Rama II

Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Amber Cykl: Rama (tom 2) Seria: Wielkie Serie SF fantastyka, fantasy, science fiction
Tomasz Lem
Tomasz Lem
Wielkie Serie SF
Clarke Rama

Super

"Spotkanie z Ramą" było świetnym, klasycznym SF. Niestety, Clarke w kontynuacji zrobił wszystko, żeby - po prostu - spieprzyć cały klimat i tajemniczość. Na peryferiach Układ Słonecznego pojawia się kolejny pojazd (?) Rama i znowu dzielni kosmonauci ruszają na jego eksplorację. Zanim tam dotrą, poznamy ich wszystkich, dowiadując, kto z kim w życiu spał, jakiego miał ojca,...

Wakacyjny przerywnik od poważniejszych pozycji. W porównaniu z pierwszą częścią niby dzieje się więcej aczkolwiek tempo rozwoju wydarzeń podobne.
W opisach postaci, rzeczy czy miejsc bliżej do rozwlekłości Tolkiena niż do kombinacji kosmos + sf, dającej pozycje grozy w stylu Obcego.

Dawno nie czytałem tak świetnej książki SF!
Swoją drogą, to nieczęsto w takiej literaturze autor decyduje się na pokazanie podłości ludzkiej.

Rama II to kontynuacja części pierwszej. Clarke jak zwykle zwraca uwagę na szczegóły. Wszystko jest zgodne z prawami fizyki. Książka prawie idealna. Prawie, bo niestety autor (lub współautor) uległ wpływom literatów i krytyków. Moim zdaniem pierwsza część była bardzo harakterystyczna dla Clarkea, nie było tam zbednego zagłębiania się w przeszłość głównych bohaterów. Nie...

Odczuwam lekkie rozczarowanie, Ramę II porównując z pierwszą częścią serii odebrałem jako przeciętniaka. Clark razem z Lee skupił się na intrygach, relacjach między kosmonautami, czasami miałem wrażenie, że kusiło ich, aby zrobić z tej lektury kryminał. Druga połowa książki zdecydowanie lepsza. Ta pozycja jest zdecydowanie mniej naukowa niż poprzedniczka.

Pozdrawiam...

książka potwierdza to, co napisałem o Arthurze Clarku poprzednio. merytorycznie cudeńko, ale pisarsko "tak se".

Jak już ktoś zauważył- mniej Ramy w Ramie, ale to co jest w pełni mnie zadowala:)wstawki sensacyjno- obyczajowo- filozoficzne autorzy mogli sobie darować!

Diametralnie różna od pierwszego spotkania z Ramą. Z jednej strony mniej tutaj Ramy, choć interakcje ze statkiem są ciekawe. Z drugiej strony bohaterowie składają się teraz z czegoś więcej niż tylko nazwiska. Szybko można oswoić się z zupełnie innym stylem i wychodzi z tego bardzo przyjemna przygodówka.

Pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi - mniej Ramy, więcej szarości, a nawet czerni ludzi - egoistycznych i zakłamanych.
Mimo wszystko - to jednak RAMA :)

• Fantastyka
  • Science Fiction