Kobiety i duch inności

Wydawnictwo: Sic!
83-6045-703-4
kobiety, duch, inności, kobieta
sakura

Książka jednej z najwybitniejszych badaczek romantyzmu, którą zainspirowała krytyka feminizmu, w której układa własną historię kobiet. Historia to burzliwa, pełna nieoczekiwanych zwrotów, a przede wszystkim barwnych, niezwykłych postaci ukazanych z naukową rzeczowością i ludzką życzliwością.

marianna | 2013-04-02
Przeczytana: 2011 rok

Absolutny must have. Janion w najlepszej formie: rewelacyjny krytyk tematyczny i wojująca feministka. Kraszewski, rewolucja francuska, Komornicka, Filipiak i inni układają się w fascynującą mozaikę, pokazującą różne sposoby konstruowania kobiecości i zarządzania nią. O mechanizmach władzy i perspektywach emancypacji. Bardzo, bardzo inspirująca rzecz.

lajt | 2010-06-10

Problematyka: mizoginizm, antysemityzm, homoseksualizm, transseksualizm

scarpeta | 2014-11-02

interesujące poznawczo, ale jednak sposób pisania taki kostyczny,że nie ma w ogóle przyjemności lektury

Gabrielle | 2014-11-11

Zbiór esejów poświęconych kobietom, rzeczywistym i literackim, które odznaczały się swego rodzaju "innością". Pierwsza część, bardzo różnorodna, poświęcona głównie zagadnieniu kobiecości w romantyzmie, była niezwykle pasjonująca. Druga, skupiona niemal tylko i wyłącznie wokół poetki Marii Komornickiej, dla mnie osobiście była chwilami nieco nużąca.

carecera | 2015-09-04

Bardziej studium indywidualnych przypadków niż pozycja siląca się na generalizację i wyciąganie wniosków, ale i tak ciekawe.

Oczeretka | 2010-08-10

**********