Sztandar chwały

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Wydawnictwo: Rebis
Flags of Our Fathers: Heroes of Iwo Jima
historyczna

W lutym 1945 roku Joe Rosenthal sfotografował sześciu marines, którzy zatknęli amerykańską flagę na najwyższym szczycie Iwo Jimy. Nagrodzone Pulitzerem zdjęcie błyskawicznie stało się symbolem odwagi i nieugiętego ducha Ameryki, a z młodych ludzi uczyniło bohaterów.Wykorzystując materiały odkryte po śmierci ojca, James Bradley, syn jednego z tych żołnierzy, postanowił ukazać prawdziwych ludzi kryjących się za kulturowymi ikonami. Historia sześciu młodych mężczyzn, z ich ambicjami, planami i nadziejami, ukazuje złożoność ludzkich losów uwypukloną tragicznie przez okrucieństwo wojny, która nieodwracalnie zmienia człowieka i świat.Sztandar chwały to wspaniała epicka opowieść wojennym pokoleniu, o różnicach między mitem a prawdą i o znaczeniu bohaterstwa.W styczniu 2007 roku na ekrany polskich kin wejdzie film nagrodzonego Oscarem (Bez przebaczenia, Za wszelką cenę) reżysera Clinta Eastwooda na podstawie tej książki. Producentem filmu jest m.in. Steven Spielberg.James Bradley jest autorem książek Sztandar chwały i Flyboys.Ron Powers, zdobywca Nagrody Pulitzera, to krytyk, dziennikarz i biograf Marka Twaina.

książek: 2070
onika | 2013-12-10
Przeczytana: grudzień 2013

Punktem wyjścia "Sztandaru chwały" była fotografia Rosenthala. Myślę, że wiele osób ją kojarzy: grupa żołnierzy stawiająca maszt z amerykańską flagą, która powiewa na wietrze. Na pewno część osób wie, że zdjęcie zostało zrobione na Iwo Jimie. Dla Amerykanów to zdjęcie stało się symbolem bohaterstwa, odwagi i hartu ducha Marines, urosło do mitu, a uczucia, które wywołuje u oglądającego, skutecznie zasłaniają prawdę i o tym zdjęciu, i o Iwo Jimie.

Dla autora tej książki zdjęcie to ma zupełnie szczególny wydźwięk. Żołnierz, którego profil najlepiej widać na fotografii to John Bradley, ojciec Jamesa. Dopiero po jego śmierci, James poznał trochę informacji na temat udziału ojca w wojnie na Pacyfiku. I zaczął drążyć temat. I poznał historię sześciu mężczyzn, a w zasadzie chłopców, których fotografia Rosenthala uczyniła nieśmiertelnymi.

O wojnie na Pacyfiku generalnie wiedziałam, że była, że rozpoczęła się atakiem na Pearl Harbor i znalazła ponure zakończenie w Hiroszimie i Nagasaki....

crys7 | 2010-09-12
Przeczytana: styczeń 2010

Mało znany (przynajmniej dla polaków) fragment II wojny światowej na Pacyfiku. Książka opisuje szturm wojsk amerykańskich na małą, skalną japońską wyspę Iwo Jimy (Iło dźma)mającą charakter strategiczny. Zdobycie wysepki umożliwiło niemal bezkarne naloty amerykanów na Japonię, ale zanim to nastąpiło tysiące amerykańskich żołnierzy znalazło tam swój kres. Autor, syn sanitariusza opowiada historię zdjęcia i sześciu marines na nim (w tym ojciec autora) stawiających maszt z flagą Amerykańsą.

Albercik | 2015-02-07

Książka, która potrafi wzruszyć. Jedno zdjęcie, które zna chyba każdy i... legenda jaka się wokół tego wytworzyła. Jedno zdjęcie i grupka młodych ludzi, którzy przeszli przez piekło Pacyfiku i stali się bohaterami Stanów Zjednoczonych, choć sami siebie za takich nie uważali. Fascynująca rzecz. Polecam.

Marybeth | 2012-09-02

Jedna z najlepszych i napisanych z dbałością o szczegóły książka, która pokazuje prawdziwe oblicze amerykańskich żołnierzy (choć nie wszystkich) podczas II wojny światowej. Moim błędem było obejrzenie filmu, a dopiero późniejsze przeczytanie książki, jednak zarówno ona jak i jej ekranizacja są godne polecenia. Wszystko to, co zostało zawarte w tym dziele będzie tkwiło gdzieś we mnie przez długi czas i nie pozwoli o sobie zapomnieć przez wzgląd na, często tragiczne, losy bohaterów przedstawionych w książce.

| 2011-09-01
Przeczytana: 2010 rok

Nie tylko o samej bitwie o Iwojime, lecz także o całej, istniejącej do dziś, patriotyczno-narodowej amerykańskiej mitologii związanej ze słynnym zdjęciem szóstki marines zatykajacej sztandar na jednym z iwojimskich wzgórz. Miłośnicy historii - obowiązkowo!

Grzegorz | 2011-04-20
Przeczytana: 2009 rok

Książka, w której opis wydarzeń jest czasem wręcz fizjologiczny. Uff...!

Kuba | 2011-05-19
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Książka wojenna od której nie sposób się oderwać :)

Matthew Zet | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

James Bradley, jako syn jednego z sześciu amerykańskich żołnierzy którzy walczyli pod Iwo Jimą i wywiesili na szczycie góry Suribachi zastępczą flagę Ameryki, postanowił opisać historię jednego z najsławniejszych zdjęć czasów II Wojny Światowej. Zagłębia się w operację desantu na małej wysepce Pacyfiku, która była niezwykle ważna ze strategicznego punktu widzenia. Pozwala zżyć się z każdym z Marines, który nieświadomie dołożył cegiełkę do nowowykreowanego symbolu zawziętości i waleczności Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie od tamtego momentu stało się rzeczą kultową, która obiegła cały świat w niezwykłym tempie. W całym USA powstawały pomniki i posągi upamiętniające to wydarzenie. Wszelkie informacje na temat niezwykłej sławy zdjęcia, losach przed i powojennych Marines z kompanii Easy oraz przebiegu całej bitwy o Iwo Jimę znajdziecie w tej pozycji, którą czyta się niezwykle łatwo i przyjemnie.

Szymon Okuń | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Desant na wyspę Iwo Jima z perspektywy szóstki, która później znajdzie się na słynnym zdjęciu.

Magda | 2011-07-18

Świetna książka, wspaniała opowieść o bohaterskich czynach młodych ludzi, którzy musieli się zmierzyć z niebezpieczeństwem związanym z wojną.

Historia jest ciekawie przedstawiona, tzn. opowiada ją syn jednego z szóstki mężczyzn ze słynnej fotografii zatknięcia flagi 23 lutego 1945r.

Dodanie do każdego rozdziału jakiejś fotografii i trafnego cytatu to też jest atut tej książki.

Ale przede wszystkim książka jest piękną, wzruszającą wręcz, opowieścią o tym jak wygląda wojna i jakie są jej skutki oraz co niesie za sobą sława i jak pomyłki reporterów szukających sensacji mogą doprowadzić do tragedii.