Le deuxieme sexe
feminizm
BUKA

Druga płeć to traktat o sytuacji kobiety. Beauvoir swoje opus magnum - poświęca interpretacjom faktów i mitów narosłych wokół "kobiecości". Bada kształtowanie się kobiety w kobiecie, żeńskość i dialogi płci. Dowodzi, iż świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Posługując się bogatym materiałem erudycyjnym, demaskuje uprzedzenia, usprawiedliwienia i ostatecznie wiedzie ku wyzwoleniu. Książka jest gruntowną analizą kobiecości, jednym z fundamentów dyskursu feministycznego.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/feminizm/druga_plec,p1373009431

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/feminizm/druga_plec,p1373009431

Przed niedawnym czasem obchodzono półwiecze wydania legendarnej Drugiej płci, której pierwsza edycja ukazała się w Paryżu w roku 1949. Znaczenie tego dzieła uznano za bezsporne zarówno w dziejach filozofii, jak literatury. Wiele zaczerpniętych z niego sformułowań stało się własnością powszechną, jak np. samo określenie tytułowe czy też dziś już rodzaj aforyzmu nikt nie rodzi się kobietą, lecz się nią staje. Czyta się świetnie ten feminizm wielkiej opowieści, którą prowadzi wytrawna i sławna pisarka.
Jestem kobietą, oświadcza na wstępie Simone de Beauvoir i wyciąga wnioski z tego, co oznacza dla człowieka, że jest istotą rodzaju żeńskiego, a ponadto, że bardziej niż komukolwiek, zależy mu na tym, by o tym wiedzieć. Egzystencjalizm pojęła Beauvoir oryginalnie jako metodę i etykę myślenia, która pozwoliła jej ukazać najważniejsze z jej punktu widzenia zjawisko- uznania we wszystkich kulturach kobiety za uprzedmiotowioną Inną. Opisanie jej przedmiotowego traktowania umożliwiło...

figlarna24 | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014, Clarkson
Przeczytana: 05 maja 2014

"Istnieje źródło dobre, które stworzyło porządek, światło i człowieka- i źródło złe, które stworzyło chaos, ciemności i kobietę"- PITAGORAS

Bycie kobietą powinno być oczywistością. Rodzimy się umieramy z przymiotami, narządami rozrodczymi, które od dnia narodzin naznaczają nasze przyszłe życie. Rodzinnie, społecznie, my kobiety jesteśmy wtłoczone w ramy, które przypisali nam inni.

Bycie kobietą, w coraz bardziej rozwiniętym świecie staje się często sprawą problematyczną. Kobiety stają się coraz bardziej niezależne finansowo, ale i mentalnie, wbrew oczekiwaniom mężczyzn. Najprostszym przykładem może okazać się polska polityka. Około 3 lat temu w sejmie przegłosowano ustawę o parytetach. Niektóre kobiety, do chwili obecnej publicznie deklarują, że wywalczone przez inne kobiety, parytety są jakimś wyimaginowanym, niepotrzebnym, sztucznym tworem, który nie pomaga płci damskiej, a wręcz utrudnia im funkcjonowanie.
Przykre jest to, że to zazwyczaj kobiety występują przeciw innym...

Książka napisana przede wszystkim bardzo obiektywnie, można by powiedzieć naukowo. Autorka przytacza rzeczowe argumenty, pokazuje punkt widzenia i mężczyzn i kobiet, przedstawia fakty i omawia mity. Książka zawiera przekaz, który powinien zawstydzić i zagorzałe feministki i szowinistów. Nie ma płci lepszej czy gorszej, jest tylko ta "druga", a Simone de Beauvoir wspaniale o tym pisze.

wabag | 2015-03-19
Przeczytana: marzec 2014

Poznać, zrozumieć i zdobytą wiedzę wykorzystać. Tak powinno polegać przyswajanie każdej nowej wiedzy. Czy jest jednak dziedzina życia, która zagadką pozostanie na zawsze? Może jest nią właśnie dla mężczyzny złożona osobowość kobiety?

Ponieważ nie uchylam się przed trudnymi wyzwaniami sięgnąłem po książkę Simone de Beauvoir "Druga płeć". Kiedy tę książkę wydawano stanowiła ona zachętę do wyzwolenia, ale też niosła sobą powiew skandalu. Zdaniem autorki niekoniecznie miejscem najodpowiedniejszym dla kobiety była kuchnia i alkowa, a jej podstawowym zadaniem służba "jaśniepanu" i rodzenie mu dzieci.

Ale "Druga płeć" zawiera nie tylko treści archaiczne. Porusza także aktualne do dziś moralne dylematy związane z aborcją i sferą seksualności, gdzie nadal w sferze publicznej występuje wielu "strażników moralności" mówiących kobietom jak mają żyć i dysponować swoją płcią. Na szczęście to wyjątki, gdyż wiele postulatów Simone de Beauvoir zostało już zrealizowanych.

Prawa człowieka, prawa...

Książka ma swoje lata i sporo faktów w niej opisanych nie jest już aż tak (albo w ogóle) aktualnych, jak w chwili, gdy powstawała: na szczęście. Niektóre rzeczy (niestety) nie straciły na aktualności. A cała praca nie straciła mocy i warto ją przeczytać nie tylko jako klasykę feminizmu, ale i jako przestrogę.

| 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

"Druga płeć" - absolutny klasyk, pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych feminizmem.
Ja jednak cieszę się, że zanim sięgnęłam po książkę Simone de Beauvoir, przeczytałam najpierw inne dzieła.
Dlaczego?
Z całą pewnością jest to traktat ważny, wyczerpujący, dokładny i w wielu miejscach prawdziwy. W wielu, bo nie w każdym. Przede wszystkim - po prostu nieco się zdezaktualizował. Podejście do płci jest w nim bardzo jednostronne, czysto anatomiczne, mało tego: przemyca kilka poważnych stereotypów (np. dotyczących homoseksualizmu!).
Oczywiście, trudno nie docenić erudycyjnego kształtu "Drugiej płci"; jest to pozycja filozoficzna, co mnie bardzo cieszy - chociaż w zarysie, to jednak pojawiają się w niej związki feminizmu z walką z rasizmem czy kapitalizmem (dziś rozwijane przez chociażby bell hooks). Ilustrowana licznymi przykładami (ach, ta psychoanaliza...), materiałami literackimi, wyczerpująco omawianymi mitami dotyczącymi kobiet i "kobiecości", historiami z...

carecera | 2014-07-24

Najlepsza książka, jaką dotychczas przeczytałam. Cała prawda o świecie, który "stwarza" obraz kobiety i nakłada go na każdą przedstawicielkę tytułowej drugiej płci. Otwiera oczy.

susannah | 2012-05-06

Moja najukochańsza książka, napisana przez prawdziwą feministkę, która kocha kobiety, lecz ich nie gloryfikuje.

AniaShirley | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Fenomenalna książka. De Beauvoir włożyła w nią masę pracy, za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Znakomita wykładnia poglądów feministycznych, z którą powinien zapoznać się każdy, komu bliski jest ten nurt. Zachwyca mnie jej aktualność i ciągle paląca potrzeba. W pełni zgadzam się z tym, że do zbudowania świadomej, dojrzałej relacji konieczna jest obustronna wolność osób i ich głęboka niezależność wewnętrzna oraz zewnętrzna. Tylko świadome swojej wartości jednostki, które nie potrzebują nikogo do ich utrzymywania/zapewniania im poczucia bezpieczeństwa/nadawania im wartości są w stanie budować dojrzałe, oparte na wolności relacje. W innym wypadku zawsze będzie to związek pana i niewolnika, w którym pojawia się cierpienie. Feminizm w tym ujęciu to dążenie do budowania poczucia własnej wartości i niezależności, a nie (jak chcieliby antyfeminiści) nienawiść do mężczyzn.

| 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Bardzo smutne to wszytko, a a jeszcze smutniejsze że i sama Simone powieliła parę mitów np. o przyczynach homoseksualizmu. Ale warto przymknąć na nie oko, bo nawet po odliczeniu tych 2 stron które zmarnowała na pisanie stereotypem to wciąż ponad 800 stron kompleksowej krytyki, porządnie uargumentowanej.