Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

Okładka książki Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty James Clear
2019-10-02
2018-10-16
Piotr Cieślak
nawyki zwlekanie prokrastynacja

Dbacie o swoje nawyki? A może chcecie ukształtować nowe? Jeśli tak to ta książka idealnie się sprawdzi ☺️
Atomowe nawyki to prosta, sprawdzona metoda kształtowania dobrych nawyków i wyzbywania się złych manier.

Fundamentem książki jest model nawyków składający się z czterech kroków (wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda) oraz czterech praw zmiany zachowania, które z tych kroków wynikają.

Przedstawione przeze mnie założenia stanowią zintegrowany model bazujący na naukach kognitywnych i behawioralnych. Moim zdaniem jest to jeden z pierwszych modeli ludzkiego zachowania, który uwzględnia wpływ na nawyki zarówno bodźców zewnętrznych, jak i wewnętrznych emocji. Choć niektóre terminy mogą być ci znane, jestem przekonany, iż szczegóły – oraz zastosowanie czterech praw zmiany zachowania – wskażą ci nowe podejście do nawyków.

Książka napisana bardzo przystępnie i rzeczowo. Autor pokazuje i przekazuje nam zasady, by łatwiej rozpocząć nowe, dobre nawyki i aby wyzbyć się tych złych. O niektórych rzeczach na pewno już wiecie, natomiast nie przeszkadza to w odbiorze całej książki. Można tę pozycję nazwać kompendium ustalania i kreowania nawyków. Uważam, że książka warta zapoznania się z nią ❤️

Rewelacyjne zebranie, podsumowanie i ułożenie w proces tworzenia nawyków - krok po kroku. Autor oddaje nam w ręce świetne podsumowanie wielu smaczków i naukowo udowodnionych technik, pozwalających trwale budować nawyki.

Bardzo dużą wartością dodaną w książce są przemyślenia i osobiste doświadczenia Autora, dzięki którym widzimy książkę nie tylko jako zbiór wartościowych treści, ale również jako podróż i zmagania się zwykłego człowieka z różnymi przeciwnościami - widzimy też, że tworzenie nawyków jest dostępne dla każdego zwykłego człowieka. I wbrew krzywdzącej opinii, nie tworzenie nawyków ,,zniewala'' czy że trzeba mieć żelazną siłę woli, aby je budować - Autor przekonuje i udowadnia, że jest inaczej.

Osobiście temat nawyków zgłębiam już około dekadę. Wiele z informacji, badań przedstawionych przez Autora było mi znanych. Niemniej jednak nawet w tym wypadku - lektura była niezwykle ciekawa. Pozwoliła mi usystematyzować sobie całą wiedzę, dowiedzieć się niektórych nowych rzeczy, ale także spojrzeć na temat tworzenia i funkcjonowania nawyków z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

Obowiązkowa lektura dla każdego, kto lubi przejmować stery życia w swoje ręce i mieć realny wpływ na to dokąd dopłynie :)

Ta książka zmieni twoje życie - po prostu.

Ta książka zmieni twoje życie - po prostu.

Jak na amerykański poradnik pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie było zbyt duzo typowego "nabijania" stron, powtarzaniem w koło tego samego tylko innymi słowami.

Fajne, niby oczywistości, wytłumaczone na przykładach z lekkim naukowym podejściem

Jak przetrwa się początek to można z niej coś dla siebie wyciągnąć.

Jak przetrwa się początek to można z niej coś dla siebie wyciągnąć.

Bardzo polecam, życiowa, dobre przykłady, konkretnie i przystępnie napisana z praktycznymi przykładami jak zmieniać swoje nawyki, a co za tym idzie - życie :)

Miałam okazję przeczytać jakiś czas temu książkę "Siła nawyku" Charlesa Duhigga i wydawało mi się, że o nawykach wiem już wszystko. Lektura "Atomowych nawyków" okazała się jednak bardzo praktycznym i interesującym uzupełnieniem tego tematu, z pewnością warto było poświęcić na nią czas.

Chyba książki motywacyjne nie są dla mnie. Nie do końca trafiają do mnie rady w nich zawarte. Podobnie jest z tą książka. Rady, które przedstawia autor z jednej strony są takie oczywiste, że aż dziw bierze że powstała o tym książka. A z drugiej strony książka ta jest niejako przypomnieniem, że nie od razu Rzym zbudowano. Małymi kroczkami dojdziemy do celu. Myślę, że żyjąc w ciągłym pędzie zapominamy o tym.
Mimo wszystko polecam. Myślę, że każdy wyciągnie coś dobrego z tej pozycji.

Czytałam tylko kilka poradników i na tej podstawie wyrobiłam sobie pogląd, że są to rzeczy miałkie, nierzadko infantylne w swoim upraszczaniu rzeczywistości i wypełnione banalnymi radami.
Może więc jakość poradnika zależy też trochę od tego, czy właściwą książkę czytasz we właściwym momencie? "Atomowe nawyki" to jedna z tych książek, które wpadły mi w ręce z pozdrowieniami od wszechświata. Wkurzał mnie mój brak systematyczności i zerowe sukcesy w budowaniu nawyków - i wtedy weszły "Atomowe nawyki", całe na biało.

Autor nie usprawiedliwia moich porażek nawykowych, ale osadza je w pewnym kontekście i koryguje punkt po punkcie, podbudowując wywód wynikami eksperymentów i badań.

Ponieważ z racji moich poprzednich doświadczeń z poradnikami do tego też podeszłam sceptycznie, postanowiłam przynajmniej spróbować metody Cleara. Cóż, u mnie zadziałało i myślę, że u Ciebie też ma szansę :)

• Poradniki