Wysadzić Rosję

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Blowing up Russia
historyczna

Jak to się stało, że Rosja wróciła w koleiny ZSRR? Jak doszło do tego, że Czeczeni, do niedawna uważani za szlachetny naród walczący o wolność, dziś są traktowani jak banda terrorystów? Jak to możliwe, że bezbarwny dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa został prezydentem? Autorzy tej zakazanej w Rosji książki dowodzą, że wszystko zaczęło się w 1994 r. od rozpętanej przez rosyjskie służby specjalne, a przypisy­wanej Czeczenom kampanii terrorys­tycznej, która poprzedziła pierwszą wojnę cze­czeń­ską i wybory prezy­denc­kie. I że seria ataków bombo­wych na budynki mieszkalne w 1999 r., przed drugą wojną w Czeczenii i kolejnymi wyborami, była dalszym ciągiem tego krwawego scenariusza, który doprowadził do sterrory­zowania Rosjan i wyniósł do władzy ludzi dawnego KGB.

Autorzy, doświadczony oficer radzieckich i rosyjskich służb specjalnych oraz wybitny historyk, przyta­czają na poparcie tej tezy rozliczne, mocne dowody. Ich świadectwo jest tym bardziej przekonujące, że jeden z nich za nie zginął.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

Northman | 2016-03-19
Przeczytana: 24 lutego 2016

"Wysadzić Rosję" to skrupulatne studium zduszenia rosyjskiej demokracji przez działania sił specjalnych, zmierzających do wprowadzenia - de facto totalitarnej - dyktatury, jedynie przykrytej płaszczykiem (dość lichym) uszytym z "demokratycznych" zasad. Udało się. Mamy w Rosji kult jednostki, tęsknotę za ZSRR, młodzieżowe, "patriotyczne" bojówki, ksenofobię, wyniszczenie (również fizyczne) opozycji, zapędy imperialistyczne i zasady rodem z państwa policyjnego. Niniejsza książka opowiada pokrótce o tym, jak i dlaczego do tego doszło.

Wielki szacunek budzą osiągnięcia autorów na polu dążenia do prawdy. Znamiennym jest, że jeden z nich nie dożył premiery tej książki. Udowodnione działania rosyjskich sił specjalnych, zmierzających po trupach (własnych obywateli!) do władzy są przerażające. Terror totalny. Do tego w białych rękawiczkach. Straszne... ale prawdziwe. Warto poznać te smutne fakty. I mieć świadomość, że putinowska Rosja niekoniecznie poprzestanie na Ukrainie.

Jeśli książka...

Pearon | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Książka odsłania kulisy kariery Władimira Putina - po trupach do celu, i to dosłownie, w kontekście wojny rosyjsko-czeczeńskiej. Ktoś, kto nie interesował się wcześniej historią Rosji może mieć problem z zaakceptowaniem faktów przedstawionych w książce. Jednak ilość zebranych materiałów dowodowych i ich skrupulatność budzą uznanie dla autorów.

Wiele osób zarzuca książce tendencyjność, która mimo miażdżącej ilości materiału dowodowego z różnych źródeł nie zapewnia dziełu wiarygodności. Tym powodem nie wiary (oprócz opisanych nieprawdopodobnych wydarzeń) jest przemilczenie przeszłości jednego z autorów - byłego oficera FSB, Litwinienki. No cóż, z tego co mi wiadomo, nie była to praca o Litwinience i moim zdaniem dla uwiarygodnienia stawianych w książce tez, nie było konieczności wypisywania zbrodni, które popełnił, ponieważ nie mają one nic wspólnego z wydarzeniami opisywanymi w ów książce.

Czytając książkę miałem przed oczami naszych rodaków, którzy z pełną ufnością przyjęli...

jdm | 2013-07-27
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2013

Książka iście przerażająca, przerażające jest to że oparta jest na zdarzeniach mających miejsce i to tu i teraz, lub nie dawno... Wnioski z tej lektury są zatrważające, mamy zwyczajnie za sąsiadów kraj rządzony przez bandytów, prymitywów nie mających najmniejszych skrupułów, dzicz która można porównać jedynie do afrykańskich plemion wyżynających się na wzajem...Nadzieje budzi jednak sam fakt powstanie tej książki, że jest elita w Rosji która jednak na to się nie godzi i głośno o tym mówi, ryzykując życiem własnym i bliskich...

Arkadiusz | 2014-01-27
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Jak na pewno zauważyliście, ostatnio wpadłem w nurt książek opowiadających o Rosji. Póki co nic się nie zmieniło. Dziś napisze Wam kilka słów, o książce, którą chciałem przeczytać już od momentu kiedy się pojawiła tylko jakoś nigdy nie było na to wystarczającej ilości czasu. Ale jednak nadeszła kolej i na nią. "Wysadzić Rosję" wreszcie zasiliła szeregi książek "przeczytanych". A czy było warto? Zapraszam na recenzję.

Już w momencie ukazania się tej książki na rynku skandal i dyskusja jaka wokół niej narosła była bardzo duża. W końcu otrucie jednego z autorów publikacji musi odbić się dużym echem wśród społeczeństwa i mediów, tym samym wynosząc książkę od razu na szczyty list bestsellerów. A w tym przypadku niestety tak właśnie się stało. Aleksandr Litwinienko - "były podpułkownik KGB/FSB, emigrant rosyjski, występujący przeciw polityce prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, szczególnie w odniesieniu do Czeczenii"* został otruty w 2006 roku w trakcie prowadzenia...

Ponoć książka zakazana na terenie Rosji. Jednym z jej autorów jest były pracownik tajnych służb ZSRR i Rosji - A. Litwinienko. W 1998 r. ujawnił publicznie szereg bezprawnych rozkazów, które otrzymał od szefów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W 2006 roku został zamordowany - otruto go pavulonem (prawdopodobnie na zlecenie Władimira Putina). Książka przedstawia przyczyny wybuchu wojny w Czeczenii. Zdaniem autorów wojnę wywołała FSB, by ułatwić Putinowi objęcie władzy. Aby to osiągnąć, dokonywano zamachów terrorystycznych na budynki cywilne, a później oskarżono o nie Czeczenów.

Rosja w książce jawi się jako antydemokratyczny kraj, w którym rządzi dyktatura skorumpowanych służb specjalnych (których Putin jest częścią - był szefem FSB). FSB współpracuje z mafią, dokonuje morderstw na zlecenie, szkoli przestępców i morderców. Takie państwo w państwie.

Przygnębiająca lektura pokazująca ogromny kraj tłamszony i krzywdzony przez władzę. Putin wraz ze służbami specjalnymi terroryzuje...

dervorin | 2014-03-03

Dla każdego, kto nie wie na czym polega rosyjska demokracja, albo chce wiedzieć jeszcze więcej

barbello | 2014-02-23

Jednak Rosja to stan umysłu

nieogarek | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Niczym Zachód, który zamiast zrobić coś zdecydowanego, kiedy coś się dzieje poważnego, ośmielam się jedynie "wyrazić głębokie zaniepokojenie", że fakty przedstawione w książce są poparte dowodami oraz nie są fikcją literacką ani teorią spiskową. Bardzo pochwalam, że do książki zostały dołączone dokumenty zgromadzone przez autorów. W wydaniu z 2015 r. znajduje się jeszcze posłowie Krystyny Kurczab-Redlich, które w moim przekonaniu stawia kropkę nad "i".

Polecam wszystkim którzy chcą się dowiedzieć o prawdziwych przyczynach m.in. wybuchu wojny czeczeńskiej, ataku an Teatr w Dobrówce i parę innych ciekawych zdarzeń z życia Rosji... Pozwolę sobie tylko przypomnieć iż autor za swoje słowa odpowiedział głową - został otruty radioaktywnym polonem przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa - organ wykonawczy wyroków ferowanych przeciw przeciwnikom Rosji Putina..,

Łukasz | 2013-03-11

Moja ocena jest bardzo wysoka, profesjonalnie opisana historia współczesnej Rosji nieco od "kuchni". Autor pokazuje jak Rosyjskie służby manipulują i de facto rządzą krajem i ludźmi. Zdecydowanie warta przeczytania, zgodzę się że jest dużo nazwisk, ale można się w tym połapać :)