficzny humor (chociaż i tak owa groteskowa atmosfera to jedyna rzec, jaką mam na obronę tego dzieła), o tyle "Postrzyżyny" to jak dla mnie porażka na całej linii. Wieje nudą - i tyle.

kotschrodingera | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Czyta się nienajgorzej, nawet dość miło, ale niestety nie porywa niczym szczególnym – a szkoda, bo słyszałam dużo dobrego o twórczości Hrabala. Z obu opowieści to ‘Pociągi…’ jakoś bardziej przypadły mi do gustu, a fragmenty z ołtarzem miłości czy pieczątkami na pupie telegrafistki zostaną mi jeszcze przez chwilę w głowie i będą wywoływać uśmiech na twarzy. Za to ‘Postrzyżyny’ trochę mnie rozczarowały. Muszę wręcz przyznać, że momentami ledwo przez nie przebrnęłam, a to wszystko dlatego, że główna postać okrutnie działała mi na nerwy.
Suma summarum na chwilę obecną Hrabal mnie nie zachwycił.