Rama II

Wydawnictwo: Amber
Rama II
Clarke, Rama
Lily

Po pierwszym spotkaniu z Ramą ludzkość oczekuje następnego. Wie, że Ramianie robią wszystko potrójnie. I rzeczywiście. W roku 2200 drugi statek kosmiczny obcej cywilizacji przybywa do Układu Słonecznego. Ziemia wysyła natychmiast zespół naukowo-badawczy, którego celem jest znalezienie klucza do rozwiązania zagadki Ramy. Niektórzy z naukowców zamierzają kontynuować badania nie zważając na jakiekolwiek zagrożenia...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sylwia Zimowska | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Zdumiewające jak ta część różni się od poprzedniej i to w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mamy ciekawych bohaterów ścierających się ze sobą, mamy coraz więcej tajemnic do odkrycia i parę zwrotów akcji. Duet z Gentry'm Lee wyszedł Clarkowi na dobre. Zdecydowanie polecam nawet nie znającym części pierwszej (IMHO można ją sobie spokojnie podarować gdyż teoretycznie nie należy nawet do trylogii)

Marcin Bień | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Niestety ta książka zepsuła mi dobre wrażenie pierwszej części.Nowa załoga newtona to tym razem przypadkowa banda niezrównoważonych i niekompetentnych ludzi.Widać albo ludzkość opisywana przez autora jest już totalnie zdegenerowana albo załoga ekspedycji na rama była wybierana w systemie loterii.. Tanie religijno -szamańskie wstawki niczego nie wnoszą na żadnej płaszczyźnie. Jedynie dzięki atmosferze zagadki szybko przeczytałem tą książkę

Hanau | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi - mniej Ramy, więcej szarości, a nawet czerni ludzi - egoistycznych i zakłamanych.
Mimo wszystko - to jednak RAMA :)

Marta | 2015-04-23

Druga część Ramy jest nieco inna niż pierwsza, skupia sie bardziej na ludziach niż na samej Ramie. Opis bohateròw jest bardzo szczegòłowy, ci ciekawe postacie negatywne są napisane tak, że nietrudno się domyśleć, że napawają wstrętem samego pisarza. Ja osobiście marzyłam, żeby zgineły śmiercią tragiczną. Momentami nie dość że męczyli mnie ci wredni egoistyczni ludzie ktòrych było co niemiara na statku, to bez sensu wprowadzony był wątek dedektywistyczny, za mało Ramy było w Ramie. Sama koncepcja niezła, pomysł, żeby ludzie pomogli Ramæ i jeszcze poświecili się i tam zostali super. Dzięki ciekawemu zakończeniu już siadam do Ogrodu Ramy myślę, że będzie lepszy niz druga część. Osobiść uważam, że dla samej koncepcji cyklu warto jest przemęczyć tą część i czytać dalej.

Krzysio | 2011-02-06
Przeczytana: 2000 rok

kolejna część opowieści o "termosie" międzygalaktycznym. W tej części więcej konkretnych zdarzeń, które jednak w większej cześci nie były wyjaśnione i człowiek się potem domyślał np. co było "kwiatkiem" który po dotknięciu uciekł pod ziemię. Bardzo podobała mi się koncepcja starości głównej bohaterki oraz podejście obcej inteligencji do kwestii wiary astro-księdza. Szacun także za pomysł grawitacyjnego napędu międzygwiezdnego znowu jednak zostaje pytanie: JAK??

Aleyou | 2011-09-21

Klasyka SF Genialne!!

| 2016-12-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Diametralnie różna od pierwszego spotkania z Ramą. Z jednej strony mniej tutaj Ramy, choć interakcje ze statkiem są ciekawe. Z drugiej strony bohaterowie składają się teraz z czegoś więcej niż tylko nazwiska. Szybko można oswoić się z zupełnie innym stylem i wychodzi z tego bardzo przyjemna przygodówka.

Damian | 2013-04-28
Przeczytana: 12 maja 2013

Udana współpraca tych dwóch panów.

wilk_elektryczny | 2017-04-24
Na półkach: 2016, Przeczytane