Fotoplastikon

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-692-0
jusola

„Fotoplastikon”, najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, znalezionym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach. Fotografia jest sztuką magiczną – powiada Dehnel – jak każda sztuka. Znakomitej książce udaje się stworzyć życie doskonalsze od prawdziwego, zaś znakomite zdjęcie potrafi „uwiecznić” w pełnym słowa tego znaczeniu.

Dehnel skupia się w „Fotoplastikonie” na anonimowych twarzach, dziwacznych przedmiotach i elementach krajobrazu, by snuć na pół realne, na pół fantastyczne historie. Dopowiada szczegóły nieobjęte kadrem i ożywia świat unieruchomiony na zdjęciu. Przybliża obyczajowość minionych epok poprzez drobiazgowe opisy i stylizację języka. Daje popis erudycji i wrażliwości, która za martwymi fasadami każe się doszukiwać prawdziwych emocji.

Tak jak kiedyś kolej żelazna przenosiła oszołomionych pasażerów w przestrzeni, tak Dehnel przenosi współczesnego czytelnika w czasie. To niecodzienna podróż, warto się w nią wybrać.

| 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

W „Fotoplastikonie” fotografie są punktem wyjścia, pretekstem do snucia refleksji oraz formułowania wniosków na temat ludzkiej natury i wielości interpretacji tego samego obrazowego przekazu w zależności od niepowtarzalnego, zawsze subiektywnego punktu widzenia obserwatora. Eseje są spójnymi tematyczno-stylistycznymi miniaturami, w których uwidacznia się erudycja Autora i jego zamiar prowokowania czytelników do poszukiwania własnych wersji odpowiedzi.

W stu miniesejach osnutych wokół 98 odbitek, jednego negatywu i jednej pustej ramki, która daje wyobraźni czytelnika nieograniczone pole do popisu i chyba najdobitniej wyraża zamysł autora, Jacek Dehnel, czyli Ten-który-pisze, proponuje Tym-którzy-czytają polemikę z wyrażaną przez siebie wizją i interpretacją. Wybór zdjęć wskazuje, że nie pełnią one w żadnym przypadku jedynie roli ozdobników. Są to fotografie zróżnicowane pod względem ich przedmiotu, rodzaju, stylu i przeznaczenia; nabyte na pchlich targach prywatne zdjęcia...

AlicjaC | 2015-08-10

Niestety, zawiodłam się i to bardzo. Poniekąd jest to wina mojej pogoni za starociami, gdyż z miłości do dawnych fotografii postanowiłam sięgnąć po tę książkę. Okładka z nutką tajemnicy dodatkowo mnie skusiła. Zacznijmy od samego pomysłu: jest on, delikatnie mówiąc, nietrafiony, pozostawiając już na boku sprawy etyczne, bo dopisywanie historyjek do zdjęć, które, jakby nie było, przedstawiają prawdziwych ludzi i prawdziwe relacje, to już naprawdę spore przegięcie. Nie chciałabym, żeby ktoś z braku pomysłu w ten sposób żerował na zdjęciach moich przodków i dorabiał do nich soczyste detale. Tak, z braku pomysłu. Bo łatwość pisania to autor posiada (choć nieco drażni mnie to zbytnie rozdzielanie włosa na czworo). Odnoszę wrażenie, że po prostu w danym momencie nie miał tego warsztatu do czego zaprząc i postanowił wykorzystać tych zmarłych nieszczęśników, którzy już nie mogą się przed tym obronić.

Stayrude | 2011-05-27
Przeczytana: 25 maja 2011

Odkąd się pojawiła na rynku zawsze chciałam ją mieć. Jedynie ta cena (50 zł!) skutecznie mnie odstraszała. W końcu jednak stało się. Natknęłam się na jedyną, niespotykaną, niepowtarzalną, nadprzeciętnie okazyjną promocję i tak oto mam ją u siebie na półce. Książka, to pięknie wydany zbiór stu różnorodnych zdjęć: często z intymnymi, osobistymi zapiskami, opatrzonych dokładną datą, wykonanych w plenerze lub atelier. Biorąc ją do ręki warto zatrzymać się na chwilę przy każdej z fotografii, dobrze się im przyjrzeć. Każda z nich bowiem przedstawia ludzi, wydarzenia , świat, zwykłe codzienne życie, którego już nie ma.„Fotoplastikon” nie należy do pozycji, które czyta się za jednym razem, od deski do deski. Zdecydowanie nie. Książkę tę należy powoli smakować, dawkować przyjemność jej oglądania i czytania. Bo tu nie słowa mają największą wartość, a to co możemy zobaczyć na fotografiach.
Czytając komentarze pana Dehnela do poszczególnych fotografii często myślałam "nie, to przecież nie...

Ula | 2010-10-25
Przeczytana: 04 lipca 2011

Bardzo ładnie wydana książka, którą psuje zawarty w niej tekst. Nadęty, zmanierowany styl, w którym Jacek Dehnel nie ma nic do przekazania, nudzi już po kilku historiach, a jego urok porównałabym do piękna cekinów na różowej satynie z poliestru - dla zwolenników gatunku ;)
Mądrość ludowa znowu się sprawdza - nie wystarczy mówić, trzeba jeszcze mieć coś do powiedzenia. A "Fotoplastikon" to takie jakieś refleksje dla ubogich. Drugą gwiazdkę dałam za ciekawe zdjęcia, dobre chęci i brak błędów ortograficznych ;)

książek: 1986
Adrian Tync | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

Dehnel proponuje nam swoją, literacką wersję zdarzeń, które prezentują zdjęcia i to jest całkiem ciekawy pomysł - fotografie są naprawdę warte uwagi, a stworzenie obok prawdziwych historii - tych wymyślonych - kuszące. Z tym, że nie zawsze owe opisy są w jednakowy sposób zajmujące. Mam wrażenie, że niejednokrotnie obraz przegrywa z literaturą. Tego zresztą jest świadom sam autor, i bardzo dobrze, że tak jest. Ale jednak książka zostawiła we mnie wiele dobrego w mojej opinii. Przede wszystkim: nie da się po jej przeczytaniu przejść obojętnie wobec napotykanych zdjęć - aż kusi, żeby coś sobie "dowymyślać", niekoniecznie w sposób, w jaki to czyni autor. Książka zaszczepia też swoistą czułość, czy wręcz miłość do fotografii, szczególnie tej starej, minionej. Chciałoby się po odejściu od książki ruszyć w świat handlarzy starzyzną i samemu wygrzebać coś, co może skrywać odrobinę czegoś innego, niekoniecznie niesamowitego czy tajemniczego. Myślę, że "inne" to dobre słowo w tym wypadku -...

Maja | 2015-05-11

Fotoplastikon, czy też fotoplastykon, to wieloboczny przyrząd optyczny przeznaczony do prezentowania widzom stereoskopowych fotografii. Zasada jego działania polega na tym, że nakłada on na siebie dwa występujące w orientacji poziomej obrazy, przez co wydają się one trójwymiarowe. Podobnie działać ma na czytelników „Fotoplastikon” Jacka Dehnela - album zawierający sto fotografii i sto towarzyszących im miniatur prozatorskich. Każdemu zdjęciu przysługuje zamieszczony obok niego tekst. Zdjęcie i jego opis/wyjaśnienie/dopełnienie w oczach czytelnika powinny nakładać się na siebie, tworząc współczesny fotoplastikon.

Dobór fotografii do tego tomu jest oczywiście subiektywny, choć na pewno nie przypadkowy. Zdjęcia są pretekstem do uwiecznienia na kartach książki rozmyślań o fotografii, przestrzeni, czasie, przemijaniu, zabawie, wpływie jednej kategorii na inną, braku wpływu danych kategorii na siebie itd. Każda fotografia wydaje się odmienną historią, ale Dehnel w taki sposób kieruje...

GutatoLama | 2015-06-24

"Fotoplastikon" ma w sobie pewien rodzaj magii, który sprawia, że jestem w stanie wybaczyć nawet fragmenty, w których autor manifestuje swoje poglądy, z którymi kompletnie się nie zgadzam.

japonskaturystka | 2015-09-08
Przeczytana: październik 2012

Pamiętam, że sięgałam po tę książkę z fascynacją, przygotowana na prawdziwą ucztę wizualno-literacką. Byłam pełna oczekiwań, a także przekonana, że Dehnel ich nie zawiedzie.
A potem zaczęłam czytać. I spotkało mnie wielkie rozczarowanie.
Rozczarowanie, bo wygląda na to, że autor przekracza pewną granicę etyczną, nie wspominając już o granicy dobrego smaku. Ile mamy prawo nazmyślać o osobach, których nigdy nie spotkaliśmy, a których wizerunek przywłaszczyliśmy sobie i wykorzystujemy do własnych celów?
Rozczarowanie, bo wygląda na to, że Dehnel postanowił zabawić się we Freuda i wszędzie dopatruje się podtekstów seksualnych. Jakby właśnie cielesność i zmysłowość były jednymi rzeczami, które nie dają się upływającemu czasowi - co jest oczywistą nieprawdą.
Rozczarowanie, bo sprawny i giętki język pisarza po pewnym czasie nie jest w stanie podać nam już nic nowego. Czytamy i nudzimy się tylko, mając wrażenie, że każdy kolejny opis fotografii powstawał pisany przez kalkę.
Tak więc...

Jelonek | 2012-11-27

Książka ładnie wydana, zgrabnie napisana. Żadnych wad, ale zalet też nie widzę. Podczas lektury miałem dojmujące wrażenie, że jeśli Marcel Proust nie napisałby "W poszukiwaniu utraconego czasu" zrobiłby to Jacek Dehnel. A, że "W poszukiwaniu utraconego czasu" już dawno zostało napisane Dehnelowi pozostało tworzenie rzeczy uroczych, błyskotliwych i całkowicie miałkich.

Kaśka | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Po lekturze "Lali" w ręce wpadł mi "Fotoplatikon". Pierwsza pozycja naprawdę interesująca, druga już niekoniecznie. Zdjęcia, forma wydania książki i sam pomysł na nią sprawiały, że stałaby się bardzo ciekawa , gdyby nie opisy, które moim zdaniem, skutecznie wszystko psuły. Przez co lektura książki stawała się nużąca.