Wojna Iwana

Wydawnictwo: Rebis
9788373019171
historyczna

zwycięstwo albo śmierć. Tylko taki wybór mieli żołnierze Armii Czerwonej. Książka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zasłonę stalinowskiej propagandy. To mistrzowskie dzieło odwróconej perspektywy opisuje wielką wojnę ojczyźnianą, widzianą oczami zwykłego radzieckiego żołnierza. Opowieść oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami, listach, p

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Mimo, że autorka starała się jak najwierniej opisać wojnę po stronie sowietów, to na każdym kroku widać typową zachodnią naiwność - ludzie z którymi rozmawia nawijają jej makaron na uszy i przedstawiają wersję oficjalną wojny ojczyźnianej, którą przez lata wmontowali sobie w głowę, a nie fakty na temat najbrutalniejszego i najkrwawszego konfliktu w historii ludzkości. Autorka coś tam niby wspomina o gwałtach, mordach i rabunku, ale wszystko to jest tak ugrzecznione, że brzmi jak bajeczka propagandowa.

Dariusz | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Związek Sowiecki nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Trzecia Rzesze zaatakowała i szybko parła do przodu. Kolejne miasta kapitulowały i przechodziły do rąk trzeciej rzeszy. Propaganda Stalinowska ukrywanie klęsk przed społeczeństwem i armią po to żeby nie opadły morale do zera. Mit o Iwanie narodził się w trakcie wojny, był pomysłem władzy, żeby podbudować morale i każdy chciał być takim Iwanem, który może przesądzić losy wojny. Los się uśmiechnął i obrócił losy wojen. Czerwono alarmiści mieli wiele za uszami, mordy, gwałty, rabunki. Ludzie na początku traktowali ich jako wybawiciele, a potem bali się ich. Dzięki propagandzie braki w uzbrojeniu zastępowali dobrym słowem i to wystarczyło do żołnierzy. Wiele im nie wystarczało jeszcze wódka i mogli walczyć.

Lidia Sabaudzka | 2016-09-21

Podobno, autorce zarzuca się zachodnią naiwność, "ugrzecznioną formę"...
Czy aby na pewno?
W swojej książce, porusza kwestię fatalnych warunków, szafowania życiem żołnierzy, złowieszczej roli politruków, marazmu, plagi dezercji, kłamliwej propagandy.
Najlepsze jest to, że zestawiając różne wspomnienia ukazuje Armię Czerwoną, nie jako monolit, szarą masę, lecz jako zbiorowisko pełne indywidualności, ludzi mających rodziny, obawiających się o ich życie i swoje. Porażająca jest przede wszystkim głupota osób, stojących na najwyższych szczeblach władzy, którzy ignorując zagrożenie niemieckie sprawili swemu narodowi rzeź w skutek całkowitego nieprzygotowania do odparcia ataku. Obraz mroczny, smutny, zatrważający.

BoAn Jan | 2013-12-03

Autorka podjęła się zadania stworzenia czegoś o Krasnej Armii i najwyraźniej to co wyszło spod jej ręki prezentuje się całkiem niezłe szczególnie, że zadbano o szczególny takie jak wypowiedzi zwykłych szeregowych żołnierzy jak i dowódców, zdjęcia czy komentarze. Po przeczytaniu tej książki nad serialami pokroju "Czterech pancernych" pokiwamy tylko smutno głową bo przecież rzeczywistość nie była tak kolorowa jak tam zostało to przedstawione a Armia Czerwona nie była zgranym wojskiem dorodnych chłopców rodem z syberyjskich lasów lecz czasem zgrają nieprzeszkolonych ludzi z jednym karabinem na 4 osoby.

Bartosz Bolechów | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 22 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdanie pierwsze:

„W lipcu w centrum Kurska nie ma cienia”.

Myślę, że gdyby stworzyć listę największych potworności, jakie żałosny ludzki gatunek zgotował sobie sam, z nieprzymuszonej woli, front wschodni w czasie drugiej wojny światowej mógłby trafić bez trudu do pierwszej piątki. Ten koszmar ucieleśniony został opisany tak wiele razy, że odbiorcy ulegli chyba desensytyzacji, znieczuleniu na bodźce. Każdy ma w głowie ustandaryzowany niczym jakieś groteskowe klocki lego zestaw obrazów i skojarzeń uruchamianych na hasło “front wschodni”: niemieccy żołnierze zamarzający w stalingradzkim otoczeniu, płonące chałupy, spalone wraki setek czołgów na Łuku Kurskim, szturmująca sowiecka piechota wrzeszcząca “Urrrrraaaaa!”, wygłodzeni, zezwierzęceni jeńcy z obłędem w oczach za kolczastymi drutami, masowe egzekucje i masowe groby. Znieczuloną bombardowaniem filmów i literatury wrażliwość trudno czymkolwiek poruszyć, z kolei liczby ilustrujące tragedię są czystym abstraktem, niemożliwym do...

henio32 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Książka bardzo słaba - mocno się zawiodłem. Niestety trzeba to jasno powiedzieć bo jest to prawie, że reguła - jeżeli jakikolwiek Amerykanin pisze coś o Rosji / w temacie IIWŚ/ to zazwyczaj jest to co najwyżej takie sobie a jeśli pisze kobieta to zawsze jest to katastrofa. I tak jest i tutaj. Czytając to "dzieło" miałem wrażenie , że mała amerykańska dziewczynka pisze coś dla innych małych amerykańskich dziewczynek - takie to naiwne i miałkie jak tylko być może. Gdyby autorka pisała bajkę to było by ok, nie miał bym uwag, ale niestety wzięła się za historię...
Słabość tej książki wynika głównie z mentalności autorki oraz z tego , że człowiek zachodu /a już szczególnie Amerykanin / nie ma pojęcia jak tu było na prawdę - bo i skąd ma wiedzieć, w szkole tego ich nie nauczą. Ma ona mniej więcej takie romantyczne pojęcie o Stalinie, że był to wspaniały stary wujek Joe, który zawsze chciał i robił dobrze i wszystko było by wspaniale gdyby nie te ciemne typy z KC , które mu na nic nie...

Gawus | 2017-02-02
Przeczytana: lipiec 2015

Bardzo ciekawa książka. Ukazuje wojnę widzianą oczami zwykłych radzieckich żołnierzy oraz oficerów. Autorka wykonała kawał dobrej naukowej i dokumentalistycznej pracy, która pozwoliła jej zebrać wiele relacji, opisać wiele dokumentów, przedstawić zachowania i postępowanie żołnierza radzieckiego oraz opisać nam podłoże ich zachowań, wyborów, myśli i czynów. Szczegółowo opisuje wojnę w ZSRR od momentu napaści Niemiec 21.06.1941 roku. Postawę i działania władz i skutki tych działań dla zwykłego żołnierza i ludności cywilnej. Nic tu nie jest wybielone ani też nic nie jest ukryte, czy przejaskrawione. Głód, śmierć, rabunek, gwałt, bohaterstwo, miłość, odwaga, strach, przemoc i pomoc - wszystko czego doświadczyli żołnierze i oficerowie i co sami też uczynili. Udokumentowane relacjami, dokumentami, wspomnieniami, etc. Należy do tej pozycji podejść bez emocji i traktować jako książkę naukową - bo taką też jest.

Jan1942 | 2016-03-27

Autorka wykłada historię współczesną na Uniwersytecie Londyńskim (wcześniej również w Cambridge, Birmingham, Bristolu i Moskwie). Specjalizuje się w badaniu historii Rosji i ZSRR, zwłaszcza w kontekście społecznym i kulturalnym. Wiele uwagi w swoich badaniach poświęca zjawiskom przemocy oraz wpływie jednostek na społeczeństwo. Książka stanowi studium życia żołnierzy Armii Czerwonej w zniewolonym społecznie kraju, którego zbrodniczy przywódca i równie toksyczne otoczenie partyjne nie dają szansy normalnego, godnego życia - zwłaszcza w obliczu totalitarnej wyniszczającej wojny z równie bezwzględnym przeciwnikiem.

Robert | 2013-07-16

Ogromną pracę wykonała autorka, to obraz wojny z punktu widzenia przeciątnego żołnierza rosyjskiego, a ten obraz cały czas się znieniał, i właśnie dogłębne naświetlenie tej ewolucji to największa zaleta książki. Mimo wszystko chciałbym kiedyś przeczytać prawdziwe wspomnienia jakiegos iwana, wolne od ideologii i cenzury.

Przemos19 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Na tle innych książek opisujących Armię Czerwoną ta wyróżnia się skupieniem się na psychologii żołnierza. Jednakże moim zdaniem brak w niej szerszego wyjaśnienia pogromu 1941 roku od strony psychologicznej tak jak to robi np. Sołonin w swojej serii.