Czarna chmura

Okładka książki Czarna chmura Fred Hoyle
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czarna chmura
Fred Hoyle Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
The Black Cloud
Rebis
2024-01-23
1981-01-01
Sławomir Magala
fantastyka angielska fantastyka obcy zagrożenie Kosmos

Świetna książka SF z połowy XX w. Aż trudno uwierzyć że dalej może bawić mimo upływu czasu. Bardzo ciekawa i wciągająca fabuła, gdzie autor z jednej strony bawi a z drugiej poprzez bohaterów tłumaczy zawiłe procesy fizyczne. Znajdziecie też sporą ilość sarkazmu do świata polityki i samych polityków, co idealnie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość.

nerdo-literatura. ten pan powinien był skupić się na nauce. jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że można to przetłumaczyć na dowolny język używając google translate bez strat jakościowych. więc pewnie już czytają to nawet w suahili.

Hm,
Biorąc się za tą pozycję wiedziałem, że będę miał do czynienia z twardym Sci:Fi, ale nie myślałem, że będzie ono aż tak zatwardziałe. Tę jakże nudną książkę czyta się jak jakąś pracę doktorancką z dodatkiem myślników, które tworzą marne niby dialogi.
Sam pomysł nadciągającej z kosmosu i zasłaniającej wszystko chmury jest bardzo ciekawy, uczy i daje sporo do myślenia, jednak wykonanie jest tragiczne i nie obroni tego fakt, że książka była napisania kiedyś tam.
Gołym okiem widać, że napisał ją naukowiec, który sam siebie umieścił jako głównego bohatera. Narcyzm, megalomania i ciągutki do zabawy w Pana Boga to coś co charakteryzuje chyba każdego wybitnego naukowca.

Hm,

Autor Fred Hoyle (1915 - 2001) - angielski astronom, twórca i późniejszy przeciwnik teorii "wielkiego wybuchu" (wszyscy twórcy tej teorii jeszcze za swojego życia ją odrzucili jako błędną),jest niezaprzeczalnie ciekawą i wybitną postacią. Odkrył, że astronomia (nie mylić z astrologią) zaczęła być pseudonauką. Był zdania "... że nie tylko biopolimer, ale program operacyjny żywej komórki może zostać stworzony przypadkowo w pierwotnej zupie organicznej tutaj na Ziemi, jest ewidentnie nonsensem wysokiej kolejności." Porównał przypadkowe stworzenie pierwotnej komórki do prawdopodobieństwa, że „tornado przetaczające się przez śmieciowe podwórko może zmontować Boeinga". Niestety jako pisarz ponosi sromotną klęskę (w moim odczuciu). Jego styl, budowa postaci i akcji, podobnie jak interakcje personalne i społeczno - polityczne są naiwne, szkieletowe. Zasyp naukowych szczegółów przykrywających konkluzje i konsekwencje. Buduje to w czytelniku znużenie i nudę. Mamy jednak do czynienia z błyskotliwym umysłem, zatem wartością w tym wypadku nie jest sam zapis a idee zawarte w treści. Nie będzie to jednak najlepsza lektura dla Sebiksów i Karyn, bowiem aby coś wybudować potrzeba solidnych fundamentów. Ani dla większości czytelników którzy w tym momencie nie potrzebują siłować się z ciężką strukturą utworu. Jednak dla wąskiego grona odbiorców zapewne będzie to rozwijająca lektura. Warto przebrnąć przez gąszcz szczegółowości i podjąć wyzwanie.

„Życie to nić babiego lata...”

Skwapliwie korzystam z tego, że wydawnictwo Rebis sukcesywnie proponuje kolejne tytuły z serii Wehikuł czasu. Wyśmienita okazja do poznania w szerszym zakresie klasyki science fiction, często bardzo zaskakującej i dającej do myślenia. Cieszy nie tylko poznawanie samych przygód, ale również myśli pisarskiej sprzed ponad pół wieku. Czy faktycznie od tego czasu tak wiele zmieniło się w wizjach przyszłości gatunku ludzkiego, oczywiście mając na uwadze nieunikniony postęp technologiczny i zdobycze naukowe, w krążącymi w głowie myślami o ewentualnej wizycie obcych cywilizacji na naszej planecie, pierwszego z nimi kontaktu, konsekwencjach towarzyszących temu bezmyślnych prymitywnych ambicjach, obiekcjach i strachu? To również próby odpowiedzenia na pytania związane z kondycją gatunku ludzkiego w bliższej, dalekiej lub mega dalekiej przyszłości. Przewidywanie roztacza swoisty urok, wciąga do fantastycznych rozmyślań, odkrywa ukryte głęboko w świadomości lęki, próbuje ogarnąć miejsce i znaczenie człowieka w kosmosie.

„Czarna chmura” proponuje przygodę z ujęcia naukowego środowiska, toczących się dyskusji, intensyfikacji zaciekawienia, pogłębiania dociekań, wzmacniania się poczucia wyjątkowości zrozumienia, nie tyle samych zjawisk i incydentów, co kompetencji do jak najlepszego poznania i przygotowania się. Naukowcy kontra politycy, intencje ogarniające wszechświat kontra ograniczone do ziemskich problemów, wysiłki badawcze dla dobra ogółu kontra partykularne interesy krajów. Fred Hoyle wprowadza wielki sceptycyzm wobec archaicznego systemu społecznego, w przeciwieństwie do pełnej akceptacji zasług wysiłków rozumu. Obracające się koła zachowawczej machiny politycznej, stojącej twardo przy opcji zachowania ścisłej tajemnicy, należy przechytrzyć, by mieć wolną rękę w badaniu osobliwego odkrycia, konsekwencji dla Ziemi.

Gigantyczny obłok międzygwiazdowy zbliża się do Układu Słonecznego, pojawia się ekstremalne niebezpieczeństwo wyrządzenia ogromnych szkód, a nawet wyginięcia gatunku ludzkiego. Tylko umysły otwarte na gigantyczne zmiany i niesamowite odkrycia gotowe są zmierzyć się z misją zdobywania informacji i ratunku dla ludzkości. Autor frapująco prowadzi wątek poświęceń w imię przetrwania, w wymiarze państwowym, ekonomicznym, prawnym, etycznym i jednostki. Czy poprzez niespodziewaną wizytę Czarnej Chmury jesteśmy w stanie dowiedzieć się czegoś o nas samych? Jak bardzo postęp technologiczny i sukces badawczy uzależniony jest od jednostek? Dlaczego trudno oddzielić to, co trywialne, ale szalenie istotne, od tego, co wyśmiewane, choć w zaskakujących okolicznościach wysuwa się na pierwszy plan? Czy chcemy pozostać wielkim ludem w małym świecie, czy staniemy się niewielkim ludem w ogromnym świecie?

„Życie to nić babiego lata...”

Temat ciekawy lecz narracja nudna jak flaki na oleju a emocji tyle co przy smarzeniu jajecznicy. Nudny, nieciekawy język. Zmarnowany potencjał, szkoda. Z ogromnym trudem dobrnąlem do końca.

„Czarną chmurę” Freda Hoyle'a warto przeczytać ze względu na niezwykle pomysłowy koncept na zawarte w tytule zjawisko, i by przekonać się, jak rzadkie i niezwykłe może być życie w kosmosie. Polecam ja szczególnie gorąco czytelnikom, którym przypadli do gustu „Równi bogom” Isaaca Asimova.

Całą recenzję przeczytasz tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2024/03/recenzja-fred-hoyle-czarna-chmura.html

Całą recenzję przeczytasz tu:...

Bardzo dobry kawałek science-fiction z solidną refleksją nad filozofią nauki, społecznymi skutkami technokracji, fundamentalnymi prawami wszechświata i życia oraz bardzo ciekawym tytułowym problemem pojawiającej się nagle „czarnej chmury”. Całość jest bardzo lemowska i mimo ponad 40 lat od premiery broni się świetnie. Warto, zwłaszcza że książka jest niewielkiego gabarytu i można ją przeczytać w jeden wieczór.

Dobrnęłam do połowy - nie dlatego, że książka jest słaba (ma swoje momenty!),ale dlatego, że ten gatunek chyba nie jest dla mnie.

"Czarna chmura" to powieść, która wstrząsa i porusza czytelnika od pierwszych stron do ostatnich. Autor nie boi się eksplorować ciemnych zakamarków ludzkiego doświadczenia, przybliżając nam obraz świata ogarniętego katastrofą.

Narracja w książce jest niezwykle przekonująca, prowadząc czytelnika przez labirynt emocji i wydarzeń, które zaskakują i wzruszają. Postacie są głęboko wykreowane, co sprawia, że ich losy stają się dla nas ważne i angażujące.

Mimo ponurych tematów, autor umiejętnie wplata w fabułę iskierkę nadziei. Przez wszystkie trudności, jakie muszą przejść bohaterowie, czytelnik nie traci wiary w ich siłę i determinację.

Zakończenie, choć w początkowej fazie może wydawać się pesymistyczne, ostatecznie przynosi wyzwolenie i pozytywny finał. To poruszające przesłanie o sile ludzkiego ducha i możliwościach przezwyciężania przeciwności losu.

Podsumowując, "Czarna chmura" to lektura, która wciąga, porusza i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Dla miłośników literatury, która stawia trudne pytania i szuka odpowiedzi, ta książka będzie niezwykle wartościowym doświadczeniem.

• Sci-fi
  • Fantastyka naukowa