Wróżby kumaka

Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Unkenrufe
powieść niemiecka
spyknieff

Opowieść o miłości, swoiste love story po pięćdziesiątce. On - Niemiec, profesor uniwersytetu - urodzony w Gdańsku. Ona - Polka, konserwatorka zabytków - urodzona na Litwie. Poznają się przypadkowo w Gdańsku w 1989 roku. Chcą się przyczynić do pojednania skłóconych w przeszłości swoich narodów. Zakładają Polsko-Niemieckie Towarzystwo Cmentarne. Chcą dać prawo zmarłym do powrotu na swoje rodzinne ziemie. Będą grzebać zmarłych w ich krainie dzieciństwa. A wszystko non profit ze szlachetności w imię pojednania. Czy nadszedł czas budowania powszechnej zgody, "europejskiego domu"?

| 2016-03-09
Na półkach: 2016.03, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2016

Książka opowiada o spotkaniu kobiety i mężczyzny, zupełnie przypadkowym spotkaniu w mieście w żadnym wypadku nie będącym przypadkowym. Spotykają się, oboje już sporo po pięćdziesiątce, i od razu zakochują się w sobie. Wdowa i wdowiec, Polka i Niemiec, Aleksandra i Alexander, była komunistka i były członek Hitlerjugend, dwa światy, dwie przestrzenie, bezlik szczegółów. Łączy ich Gdańsk, w którym ona mieszka po wysiedleniu z Wileńszczyzny i gdzie on się urodził, zanim został zmuszony do wyjazdu i osiedlania się w Bochum. Postanawiają założyć towarzystwo, które miałoby na celu zapewnienie osobom wysiedlonym pochówek w ojczystej ziemi. Grass w jednej książce pokazał kilka rzeczy: początek kapitalizmu w Polsce, kontrast między Wschodem i Zachodem, tworzenie się majątków z niczego, przeobrażanie się towarzystwa w firmę, utratę kontroli nad własnym dokonaniem i wiele jeszcze innych spraw, wydarzeń, przemian, mentalności i tak dalej. Ta książka opowiada parabolicznie o możliwości...

Buka | 2016-11-14

„Wróżby kumaka” kupiłem kilka lat temu w pakiecie z sześcioma innymi książkami autora (za śmieszne 30 zł). I tak jak je kupiłem, tak w kolejnym kroku odstawiłem na półkę na której się kurzyły. Jakby tego było mało, w zeszłym tygodniu otrzymałem kilka książek, których przeczytanie stanowi dla mnie absolutny priorytet. Nie mogąc się jednak zdecydować na żadną z nich, postanowiłem sięgnąć po coś zapomnianego, w oczekiwaniu na przebłysk, który pozwoli podjąć mi tę jedyną i słuszną decyzję. Zajrzałem więc na półkę ze starszymi woluminami i tam znalazłem właśnie tę niewielką książeczkę Grassa, którą szybko przygarnąłem i z impetem zacząłem poznawać.
Gunter Grass to jeden z moich literackich wyrzutów. Bo to przecież laureat Literackiej Nagrody Nobla, pisarz który ze sprawą polską ma wiele do czynienia, twórca który całkiem niedawno zmarł. A ja do tej pory zostawałem nieczuły na jego dzieła (poza filmem „Blaszany bębenek” który za młodu widziałem w telewizji). Jakby tego było mało w jego...

Andrzej Akowacz | 2015-03-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2015

Z miłości do biznesu, czy z biznesu do miłości. Książka opowiada o miłości po pięćdziesiątce. Trudna taka miłość, nie akceptowana przez dorosłe dzieci. Relacje nienajlepsze. Trudno powiedzieć czy to jest tłem opowieści czy osią. Na drugiej płaszczyźnie mamy Towarzystwo cmentarne. Pojednanie Polsko-Nienieckie. Oboje tworzą takie towarzystwo mające na celu chowanie zmarłych w ziemi ich dzieciństwa. W szczególności Gdańskich Niemców na ziemiach Polskich. Tu się urodzili, tu chcą spocząć. I jak zawsze bywa w takich przypadkach ze szczytnego celu, gdy wkroczą inni niewiele pozostaje. Każdy ma inną lepszą wizję.

Salma | 2011-10-25

Niewiele wiemy na temat tego, co było, zanim się spotkali. Znamy jedynie ich umiejscowienie w historii specyficznej dla ich narodowości, miejsca, w którym żyli. Poznajemy ich tu i teraz, tak jak oni sami się poznają. Towarzyszymy im w spełnianiu ich marzeń, realizowaniu idei, które uważają za ważne i przełomowe. Obserwujemy, jak ich miłość - stonowana, spokojna i dojrzała - rozwija się. Historia Aleksandry i Aleksandra to - pomijając kwestie pojednania polsko - niemieckiego, które niespecjalnie mnie interesuje - ciepłe love story z oryginalną historią. Niecodzienny jest też pomysł na narrację. Do przyjemnego poczytania. Dzięki tej książce, pierwszej Grassa, którą przeczytałam, z pewnością kiedyś do niego powrócę. Lubię książki, które uspokajają, a ta do takich wg mnie należy.

Franz | 2012-09-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z pewną dozą nieśmiałości zdecydowałem się sięgnąć akurat po tę pozycję.Zostałem jednak pozytywnie zaskoczony.

Wzruszająca powieść,poruszająca bolesny temat polsko-niemieckiego pojednania,poprzez dojrzałą miłość dwójki głównych bohaterów.Przy czym nie jest to bynajmniej błahy romans.

Wciągająca lektura,która skłania do przemyśleń. ;)

szaranna | 2014-05-15

W pierwszej kolejności opowieść o zjednoczeniu narodów przez pryzmat Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Cmentarnego. W tle podrygi miłosne pełnej kontrastów pary, połączonej wspólną wizją i zamiłowaniem do sztuki. Tylko dzięki jej czarowi udało mi się triumfująco dotrzeć do ostatniej strony.

Karlota | 2014-10-24
Przeczytana: 26 października 2014

Rzadko to mówię, ale FILM zdecydowanie lepszy..

aniołeczek | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014