Zaginiony

Wydawnictwo: Lokator
Juliusz Kydryński
klasyka
Krzysiek

Pierwsza (i jak wszystkie pozostałe – nieukończona) powieść Franza Kafki została wydana po jego śmierci przez Maksa Broda pod tytułem „Ameryka”, choć sam pisarz zamierzał ją nazwać „Zaginiony”. Opowiada o losach nastolatka, Karla Rossmanna, który w wyniku skandalu obyczajowego musi opuścić swój dom, kraj, a nawet kontynent. Kafka wysyła go do Ameryki, by tam poszukał odkupienia. Ponoć przy jakiejś okazji pisarz powiedział Brodowi, że na świecie jest wiele nadziei, nieskończenie wiele nadziei… ale nie dla nas. Pytanie: czy Karl jest wybrańcem, czy też po prostu jednym z „nas” – na zawsze potępionym i przez to zgubionym?

źródło opisu: lokatormedia.pl

źródło okładki: lokatormedia.pl

Paweł | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Jest to pierwsza powieść Franza Kafki i tak, jak dwie pozostałe jego powieści nie została nigdy zakończona ani opublikowana za życia autora. Tytuł został nadany już po śmierci autora (np. w niemieckim kręgu kulturowym dominuje tytuł ”Zaginiony”) więc nie powinniśmy się nim zbytnio sugerować przy interpretacji. Główną kanwą powieści jest zestawienie niewinnego i szlachetnego 16 letniego Karla Rossmanna, z brutalną rzeczywistością życia codziennego. Mroczny świat swojej powieści Kafka z tworzył z sekwencyjnie postępujących po sobie absurdalnych sytuacji i postaci. W tej powieści nie mamy jeszcze typowego, kojarzonego z „Procesem” stylu pisarza z tzw. „sytuacją kafkowską” na czele, ale mamy za to, bardzo lubiany przeze mnie, czarny humor umiejscowiony w tragikomicznych sytuacjach. Powieść jest napisana lekkim językiem, z tradycyjną chronologią, można nawet ją sklasyfikować jako powieść przygodową. Dla tego polecam ją przede wszystkim tym, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją...

| 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Muszę przyznać,że nie było lekko.
Mimo ,że to pierwsza,niedokończona i przez większość uznana za najmniej przygnębiającą,to jednak cały czas wymagająca skupienia.Bohater to młody chłopiec,rzucony przez rodziców za karę na "szeroką wodę",bo aż do Ameryki.Przeżywa rozczarowanie,zadziwienie nowym krajem,trudno mu się zasymilować.Nie chcę zdradzać fabuły,ale wyobrażenie Kafki o hotelu,nawet w amerykańskim stylu,trochę mnie rozśmieszyło...Teraz zostały mi do przeczytania jeszcze dwie z trylogii samotności,ale muszę zrobić mały odpoczynek.Niemniej,cieszę się z lektury,to jednak klasyka,która niezaprzeczalnie ma wpływ na dzisiejszą kulturę i literaturę.Często,właśnie czytając klasykę, nie bierzemy pod uwagę czasu,w którym została napisana,a to ma przecież zasadniczy wpływ na odbiór.

Marija | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Warto sięgnąć po tę kiążkę. Po Procesie i Zamku to kolejna pozycja autora, która pobudza do granic możliwości naszą wrażliwość i obnaża granice absurdu. Choć zdecydowanie bardziej lekka w przekazie, bardziej optymistyczna, to momentami musiałam ją odkładać, by uspokoić własne emocje, wyciszyć je. Dla mnie mistrzostwo! Trafił do mnie bardzo mocno i dogłębnie pobudził moją wrażliwość wobec samotności, odizolowania, poniżania, odtrącenia, bycia obcym i innym. Co więcej przedstawiając obraz głównego bohatera KARLA (z gruntu rzeczy prawego, młodego człowieka "gnojonego" po raz kolejny przez "życie" pozostawia nam jakąś nadzieję na nowe jutro. POLECAM

Grot | 2018-03-22

UWAGA!! Powieść znana nam dotychczas pod tytułem „Ameryka”, ale jest to zmieniona nazwa. Pierwotnie Kafka miał nazwać swą książkę „Zaginiony”, ale po jego śmierci, gdy wydano utwór postanowiono zmienić nazwę, aby zachęcić więcej czytelników do lektury terminem Ameryka, która budziła ciekawość Europejczyków.

Fabuła. W wyniku skandalu obyczajowego 16 - latek uwiedziony przez służącą płodzi jej dziecko. Za karę chłopak zostaje przez rodziców karnie wysłany za wielką wodę, czyli do Ameryki...

Naczelnym motywem zdaje się osamotnienie jednostki w obcym, nowym środowisku, które wykorzystuje bohatera, żerując na jego dobroduszności.

Tak jak przy „Zamku” z wydawnictwa Lokator, tak i tu należy pochwalić Grzegorza Jankowicza za interesujące posłowie, wskazujące na trudności w interpretacji niedokończonej i niepełnej powieści, oraz rąbek życiorysu Kafki.

Z całej powieściowej trylogii kafkowskiej „Zaginionego” oceniam najniżej. Pomimo, iż rewelacyjnie się zaczyna, to jednak brak...

Żona_Pigmaliona | 2017-05-11

Ot i cały Kafka , co prawda w swoim lżejszym wydaniu , ale już z widocznymi znamionami charakterystycznymi dla jego późniejszej twórczości . Wyalienowana klaustrofobiczna samotność Karla Rossmanna wyziera z każdej karty tej lektury . A zderzenie młodziutkiego chłopca nie mającego bladego pojęcia o tym kraju z wielką Ameryką musiało być nieuchronne i bolesne . Karl przybywa do Ameryki statkiem , wysłany przez rodziców , chyba za karę ? , gdyż pozwolił się zgwałcić służącej . Mało tego , owa służąca zaszła w ciążę . Cały gwałt został dokładnie przez autora opisany , na szczęście bez anatomicznych szczegółów . Kiedyś Ignacy Karpowicz w jednej ze swoich powieści (nie pamiętam dokładnie której) napisał '' Każdy dobry uczynek zostanie prędzej czy później ukarany .'' Mam nieodparte wrażenie że to zdanie doskonale oddaje charakter '' przygód '' Karla za Wielką Wodą . Jakkolwiek dobre i przejrzyste byłyby jego zamierzenia czy uczynki i tak w efekcie wszystko obracało się przeciwko niemu i...

michall_1985 | 2015-11-25
Przeczytana: lipiec 2003

Pierwsza częśc nieoficjalnej trylogii Kafki.

Znakomicie przedstawiony świat.Poetyka snu powoli wdziera się w życie bohaterów zapowiadając kolejne,mroczniejsze opowieści rodem z "Procesu" czy "Zamku".

Autor nie dokończył powieści przez co jej zakończenie jest jeszcze bardziej fascynujące i daje do myślenia.

Pozycja obowiązkowa dla fanów tego typu klimatów.

wicher_Lab | 2010-11-24

Prostota języka jest równa prostocie bohatera. W ten sposób Kafka pokazuje, o co chodzi w życiu. Prawdziwy bluesman wśród literatów :)

Przedziwne wrażenie wywołał we mnie autor "Ameryką". W zasadzie czułem, że jestem w głowie głównego bohatera, a zdarzenia, dziejące się wokoło niego, są tylko tłem o ważności znikomej, fototapetą, backgroundem dla wyborów wewnętrznych postaci.

Doskonałe pokazanie, jak małą wartość ma zmienność warunków życia, na jego treść.

KiNGa | 2016-04-09
Przeczytana: 24 lutego 2016

„Ameryka” jest chronologicznym początkiem trylogii samotności, na którą składa się „Proces” i „Zamek”. Powieść nie została przez autora dokończona ani zatytułowana.

Bohaterem jest młody chłopiec, Karl Rossmann, który za romans ze służącą zostaje wysłany przez rodziców za karę do Ameryki. Spotyka tam dobrze sytuowanego wuja, który decyduje się nim zaopiekować, zająć się jego wykształceniem i wprowadzić w odpowiednie towarzystwo. Jednak jako emigrantowi z czeskiej Pragi ciężko mu się tam odnaleźć.

Tak samo szybko jak zyskał, Karl stracił opiekę wuja i został wysłany na kolejną tułaczkę. Po drodze poznał dwóch kompanów podroży – Robinsona i Delamarche'a. To typki spod ciemnej gwiazdy, którzy na każdym kroku wykorzystywali Karla – korzystali z jego skromnych zaskórniaków, zjedli jego posiłek kiedy spał i mało go nie zgładzili, gdy zwrócił im na to uwagę. Uratowała go Starsza Kucharka z hotelu Occidental, w którym jadł posiłek, a która widząc, że dobry chłopak obraca się w takim...

ka_dyl | 2014-06-27

Z pewnością nie jest to książka, którą czyta się szybko i z łatwością. Fabuła momentami ciągnie się z uwagi na drobiazgowe potraktowanie problemów, które powinny być błahe. Powinny być, a nie są - dla głównego bohatera. W "Ameryce" mamy do czynienia z tak charakterystycznym dla Kafki bohaterem, który jest prostolinijny, uczciwy i naiwny. Te cechy nastręczają mu problemów i mnożą je, gdyż w sytuacjach, kiedy należy dokonać wyboru zawsze wybiera praworządność. Czytając tę powieść denerwowałam się bardzo na owego krystalicznego bohatera znoszącego wszystko, co mu los przynosi i mimo, że wiedziałam, że raczej niemożliwym jest, aby skłamał z egoistycznych pobudek, życzyłam mu tego mocno. Sam fakt wzbudzenia niezwykle silnych emocji u mnie jako odbiorcy przez tak z pozoru monotonną powieść stanowi o wysokiej klasie autora.

króliki | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Dowiedziałam się właśnie, że jest to pierwsza część trylogii Kafki, zwanej "trylogią samotności" złożonej z tego utworu, "Procesu" i "Zamku". I faktycznie, nie jest trudno się dopatrzeć związku pomiędzy tymi utworami, w każdym z nich bohaterem jest jednostka samotna, ciemiężona czy też wyobcowana przez jakiś system, jak w "Procesie" i "Zamku", czy też coś w rodzaju fatum, jak właśnie w "Ameryce". Czytając Kafkę staram się jak najbardziej nie przywiązywać do bohaterów, bo autor robi z nimi co chce, nie przejmując się absurdalnością i nienormalnością opisywanych przez siebie zdarzeń. I mówię to oczywiście na jej korzyść, bo właśnie w tym braku logiki możemy znaleźć najgłębszy sens tych książek.