Okładka książki Absolutna amnezja

wydawnictwo
tCHu Dom Wydawniczy
typ
papier
5,6 (132 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Trud Marianny jest zatem trudem zapamiętywania. Wokół dziewczynki wiele śladów pamięci: bunkry o żółwiowych kopułach, owady, które nie umieją już latać, opowieści o dawnych czasach, gdy anioły błądziły niekiedy na ziemię. To znaki z różnych porządków historycznego, mitycznego i biologicznego. Ale zyskują zbiorowej lub osobistej. Podstawą do ich odtworzenia jest pamiętnik dziewczynki...

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Magdalena | 2010-03-20
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2009

Książka – morderca! Gdyby nie to, że musiałam przeczytać ja na zajęcia z literatury współczesnej nie dokończyłabym jej, bo mnie tak bardzo męczyła.

Zachwycają się nią: Maria Janion, Jan Błoński czy Kinga Dunin, a ja po prostu nie mogę, nie umiem.
Na stronie poświęconej tej książce zamieszczony jest taki jej opis: “Absolutna amnezja to opowieść o dojrzewaniu Marianny (będącej na poły fantastycznym autoportretem autorki) w Trójmieście lat siedemdziesiątych. Dziewczynka stara się uratować przed przyjęciem roli przydzielonej jej przez płeć, przed poddaniem się tyranii ojca-Sekretarza partii, wreszcie przed wdrażającą do totalitarnego systemu szkołą. Maria Janion porównała proces dorastania Marianny do historii mitycznej Ifigenii, która pragnie uniknąć wyznaczonej jej przez społeczność roli kozła ofiarnego, poświęcanego na ołtarzu ojczyzny, rodziny, czy zbiorowości.”

Podczas lektury miałam wrażenie, że co chwilę gubię wątek, że kiedy nagle zaczynam wyciągać jakiś wniosek, układać myśli w...

Feanor | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Trudna w lekturze pozycja, a jednak wyjątkowa. Sytuacja kobiety w polskim społeczeństwie ukazana jest w książce momentami bardzo drastycznie. Ogólnie pozycja ważna w polskiej literaturze współczesnej i moim zdaniem warta przeczytania.

aklime | 2010-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Dwunastoletnia Marianna jest dziwnym dzieckiem. Ma umysł dorosłej kobiety z ciałem dziewczynki. Wkracza więc w trudny wiek dojrzewania. W ciągu jednego szkolnego roku przystępuje do szkolnej bandy, wiąże się ze swym pierwszym w życiu chłopakiem, przeżywa ślub i wyjazd ukochanego brata oraz śmierć babci. Dodatkowo na ulicach jej rodzinnego miasta - Gdańska rozgrywają się ważne wydarzenia, w których bierze bezpośrednio udział.

Marianna pozostaje pod silnym wpływem dwóch ważnych osobistości - swojej matki - ginekolożki i ojca - wysoko postawionego urzędnika partyjnego w strukturach komunistycznych. Bohaterka odczuwa wszystko głęboko i ma przemyślenia nie pasujące do swego wieku. Marianna nie chce dorosnąć by nie stać się podobną do dorosłych, w stosunku do których odczuwa pogardę i niechęć. Historia ma zaskakujące zakończenie, które właściwie niczego nie rozwiązuje. Tytuł książki przewija się właściwie przez całą powieść, ale misternie tkana przez autorkę symbolika absolutnej amnezji zo...

Fox | 2013-03-08
Przeczytana: 07 marca 2013

Książka jak wielka rzeka łącząca w sobie różne nurty. Dzięki tej niby-wielowątkowości, a tak naprawdę fragmentów, strzępków i wypisów łączących się w elegancką całość, powieść wydaje się olbrzymia. Trudny temat dorastania, zbanalizowany przez zbyt płytkie nawiązywanie do niego przez różnych autorów, tutaj nabiera ciekawego kolorytu. Marianna jest wyjątkowym dzieckiem - czyta greckich tragików, rozumie dogłębnie to, co się dzieje wokół niej bez zbędnych przypisów, ma rozwiniętą samoświadomość. I właśnie przez to nie należy traktować jej jako dziecko, a jako nosicielkę najgłębszych kompleksów i pragnień wytwarzanych przez kulturę polską XX wieku; jej ojciec reprezentuje opresyjną instytucję polityczną i kulturową (patriarchat) oraz jest punktem odniesienia jej przeżyć. Czy to już feminizm? Raczej trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Choć feminizm tym właśnie jest.

Aleksandra | 2011-10-25
Przeczytana: 25 października 2011

Szczerze powiedziawszy ledwo dobrnełam do końca tej książki. Silna wola i chęć jej zrozumienia pozwoliła mi na to. Ale niestety tej drugiej części nie udało mi się osiągnąć. Ciężka, nudna i w większości momentów nie zrozumiała.

Małgorzata48 | 2013-01-22
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Trudna, slaba, z trudem sie czyta, często gubiłam wątek myślowy. Raczje nie zachęciła mnie do letury innych pozycji tej autorki.

Wymagająca proza na wielu poziomach narracji. Trudna dla tych, którzy w nurcie feminizmu się nie poruszają.

Katarzyna | 2013-03-03

chyba nie odnalazłam drugiego dna tej książki.
a szkoda.

Pafnucy | 2010-08-24

Powiem krótko (w dwóch słowach): NIE POLECAM.

Sroka | 2014-07-17
Przeczytana: grudzień 2011

Książka doceniana - wiem, ale ja ledwo przez nią przebrnęłam. Trud ten wynika ze specyfiki języka, wielości głosów i opowiadanych historii. Temat ważny i ciekawy lecz forma niestety mnie odrzuca.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica