Wojna Iwana

Wydawnictwo: Rebis
9788373019171

zwycięstwo albo śmierć. Tylko taki wybór mieli żołnierze Armii Czerwonej. Książka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zasłonę stalinowskiej propagandy. To mistrzowskie dzieło odwróconej perspektywy opisuje wielką wojnę ojczyźnianą, widzianą oczami zwykłego radzieckiego żołnierza. Opowieść oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami, listach, p

JamesikR | 2018-12-28
Przeczytana: 01 października 2018

Doskonałe studium Krasnej Armii na przestrzeni od pierwszych ofiar Wojny Zimowej do losów weteranów zdobycia Berlina. Pozwala zrozumieć co się kryje za statystyką ponad 20 mln ofiar Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Nie zgodzę się z opiniami, że Armia Czerwona jest tutaj wybielona. Ukazano zarówno najczarniejszej jej cechy jak i te pozytywne. W świecie w jakim znalazł się tytułowy Iwan, ciężko było wyodrębnić jakąkolwiek moralność czy podział na dobro i zło, a autorka przedstawia to bardzo rzetelnie.

Dariusz | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Związek Sowiecki nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Trzecia Rzesze zaatakowała i szybko parła do przodu. Kolejne miasta kapitulowały i przechodziły do rąk trzeciej rzeszy. Propaganda Stalinowska ukrywanie klęsk przed społeczeństwem i armią po to żeby nie opadły morale do zera. Mit o Iwanie narodził się w trakcie wojny, był pomysłem władzy, żeby podbudować morale i każdy chciał być takim Iwanem, który może przesądzić losy wojny. Los się uśmiechnął i obrócił losy wojen. Czerwono alarmiści mieli wiele za uszami, mordy, gwałty, rabunki. Ludzie na początku traktowali ich jako wybawiciele, a potem bali się ich. Dzięki propagandzie braki w uzbrojeniu zastępowali dobrym słowem i to wystarczyło do żołnierzy. Wiele im nie wystarczało jeszcze wódka i mogli walczyć.

henio32 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Książka bardzo słaba - mocno się zawiodłem. Niestety trzeba to jasno powiedzieć bo jest to prawie, że reguła - jeżeli jakikolwiek Amerykanin pisze coś o Rosji / w temacie IIWŚ/ to zazwyczaj jest to co najwyżej takie sobie a jeśli pisze kobieta to zawsze jest to katastrofa. I tak jest i tutaj. Czytając to "dzieło" miałem wrażenie , że mała amerykańska dziewczynka pisze coś dla innych małych amerykańskich dziewczynek - takie to naiwne i miałkie jak tylko być może. Gdyby autorka pisała bajkę to było by ok, nie miał bym uwag, ale niestety wzięła się za historię...
Słabość tej książki wynika głównie z mentalności autorki oraz z tego , że człowiek zachodu /a już szczególnie Amerykanin / nie ma pojęcia jak tu było na prawdę - bo i skąd ma wiedzieć, w szkole tego ich nie nauczą. Ma ona mniej więcej takie romantyczne pojęcie o Stalinie, że był to wspaniały stary wujek Joe, który zawsze chciał i robił dobrze i wszystko było by wspaniale gdyby nie te ciemne typy z KC , które mu na nic nie...

Gawus | 2017-02-02
Przeczytana: lipiec 2015

Bardzo ciekawa książka. Ukazuje wojnę widzianą oczami zwykłych radzieckich żołnierzy oraz oficerów. Autorka wykonała kawał dobrej naukowej i dokumentalistycznej pracy, która pozwoliła jej zebrać wiele relacji, opisać wiele dokumentów, przedstawić zachowania i postępowanie żołnierza radzieckiego oraz opisać nam podłoże ich zachowań, wyborów, myśli i czynów. Szczegółowo opisuje wojnę w ZSRR od momentu napaści Niemiec 21.06.1941 roku. Postawę i działania władz i skutki tych działań dla zwykłego żołnierza i ludności cywilnej. Nic tu nie jest wybielone ani też nic nie jest ukryte, czy przejaskrawione. Głód, śmierć, rabunek, gwałt, bohaterstwo, miłość, odwaga, strach, przemoc i pomoc - wszystko czego doświadczyli żołnierze i oficerowie i co sami też uczynili. Udokumentowane relacjami, dokumentami, wspomnieniami, etc. Należy do tej pozycji podejść bez emocji i traktować jako książkę naukową - bo taką też jest.

Przemos19 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Na tle innych książek opisujących Armię Czerwoną ta wyróżnia się skupieniem się na psychologii żołnierza. Jednakże moim zdaniem brak w niej szerszego wyjaśnienia pogromu 1941 roku od strony psychologicznej tak jak to robi np. Sołonin w swojej serii.

Magdalena | 2016-09-21

Podobno, autorce zarzuca się zachodnią naiwność, "ugrzecznioną formę"...
Czy aby na pewno?
W swojej książce, porusza kwestię fatalnych warunków, szafowania życiem żołnierzy, złowieszczej roli politruków, marazmu, plagi dezercji, kłamliwej propagandy.
Najlepsze jest to, że zestawiając różne wspomnienia ukazuje Armię Czerwoną, nie jako monolit, szarą masę, lecz jako zbiorowisko pełne indywidualności, ludzi mających rodziny, obawiających się o ich życie i swoje. Porażająca jest przede wszystkim głupota osób, stojących na najwyższych szczeblach władzy, którzy ignorując zagrożenie niemieckie sprawili swemu narodowi rzeź w skutek całkowitego nieprzygotowania do odparcia ataku. Obraz mroczny, smutny, zatrważający.

Pio | 2016-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 2010 rok

7,5/10

Jan1942 | 2016-03-27

Autorka wykłada historię współczesną na Uniwersytecie Londyńskim (wcześniej również w Cambridge, Birmingham, Bristolu i Moskwie). Specjalizuje się w badaniu historii Rosji i ZSRR, zwłaszcza w kontekście społecznym i kulturalnym. Wiele uwagi w swoich badaniach poświęca zjawiskom przemocy oraz wpływie jednostek na społeczeństwo. Książka stanowi studium życia żołnierzy Armii Czerwonej w zniewolonym społecznie kraju, którego zbrodniczy przywódca i równie toksyczne otoczenie partyjne nie dają szansy normalnego, godnego życia - zwłaszcza w obliczu totalitarnej wyniszczającej wojny z równie bezwzględnym przeciwnikiem.

Frisson | 2015-09-05
Przeczytana: 2012 rok

Na pewno nie jest to lektura przyjemna, ale warto ją przeczytać. Tylko pewne fakty należy sprawdzić, z tego co pamiętam w książce pojawiło się kilka błędów.

Bartosz Bolechów | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 22 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdanie pierwsze:

„W lipcu w centrum Kurska nie ma cienia”.

Myślę, że gdyby stworzyć listę największych potworności, jakie żałosny ludzki gatunek zgotował sobie sam, z nieprzymuszonej woli, front wschodni w czasie drugiej wojny światowej mógłby trafić bez trudu do pierwszej piątki. Ten koszmar ucieleśniony został opisany tak wiele razy, że odbiorcy ulegli chyba desensytyzacji, znieczuleniu na bodźce. Każdy ma w głowie ustandaryzowany niczym jakieś groteskowe klocki lego zestaw obrazów i skojarzeń uruchamianych na hasło “front wschodni”: niemieccy żołnierze zamarzający w stalingradzkim otoczeniu, płonące chałupy, spalone wraki setek czołgów na Łuku Kurskim, szturmująca sowiecka piechota wrzeszcząca “Urrrrraaaaa!”, wygłodzeni, zezwierzęceni jeńcy z obłędem w oczach za kolczastymi drutami, masowe egzekucje i masowe groby. Znieczuloną bombardowaniem filmów i literatury wrażliwość trudno czymkolwiek poruszyć, z kolei liczby ilustrujące tragedię są czystym abstraktem, niemożliwym do...