Rama II

Okładka książki Rama II
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Amber Cykl: Rama (tom 2) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Tomasz Lem
Clarke Rama

Okładka książki Ogród Ramy Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Ocena 6,9
Ogród Ramy Arthur C. Clarke, G...
Okładka książki Tajemnica Ramy Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Ocena 7,1
Tajemnica Ramy Arthur C. Clarke, G...
Okładka książki Światło minionych dni Stephen Baxter, Arthur C. Clarke
Ocena 7,1
Światło minion... Stephen Baxter, Art...

Jedynka lepsza. Tu za dużo kryminału i romansu.

Jedynka lepsza. Tu za dużo kryminału i romansu.

Potrafi zaskakiwać, nieco inna narracja niż w tomie 1, ale bardzo dobrze się czyta

Odwrotność jedynki - wreszcie mamy normalnych bohaterów z którymi można się identyfikować, ale cała reszta - po cóż ten cylinder tak gna?. Ech może to jedna z tych książek, którą trzeba przeczytać kilka razy?

Pierwsza połowa książki dość skutecznie mnie zniechęciła, myślałem nawet o porzuceniu lektury na zawsze, ale druga połowa wciągnęła mnie tak mocno, że wchłonąłem ją w kilka godzin. Nic specjalnego, ale zdecydowanie będę miło wspominać.

Czytając "Spotkanie z Ramą" miałem wrażenie, że bohaterowie są odbici od kalki i zrobieni z tektury. Wszyscy byli pozytywnymi postaciami, zdyscyplinowanymi, nie sprawiali żadnych problemów i pracą zespołową dążyli do wspólnego celu.

W Ramie 2 sytuacja ma się zgoła odmiennie, widać, że autor koniecznie chciał nadać swoim bohaterom głębię i zróżnicować ich charaktery, motywacje, cele. Jednak to kolejna książka, która udowadnia, że Clarke kiepsko radzi sobie na tym polu, śmiało można powiedzieć, że tym razem przedobrzył w drugą stronę. Kilkoro bohaterów jest w zasadzie socjopatami o bardzo ciemnych intencjach. W pewnym momencie czytelnik zastanawia się "jak do cholery, ci ludzie przeszli przez testy psychologiczne i znaleźli się w kosmosie?".

Podobała mi się historia Nicole, była to jedyna postać w książce, której tło jest dosyć ciekawe (no, pomińmy tę znajomość z królem Anglii) i której z czystym sercem można się utożsamiać.

Odnośnie samej fabuły, z pewnością jest w niej mniej naukowości niż w pierwszym tomie. Autor (Autorzy, w zasadzie) postawili bardziej na wątek kryminalny niż rozwinięcie świata Ramian. Dopiero druga część książki przynosi pewne rozszerzenia do tego co znamy z tomu 1 ale znów, nie szczególnie podobają mi się wybory fabularne autora. Często bywa groteskowo na tyle, że ma się wrażenie czytania powieści z gatunku "guilty pleasure" a nie jednego z największych klasyków SF.

Mimo tych wszystkich minusów, którymi wypełniłem znaczną część mojej recenzji, nie żałuje czasu spędzonego z tą książką. Przeczytałem ją dość szybko, bo pomimo wad ma w sobie coś, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Daje jej 7/10 z tym że zaznaczam, że jest to 7 trochę naciągane, powodowane moim uwielbieniem do Clarke.

Najsłabsza część cyklu - rozumiem wprowadzenie do historii nowych - głównych bohaterów całego cyklu - ale odbywa się to trochę na siłę. Za dużo obyczajowości, znacznie mniej fantastyki - otrzymujemy w ten sposób postacie kompletne aż za bardzo, na czym cierpi cała historia. Bo szczegóły romansów itp. nie bardzo cokolwiek wnoszą do opowieści, a skutecznie zamulają całość. Plus kilka "kwiatków" typu fale uderzeniowe w próżni sprawiają, że Rama II jest najsłabsza - ale warto przez nią przebrnąć.

Fantastyczna książka sci-fi. Piękna w swej wymowie. Zawierająca sporo przemyśleń znacznie wykraczających poza coś, co nazywam „filozofią dla ubogich”, a co często można w różnych książkach, zwłaszcza ostatnio – spotkać.
Arthur C. Clark jest dla mnie gigantem. Zapewne dzisiaj sporo scen wyglądałoby inaczej i można mieć różna znaki zapytania, jak na przykład – skąd ta energia zasilająca laptopy przez nie tylko godziny, ale wręcz dni, ale w tej książce nie ma zbyt wiele rzeczy, do których można się przyczepić. Wybuch głowic nuklearnych w pewnej odległości od statku nie mógłby mu zaszkodzić, gdyż w próżni nie ma ośrodka, w którym powstaje fala uderzeniowa. Zatem statek nie powinien się trząść od wybuchów. Jedynym problemem jest tylko promieniowanie. Problem ten został kiedyś omówiony w jednym z filmów na kanale naukowym traktującym o tym, w jaki sposób Ziemianie mogliby bronić się przed statkiem obcej cywilizacji. Nie będę rozwijał tego zagadnienia, polecam sięgnięcie do tego filmu, którego tytułu niestety nie pamiętam. Te drobne mankamenty są naprawdę drobne. Nie mamy bzdur o podróżach z prędkościami nadświetlnymi. Bardzo dobrze, nic nie wskazuje na to, by cokolwiek mogło przekroczyć prędkość światła i tego u Clarka na szczęście nie ma.
Bardzo podobają mi się postaci w tej książce.
Jedyny mój zawód polega na tym, że kreatury nie dostały tego, na co zasługują.
Książkę polecam do przeczytania z czystym sumieniem każdemu, kto lubi prawdziwe science fiction.

Super

Super

"Spotkanie z Ramą" było świetnym, klasycznym SF. Niestety, Clarke w kontynuacji zrobił wszystko, żeby - po prostu - spieprzyć cały klimat i tajemniczość. Na peryferiach Układ Słonecznego pojawia się kolejny pojazd (?) Rama i znowu dzielni kosmonauci ruszają na jego eksplorację. Zanim tam dotrą, poznamy ich wszystkich, dowiadując, kto z kim w życiu spał, jakiego miał ojca, jakie ma wspomnienia z dzieciństwa oraz w jakich okolicznościach lubi puszczać bąki. Clarke leje hektolitry brudnej wody, która sprawiają, że powieść ciągnie się jak flaki z olejem i bombarduje czytelnika informacjami, które w 90% go kompletnie nie obchodzą. Dodaje to tego staroafrykańskie mity i legendy, katolickich świętych oraz romans z królem Anglii, a w pewnym momencie miałem ochotę zapytać autora: facet, o co Ci właściwie chodzi???
W tomie I zachwycała obcość, poznawana krok po kroku. W tomie II nie ma już zaskoczeń, jest - mówiąc wprost - tandetne odcinanie kuponów i próba zrobienia z powieści s-f romansidła przygodowego.
Czytałeś "Spotkanie z Ramą" i podobało Ci się?
Jeśli tak, ten gniot omijaj z daleka.
Może służyć za przykład, jak zarżnąć najlepszy pomysł.

Wakacyjny przerywnik od poważniejszych pozycji. W porównaniu z pierwszą częścią niby dzieje się więcej aczkolwiek tempo rozwoju wydarzeń podobne.
W opisach postaci, rzeczy czy miejsc bliżej do rozwlekłości Tolkiena niż do kombinacji kosmos + sf, dającej pozycje grozy w stylu Obcego.

Dodaj cytat z książki Rama II