Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej

Tłumaczenie: Leszek Erefencheit
Wydawnictwo: Magnum
Band of brothers. E Company 506th Regiment 101st Airbourne Division. From Normandy to the Hitler’s Eagle’s Nest
literatura faktu
Michał

Opowieść o żołnierzach sławnej amerykańskiej kompanii piechoty spadochronowej od chwili sformowania w lecie 1942 roku i szkolenia w Stanach Zjednoczonych poprzez lądowanie w Normandii w D-Day aż do zajęcia Orlego Gniazda Hitlera w maju 1945 roku. To właśnie w tej kompanii służył żołnierz, którego losy stały się kanwą scenariusza filmu Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga. Na podstawie książki Steven Spielberg i Tom Hanks wyprodukowali dziesięcioodcinkowy serial Kompania braci dla telewizji HBO.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=147

DarkoNebrasca | 2019-09-16
Przeczytana: 2015 rok

Rewelacja, świetna historia wojenna, nie może się nie spodobać fanom tego typu klimatów.

zaczytaniec | 2019-07-08

Świetna opowieść. Dla miłośników lektury batalistycznej i nie tylko. Oby ktoś tak dobrze opisał historię polskich żołnierzy, którzy walczyli na wszystkich frontach przez sześć długich lat.

Joker | 2019-06-09

Szczerze? Zawiodłem się trochę. Przez styl pisania autora niż przez tematykę. Wcześniej czytałem "Poza Kompanią Braci" Wintersa i to ona przyciągnęła mnie do poznani bliżej historii kompani E. A tu takie coś.

Sylwka | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Papier
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Kiedy po raz (chyba) trzeci obejrzeliśmy ze ślubnym uwielbiany przez nas serial HBO na podstawie książki Stephen E. Ambrose pod tytułem Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera naszła nas nieodparta ochota na przeczytanie książki. Książki, która w naszej opinii powinna po tak fenomenalnym serialu, musiała wypaść równie dobrze, a może nawet i lepiej.

Kronika…
Sama książka prowadzona jest w formie kroniki, która przeprowadza czytelnika, począwszy od intensywnego szkolenia, jakie przeszła kompania E(asy) na czele ze swoim sadystycznym przełożonym, przez wszystkie kampanie i bitwy, których doświadczyli żołnierze kompanii, a kończy się informacjami o tym, jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów już po powrocie do domu.

Bracia…
Po prostu brak mi słów, żeby wyrazić jak niezwykła, emocjonalna i piękna to była lektura.

A wszystko dzięki temu, iż Stephen E. Ambrose doskonale uchwycił to, jak tworzyła się więź między żołnierzami i ukazał te wszystkie emocje, jakie...

skolsiwo | 2019-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Stephen E. Ambrose jest MISTRZEM w swoim fachu.

"Kompania Braci" jest napisana FE-NO-ME-NAL-NIE! Już od pierwszych stron wchodzimy w skórę żołnierzy Kompani E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej.

Pamiętam - piąte przez dziesiąte - jak jako nastolatek zakochałem się w serialu "Kompania Braci", który stworzyło HBO (ogromne dzięki: Stephen Spielberg oraz Tom Hanks). Wreszcie dane było mi dokładnie zgłębić się w historię bohaterów z Kompani E.

Autor nie stosuje tutaj żadnych upiększaczy, nie dodaje fajerwerków, nie słodzi. Jest brutalnie, ostro i prosto z mostu. Dokładnie tak jak na wojnie. Nie ma tutaj miejsca dla mięczaków. Opisy są czasem brutalne, obrzydliwe, ale zawsze prawdziwe.

To co przeżyli bohaterowie, godne jest najwyższego podziwu, ale i pogardy dla większości ich przełożonych. Ale o tym, musicie przekonać się sami.

Absolutny must read dla każdego, kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się tematyką wojenną, a zwłaszcza D-Day i...

Fidel-F2 | 2019-05-22

Obszerny tytuł mówi w zasadzie prawie wszystko o treści książki. Oprócz tego, materiał uzupełniony jest o okres szkolenia w USA, pobyt w Wielkiej Brytanii przed inwazją i powojenne losy poszczególnych żołnierzy Kompanii E.

Jest to rodzaj monografii, podanej od strony popularnej. Autor stosunkowo niewiele miejsca poświęca technikaliom czy militariom. Skupia się zasadniczo na ludziach i relacjach. Analizuje jak, w krańcowo trudnych i niebezpiecznych warunkach, wykuwa się jedna z najsilniejszych ludzkich relacji - braterstwo broni.

Warsztatowo rzecz napisana zgrabnie, czyta się wartko. Mimo, że przecież wszyscy wiemy jak się skończy lądowanie w Normandii czy ofensywa w Ardenach, ciężko odłożyć książkę na bok.

Chociaż wiadomo z jakiej perspektywy rzecz jest pisana, do minusów zaliczyłbym pewien egocentryzm, może nie pogarda dla wszystkich innych narodów, ale wyraźne patrzenie z góry. W sumie nie dziwi to w przypadku żadnej nacji a już w przypadku Amerykanów to już w ogóle....

Azizi114 | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Pozycja obowiązkowa dla sympatyków IIWŚ. Słynna kompania desantowo-szturmowa z prosto, ale jakże wyraziście przedstawionym obrazem walk podczas II wojny światowej. Książka równie dobra, jak i jej ekranizacja w formie serialu (dla mnie nr 1 jeśli chodzi o seriale).
Winters? Dla mnie kozak.

Jakasiaja | 2019-02-23

Rewelacyjna pozycja polecam w 100%. Fajnie sie czyta i mozna sie wczuć w klimat II wojny swiatowej z pozycji zwyklego żołnierza

Bartek | 2019-02-18
Przeczytana: styczeń 2012

Historia Kompanii E, od D-Day do upadku III Rzeszy. Historia wstrząsa, wzrusza, pokazuje okrucieństwo wojny z perspektywy frontowych żołnierzy i ich dowódców.
Prawdziwi bracia, prawdziwi bohaterowie. Niesamowita opowieść.
Książka + serial HBO to absolutny TOP!

Marcin Kowalczyk | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

"Kompania braci"
Stephen E. Ambrose dobrze wie jak pisać książki. Doskonale porusza się w temacie i nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Wysmażył "pełnokrwistego steka" - jakim jest ta opowieść wojenna.
Wojna nie jest wielką przygodą...
Szkolenie jest istotne. Każda kropla potu wyciśnięta na szkoleniu, oszczędza krew na polu bitwy. Opisane szkolenie kompani E było intensywne ponad miarę.
W międzyczasie trafił się sadystyczny przełożony, który dokładając swoje trzy grosze uczynił zeń piekło.
Potem były bitwy. Z początku chaos ogarniał wszystko. Ginęli ludzie, twardniały charaktery tych co przeżyli.
Wszystkiego tego doświadczymy czytając książkę.
Autor opowiada z wielkim zaangażowaniem. Czujemy się tak, jakby to właśnie wokół nas wybuchały pociski. Gdzie nie gdzie pada anegdota. Niewyszukana, prosta i dosadna.
Nie unikniemy tematów trudnych. Zobojętnienia, strachu i załamania w ogniu nieprzyjaciela. Zobaczymy nieludzkie traktowanie jeńców, przez chłopaków na krawędzi.
Najpierw...