Wojna Iwana

Wydawnictwo: Rebis
9788373019171
historyczna

zwycięstwo albo śmierć. Tylko taki wybór mieli żołnierze Armii Czerwonej. Książka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zasłonę stalinowskiej propagandy. To mistrzowskie dzieło odwróconej perspektywy opisuje wielką wojnę ojczyźnianą, widzianą oczami zwykłego radzieckiego żołnierza. Opowieść oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami, listach, p

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Mimo, że autorka starała się jak najwierniej opisać wojnę po stronie sowietów, to na każdym kroku widać typową zachodnią naiwność - ludzie z którymi rozmawia nawijają jej makaron na uszy i przedstawiają wersję oficjalną wojny ojczyźnianej, którą przez lata wmontowali sobie w głowę, a nie fakty na temat najbrutalniejszego i najkrwawszego konfliktu w historii ludzkości. Autorka coś tam niby wspomina o gwałtach, mordach i rabunku, ale wszystko to jest tak ugrzecznione, że brzmi jak bajeczka propagandowa.

Kontrrewolucjonistka | 2016-09-21

Podobno, autorce zarzuca się zachodnią naiwność, "ugrzecznioną formę"...
Czy aby na pewno?
W swojej książce, porusza kwestię fatalnych warunków, szafowania życiem żołnierzy, złowieszczej roli politruków, marazmu, plagi dezercji, kłamliwej propagandy.
Najlepsze jest to, że zestawiając różne wspomnienia ukazuje Armię Czerwoną, nie jako monolit, szarą masę, lecz jako zbiorowisko pełne indywidualności, ludzi mających swoje rodziny, obawiających się o ich życie i swoje. Porażająca jest przede wszystkim głupota osób, stojących na najwyższych szczeblach władzy, którzy ignorując zagrożenie niemieckie sprawili swemu narodowi rzeź w skutek całkowitego nieprzygotowania do odparcia ataku. Obraz mroczny, smutny, zatrważający.

Bartosz Bolechów | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 22 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdanie pierwsze:

„W lipcu w centrum Kurska nie ma cienia”.

Myślę, że gdyby stworzyć listę największych potworności, jakie żałosny ludzki gatunek zgotował sobie sam, z nieprzymuszonej woli, front wschodni w czasie drugiej wojny światowej mógłby trafić bez trudu do pierwszej piątki. Ten koszmar ucieleśniony został opisany tak wiele razy, że odbiorcy ulegli chyba desensytyzacji, znieczuleniu na bodźce. Każdy ma w głowie ustandaryzowany niczym jakieś groteskowe klocki lego zestaw obrazów i skojarzeń uruchamianych na hasło “front wschodni”: niemieccy żołnierze zamarzający w stalingradzkim otoczeniu, płonące chałupy, spalone wraki setek czołgów na Łuku Kurskim, szturmująca sowiecka piechota wrzeszcząca “Urrrrraaaaa!”, wygłodzeni, zezwierzęceni jeńcy z obłędem w oczach za kolczastymi drutami, masowe egzekucje i masowe groby. Znieczuloną bombardowaniem filmów i literatury wrażliwość trudno czymkolwiek poruszyć, z kolei liczby ilustrujące tragedię są czystym abstraktem, niemożliwym do...

Jan1942 | 2016-03-27

Autorka wykłada historię współczesną na Uniwersytecie Londyńskim (wcześniej również w Cambridge, Birmingham, Bristolu i Moskwie). Specjalizuje się w badaniu historii Rosji i ZSRR, zwłaszcza w kontekście społecznym i kulturalnym. Wiele uwagi w swoich badaniach poświęca zjawiskom przemocy oraz wpływie jednostek na społeczeństwo. Książka stanowi studium życia żołnierzy Armii Czerwonej w zniewolonym społecznie kraju, którego zbrodniczy przywódca i równie toksyczne otoczenie partyjne nie dają szansy normalnego, godnego życia - zwłaszcza w obliczu totalitarnej wyniszczającej wojny z równie bezwzględnym przeciwnikiem.

virginia75 | 2013-12-03

Autorka podjęła się zadania stworzenia czegoś o Krasnej Armii i najwyraźniej to co wyszło spod jej ręki prezentuje się całkiem niezłe szczególnie, że zadbano o szczególny takie jak wypowiedzi zwykłych szeregowych żołnierzy jak i dowódców, zdjęcia czy komentarze. Po przeczytaniu tej książki nad serialami pokroju "Czterech pancernych" pokiwamy tylko smutno głową bo przecież rzeczywistość nie była tak kolorowa jak tam zostało to przedstawione a Armia Czerwona nie była zgranym wojskiem dorodnych chłopców rodem z syberyjskich lasów lecz czasem zgrają nieprzeszkolonych ludzi z jednym karabinem na 4 osoby.

Robert | 2013-07-16

Ogromną pracę wykonała autorka, to obraz wojny z punktu widzenia przeciątnego żołnierza rosyjskiego, a ten obraz cały czas się znieniał, i właśnie dogłębne naświetlenie tej ewolucji to największa zaleta książki. Mimo wszystko chciałbym kiedyś przeczytać prawdziwe wspomnienia jakiegos iwana, wolne od ideologii i cenzury.

Diana | 2012-12-01

potencjał został niewykorzystany, styl autorki pozostawia wiele do życzenia,

Frisson | 2015-09-05
Przeczytana: 2012 rok

Na pewno nie jest to lektura przyjemna, ale warto ją przeczytać. Tylko pewne fakty należy sprawdzić, z tego co pamiętam w książce pojawiło się kilka błędów.

romek | 2013-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Zwyciestwo albo Smierc.Ksiazka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zaslona stalinowskiej propagandy.To mistrzowskie dzielo odweoconej perespektywy opisujacej wielka wojne ojczyzniana,widziana oczami zwyklego radzieckiego zolnierza.Opowiesc oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami,listach,pamietnikach,gleboko do tej pory utajnionych materialach z archiwum wojskowych i NKWD.Obraz wojny,podczas ktorej aktom bohaterstwa towarzyszylo tchorzostwo,grabierze i gwalty na niespotykana skale.Z obrazu tego stopnia wylania sie prawda losach czerwono armistow.CALA PRAWDA.

| 2011-08-19
Przeczytana: wrzesień 2007

Świetnie napisana praca nie tyle o samej wojnie i działaniach bojowych, ile o życiu codziennym żołnierzy Armii Czerwonej - tytułowych ,,Iwanów''. Po uważnej lekturze obejrzyjcie ponownie ,,Czterech pancernych'', a zobaczycie, ile w serialu tym przemycono ciekawych szczególików odnośnie frontowej rzeczywistości, m.in. na temat pozycji kobiet-żołnierzy. Polecam.