Trismus

Trismus
8305119939
dziennik, ideologia, nazizm,
Feanor

„Trismus” to najwybitniejsza powieść w dorobku prozatorskim Stanisława Grochowiaka. Jest to fikcyjny dziennik małżeński, który spisywali: młody esesman, doskonały wychowanek ideologii hitlerowskiej, i jego żona, Dunka z pochodzenia, reprezentująca jednak typowe cechy rasy germańskiej. Z tych zapisków w Tagebuchu wyłania się fascynująca w swojej warstwie psychologicznej i przerażająca w wymowie moralnej historia związku dwojga ludzi, którego kryzys, a następnie tragiczny finał spowodowały odruchy kobiecego serca.

[Książka i Wiedza]

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Stanisław Grochowiak (1934 – 1976), niesłusznie porzucony wybitny poeta i prozaik, za nie poddanie się koniunkturalnym zmianom. Standardem było "przejrzenie na oczy", że komunizm i PRL są be, a Grochowiak na konformizm nie poszedł. Znajduję opracowanie z marca 2002, Bartłomieja Szleszyńskiego na:
http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-grochowiak, a w nim:

"...Po roku 1968 Grochowiak stał się obiektem ataków pokolenia "Nowej fali". Młodzi twórcy krytykowali czołowego poetę poprzedniego pokolenia zarówno za poetykę jego twórczości, która nie odpowiadała hasłom "mówienia wprost" ani "podejrzanego języka", jak i za postawę społeczną. Nie podobało im się, że Grochowiak nie odcina się zdecydowania od poczynań władz, ani to, iż często pojawia się w oficjalnych mediach...."

Był wielkim poetą, całowanym (dosłowne) po rękach przez początkujących wierszokletów, którzy zwracali się doń per "Mistrzu". Odbiór poezji ...

Tomasz Wojewoda | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

„CIEMNA PROZA” GROCHOWIAKA

Stanisław Grochowiak (1934-1976) – wybitny poeta, za życia otoczony swoistym „kultem”, dziś jest twórcą (niesłusznie) zapomnianym, praktycznie nieobecnym choćby w nauczaniu szkolnym, jego twórczość bywa przedstawiana jedynie jako pewnego rodzaju ciekawostka, przy okazji definicji zjawiska turpizmu. Jednak osobom wrażliwym literacko już same tytuły jego wierszy zapadają w pamięć – jak choćby „Menuet z pogrzebaczem”, czy „Płonąca żyrafa”. Sam poeta nie bez racji nazywał swoje utwory „ciemnymi wierszami” (w wierszu „Modlitwa”, prosząc Matkę Boską, by rzuciła w nie „najmniejszy choćby blask”). Grochowiak był oprócz tego znakomitym prozaikiem, za swojego przedwcześnie zgasłego życia opublikował zbiór opowiadań i trzy powieści. Jest to twórczość, którą warto przypominać, by poprzez ponowne lektury „rzucić najmniejszy blask w ciemną prozę Grochowiaka”.

„Trismus”, druga chronologicznie powieść Stanisława Grochowiaka (pierwsze wydanie w 1963 roku), to...

Krzysztof Baliński | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Czytając recenzowaną książkę czytelnik ma okazje się przekonać, że nasza literatura ma swoje „Łaskawe”*, jest to zaskoczenie bardzo pozytywne i zaskakujące. Książka zatytułowana ‘Trismus” jest równie genialna i wstrząsająca, co jej amerykański odpowiednik. Co prawda nie jest najeżona tyloma faktami historia, dzieje się właściwie w tle całej imprezy i w tym momencie dla autora, jak i czytelnika, ma dla całej akcji niewielkie znaczenie. Nie ma w książce zdarzeniówki, ale kontekst historyczny jak najbardziej się pojawia, akcja w czasie drugiej wojny światowej, lata 1940 - 43, pojawia się sam Adolf Hitler, po za tym Heinrich Himler, Adolf Eichmann, tych panów przedstawiać nie trzeba, bo jak sądzę „dokonania" tych autentycznych postaci historycznych są wam drodzy czytelnicy znane.

Natomiast głównymi bohaterami są postaci fikcyjne, widać je na okładce, to mężczyzna i kobieta, para małżeńska. Dane personalne mężczyzny nie są znane, wiemy, że na początku 1940 r. ten nazista,...

książek: 2051
Feanor | 2010-06-18
Przeczytana: 2006 rok

Książka powalająca na kolana. Obraz mentalności nazisty nie jest niczym nowym, jednak tutaj przedstawiony został on bezbłędnie. Chore rozumienie życia i miłości z tej książki mnie osobiście bardzo utkwiło w pamięci.

książek: 1977
Getos | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane, Fabularne, 2013
Przeczytana: 16 marca 2013

Krótka historia małżeństwa Dunki z niemieckim wzorowym komendantem obozu w Gluckauf, ciekawa historia z piorunującą końcówką, świetnie oddany klimat tamtych czasów (jeden z moich ulubionych fragmentów dotyczy rozmowy bohatera z Eichmannem), warto przeczytać, to książka należąca do tej kategorii literatury która znów kieruje moje myśli do pytania jak to możliwe że człowiek mógł tak świadomie i z premedytacją drugiemu człowiekowi zgotować taki los, po takich książkach zaczynam również współczuć tym Niemcom, którym przyszło urodzić się i żyć w tamtych czasach...

Theodozy | 2015-05-23
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Byłam ciekawa jak znany ze swoich turpistycznych wierszy Stanisław Grochowiak napisze pamiętnik nazisty. Tytuł książki, złowrogi w swoim brzmienium jest genialny w swojej prostocie, szczęki bezlitosnej ideologii miażdżą wszystko na swojej drodze: uczucia, logikę, piękno. Obserwujemy jak para zdrowych, młodych i wykształconych ludzi, powoli stwarza sobie piekło na ziemi. On opętany przez ideologię, ona o wiele mniej. Z każdą kartką, czujemy że los tej dwójki jest ze sobą nierozerwalnie związany. Ich małżenstwo-perfekcyjnie odmalowana toksyczna relacja- jest obrazem upadku III Rzeszy. Począwszy od idyllicznych początków, aż do okrutnego rozczarowania i momentu gdy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Z każdą stroną zbliżamy się do tragicznego finału czujemy go w każdym słowie. Nieunikniona ''powracająca fala''.

Za każdym razem, czytając książkę o tej tematyce zaję sobie pytanie: jak cały naród mógł w to uwierzyć? Jak oni mogli tak dać się oszukać?

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-01
Przeczytana: styczeń 2012

Podejrzewam, że obraz mentalności nazistowskiego komendanta obozu jest nieco przerysowany, ale za to przerysowany mistrzowsko i jednocześnie tak autentyczny, szczery i przekonujący, że nie czyni najmniejszego dysonansu z obrazem prominentów SS wyniesionym z innych książek, niekoniecznie beletrystycznych.
Niewątpliwie po lekturze Borowskiego czy Littela Grochowiak nie wydaje się tak drastyczny, brutalny i wstrząsający jak wymienieni wyżej, natomiast niewątpliwie jest to proza wysokiej klasy, mistrzowsko operująca słowem: opis podróży do Berlina, otwierający książkę, jest po prostu poetycką perełką. Zachwycać może również płynność, z jaką Grochowiak bawi się stylami - suchym, surowym stylem SS-mana, oraz wrażliwym, nierzadko lirycznym jego żony - może zachwycać dramatyczne wyczucie, z jakim kreśli zmieniające się portrety psychologiczne bohaterów i jak stopniuje napięcie.
Godna uwagi.

Profesorek | 2018-01-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"Trismus" to dobra powieść. Może bez czytelniczych fajerwerków, za to z szeregiem pytań i refleksji pojawiających się w miarę czytania i z bombą myśli na zakończeniu. Świadomy nierealności niektórych stwierdzeń i wydarzeń z książki, zastanawiałem się, jakby to było naprawdę, bez tego przerysowania, które czasami, ma się wrażenie, Grochowiakowi "się przydarzało". Jakże jednak odpowiednio wniknąć w postać SS-mana, jego poglądów, uczuć, tego, jak mógłby się zachować? Przerysowanie owo zupełnie więc nie dziwi. Bo jakby tak spojrzeć, to trudno czasem stwierdzić, co nim istotnie jest, a co nie. Niezgłębione są tereny duszy ludzkiej, których nigdy nie zrozumiemy. Przeczytać, zatrzymać się, podumać. Nad nieznanym Grochowiakiem prozaikiem.

Lugal | 2010-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2010

Opowieść traktująca o metamorfozie człowieka w psa buldoga Trismusa i tragicznych tego konsekwencjach. Gorąco polecam!

Izoldka | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Być może z 10-15 lat temu książka zrobiłaby na mnie większe wrażenie, kiedy byłam jeszcze w szkole, a temat II Wojny Światowej i obozów koncentracyjnych był żywo poruszany. Dzisiaj jest to dla mnie jedynie napisana zgrabnym językiem w ciekawej formie książeczka - dziennik krótkiego małżeństwa SS-mana i Dunki, które, moim zdaniem, od samego początku nie miało szans na przetrwanie. Miłość oparta na ideologii to trudna miłość, zwłaszcza, gdy mieszka się obok obozu koncentracyjnego i codziennie widzi się ludzkie nieszczęście, cierpienie dzieci. Ból jest podwójny, gdy nie można doczekać się własnego dziecka. Nelli zgubiło to, że była kobietą i chciała być matką.