Absolutna amnezja

Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy

Trud Marianny jest zatem trudem zapamiętywania. Wokół dziewczynki wiele śladów pamięci: bunkry o żółwiowych kopułach, owady, które nie umieją już latać, opowieści o dawnych czasach, gdy anioły błądziły niekiedy na ziemię. To znaki z różnych porządków historycznego, mitycznego i biologicznego. Ale zyskują zbiorowej lub osobistej. Podstawą do ich odtworzenia jest pamiętnik dziewczynki...

• Twoim śladem
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Ojciec '44
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Droga do domu

7,98 (40 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (508 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

7 (4 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

6,75 (229 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,04 (421 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,31 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1921

Dziwna książka, którą się pochłania stronami.
'Absolutna amnezja' wymyka się każdej próbie przypięcia łatki powieści m.in. feministycznej, o dojrzewaniu, o historii czy tej o łączeniu snu i jawy. Historia Marianny jest jedyna w swoim rodzaju - podziwiam Izabelę Filipiak za fragmenty, w których umiejętnie łączy 'szarą' rzeczywistość z dziecięcym (słowo 'nastoletnie' jakoś nie może mi przejść przez gardło) spojrzeniem zanotowanym w pamiętniku.
Ostrzegam innych czytelników - nie można 'Absolutnej amnezji' streścić w kilku zdaniach, a kiedy już tylko wydaje się Wam, że jesteście w stanie zrozumieć wszystko, to przygotujcie się na rozczarowanie. Dla mnie było to bardzo miłe rozczarowanie.

Magdalena Wójcicka | 2010-03-20
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2009

Książka – morderca! Gdyby nie to, że musiałam przeczytać ja na zajęcia z literatury współczesnej nie dokończyłabym jej, bo mnie tak bardzo męczyła.

Zachwycają się nią: Maria Janion, Jan Błoński czy Kinga Dunin, a ja po prostu nie mogę, nie umiem.
Na stronie poświęconej tej książce zamieszczony jest taki jej opis: “Absolutna amnezja to opowieść o dojrzewaniu Marianny (będącej na poły fantastycznym autoportretem autorki) w Trójmieście lat siedemdziesiątych. Dziewczynka stara się uratować przed przyjęciem roli przydzielonej jej przez płeć, przed poddaniem się tyranii ojca-Sekretarza partii, wreszcie przed wdrażającą do totalitarnego systemu szkołą. Maria Janion porównała proces dorastania Marianny do historii mitycznej Ifigenii, która pragnie uniknąć wyznaczonej jej przez społeczność roli kozła ofiarnego, poświęcanego na ołtarzu ojczyzny, rodziny, czy zbiorowości.”

Podczas lektury miałam wrażenie, że co chwilę gubię wątek, że kiedy nagle zaczynam wyciągać jakiś wniosek, układać...

Feanor | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Trudna w lekturze pozycja, a jednak wyjątkowa. Sytuacja kobiety w polskim społeczeństwie ukazana jest w książce momentami bardzo drastycznie. Ogólnie pozycja ważna w polskiej literaturze współczesnej i moim zdaniem warta przeczytania.

Pani Akne | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Ilość wcieleń Marianny, głównej bohaterki prowadzi do zawrotów głowy. Gdy czytelnik ma nadzieję, że już pochwycił osnowę wątku, nić rwie się i wkraczamy w kolejne schizoidalne wytwory gorącej głowy.
Bez dwóch zdań oryginalna książka.

Aleksandra | 2011-10-25
Przeczytana: 25 października 2011

Szczerze powiedziawszy ledwo dobrnełam do końca tej książki. Silna wola i chęć jej zrozumienia pozwoliła mi na to. Ale niestety tej drugiej części nie udało mi się osiągnąć. Ciężka, nudna i w większości momentów nie zrozumiała.

annie wu | 2015-05-21
Na półkach: 2015, Przeczytane

bardzo dziwny realizm magiczny, nierówna książka. mam mieszane uczucia, ale troche sie cieszę ze przeczytałam, no straszny ciężor temu towarzyszył.

aklime | 2010-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Dwunastoletnia Marianna jest dziwnym dzieckiem. Ma umysł dorosłej kobiety z ciałem dziewczynki. Wkracza więc w trudny wiek dojrzewania. W ciągu jednego szkolnego roku przystępuje do szkolnej bandy, wiąże się ze swym pierwszym w życiu chłopakiem, przeżywa ślub i wyjazd ukochanego brata oraz śmierć babci. Dodatkowo na ulicach jej rodzinnego miasta - Gdańska rozgrywają się ważne wydarzenia, w których bierze bezpośrednio udział.

Marianna pozostaje pod silnym wpływem dwóch ważnych osobistości - swojej matki - ginekolożki i ojca - wysoko postawionego urzędnika partyjnego w strukturach komunistycznych. Bohaterka odczuwa wszystko głęboko i ma przemyślenia nie pasujące do swego wieku. Marianna nie chce dorosnąć by nie stać się podobną do dorosłych, w stosunku do których odczuwa pogardę i niechęć. Historia ma zaskakujące zakończenie, które właściwie niczego nie rozwiązuje. Tytuł książki przewija się właściwie przez całą powieść, ale misternie tkana przez autorkę symbolika absolutnej...

Fox Mulder | 2013-03-08
Przeczytana: 07 marca 2013

Książka jak wielka rzeka łącząca w sobie różne nurty. Dzięki tej niby-wielowątkowości, a tak naprawdę fragmentów, strzępków i wypisów łączących się w elegancką całość, powieść wydaje się olbrzymia. Trudny temat dorastania, zbanalizowany przez zbyt płytkie nawiązywanie do niego przez różnych autorów, tutaj nabiera ciekawego kolorytu. Marianna jest wyjątkowym dzieckiem - czyta greckich tragików, rozumie dogłębnie to, co się dzieje wokół niej bez zbędnych przypisów, ma rozwiniętą samoświadomość. I właśnie przez to nie należy traktować jej jako dziecko, a jako nosicielkę najgłębszych kompleksów i pragnień wytwarzanych przez kulturę polską XX wieku; jej ojciec reprezentuje opresyjną instytucję polityczną i kulturową (patriarchat) oraz jest punktem odniesienia jej przeżyć. Czy to już feminizm? Raczej trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Choć feminizm tym właśnie jest.

Wymagająca proza na wielu poziomach narracji. Trudna dla tych, którzy w nurcie feminizmu się nie poruszają.

yayko | 2015-10-28
Przeczytana: 26 października 2015

Duża wiedza i bogaty język zmarnowane na nudną, chaotyczną, na wskroś postmodernistyczną męczarnię wymierzoną przeciwko mężczyznom i propagującą dziwaczną martyrologię kobiecą. Tej pani już dziękuję!