83-918441-7-X
literatura faktu

Maria Wiernikowska: "Weźcie wdech, bo pali gardło jak spirytus. Przeczytajcie w jedną noc. Wydech. A potem spróbujcie jakoś dalej żyć.". Vedrana Rudan urodziła się w 1949 roku w Opatji, mieszka w Rijece. Przed ostatnią wojną na Bałkanach przygotowywała audycje satyryczne dla jugosławiańskiego radia. Niepokorna i bezkompromisowa w ocenie nowej rzeczywistości, została pierwszym dziennikarzem zwolnionym z pracy po dojściu do władzy Francja Tudjmana. Obecnie pisuje felietony do największego chorwackiego tygodnika "Nacional". Kiedy wyszła jej książka, na Bałkanach zawrzało.

Ola | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2014, DKK
Przeczytana: 09 stycznia 2014

"Ucho, gardło, nóż" - gdy wzięłam do ręki tą książkę, to zaczęłam się zastanawiać nad jej tytułem. Czego on dotyczy i co jest w środku, jaka jest zawartość tego niezbyt obszernego wydania. I co się okazało, tytuł, który wydał mi się nieco "poszarpany" odzwierciedlił to, co było wewnątrz. Przyznaję, że lektura nie sprawiła mi przyjemności i myślę, że tak miało być, że w zamierzeniu nie miało to być przyjemne. Jednakże denerwowały mnie krótkie zdania, epatowanie wulgaryzmami. To mi się nie podobało i stąd tak mało gwiazdek. Zdaję sobie sprawę, że takie wykonanie czemuś służyło. Monolog kobiety, która czuje się tak jak się czuje, ma coś ważnego do powiedzenia, chce "wywalić na zewnątrz" swoje emocje, chce pokazać swoją sytuację, jest kompatybilny ze sposobem uzewnętrzniania w książce. Lubię książki, po których ciężko się podnieść z krzesła, tym razem jednak sposób pisarstwa nie odpowiada mojemu gustowi. Wiem, że można sprzedać taką historię w zupełnie inny sposób i oddać to co było...

kasandra_85 | 2011-04-07
Przeczytana: kwiecień 2011

marcin-em | 2011-07-28
Przeczytana: lipiec 2011

"Przecież wszystko jest jasne! Nazywam się Tonka, z domu Babić, leżę w łóżku i brandzluję pilota. Jest noc i nie chce mi się spać. Skaczę po kanałach."

Cytat pochodzący z Prologu książki 'Ucho, gardło, nóż" autorstwa Vedrany Rudan mówi może nie wszystko, ale wiele o tej książce!

Dla mnie Tonka ma twarz p. Krystyny Jandy... To właśnie pod wpływem zachwytu (wywołanego genialnym monodramem) sięgnąłem po tą pozycję. Na pewno nie jest to książka dla każdego, traktuje o sprawach ważnych, trudnych, mimo że są czasami podane w (choć to nie całkiem odpowiednie słowo) zabawny sposób. Nie jest to miła, ładna opowieść, po którą się sięga dla zabicia czasu, bądź dla przyjemności. Do tematu wojny i przeżyć Tonki nie można podejść "z marszu", nie można sięgnąć po tą książkę przez przypadek. Trzeba być przygotowanym na to, że Tonka wciągnie nas do swojego świata, a gdy już nas wypuści, nic nie będzie takie samo. Tonka jest szczera, szczera do bólu i wulgarna, wulgarna do bólu, ta książka boli,...

lea88 | 2013-09-19

Ciekawie napisana książka. Główna bohaterka opisuje nam w formie monologu swoje odczucia, swoje życie. Odwołuje się do konfliktu na Bałkanach, swojego pochodzenia, historii. Łamie stereotypy pisania na ten temat. Książa jest pełna emocji, napisana jest w bardzo wylewny i oryginalny sposób. Mamy poczucie, że utożsamiamy się z bohaterką. Książka nawiązuje też do problemu kobiety we współczesnym świecie (być może mało kto wie, ale niestety na Bałkanach, może poza dużymi miastami problem dyskryminacji kobiet przez mężczyzn do dziś jest aktualny). Tak jak ktoś wspomniał w innej recenzji, aby usiąść do książki dobrze jest się przygotować i mieć jakieś podstawy wiedzy i Bałkanach, Jugosławii i Chorwacji, nie tylko pod względem znajomości historii, albo także obyczajowości.

chatiflatt | 2013-02-09
Przeczytana: 19 października 2012

Książka rozśmiesza, czasem zniesmacza, by za chwilę doprowadzić do łez. I tak co chwilę. Czytając "Ucho, gardło, nóż", czytelnik odczuwa współczucie, jednocześnie próbuje utożsamić się z bohaterką. Jednak ona tego nie chce, nie potrzebuje żadnej więzi. Na chłodno opowiada swoje życie, przeplatając historie komiczne z tragicznymi. Po prostu. "Nie może spać", a czytelnik jest tylko, i aż, słuchaczem.

Autorka świetnie dozuje emocje, upychając w treści barwne, soczyste i rzeczywiste opisy wydarzeń, postaci. Wszystko jest pomieszane z solidną dawką ironii, bólu, lęku. I braku nadziei. A dlaczego? Przekonacie się, czytając "Ucho gardło nóż".

Polecam książkę jak również spektakl w warszawskim Teatrze POLONIA. W popisowej roli - Krystyna Janda.

DominikMateuszL | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Wulgarna, dosadna, równo kopiąca po jajach i Serbów, i Chorwatów. Potrafi niejednokrotnie zaskoczyć; wizje, przemyślenia autorki wydają się trafne, choć przyznam, że nie zawsze, gdzieś tam klucząc między wyolbrzymieniem a sensacją. Oceniam jednak na plus, ilość przekleństw, brutalności i seksu mnie nie odstraszyła, mimo że nie jeden raz bywało tak, jak gdybym mielił piasek między zębami; ot, bałkańska natura.

Nett | 2015-12-21

starshefa | 2016-07-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2016
Wiemy już, jacy autorzy pojawią się na 4. Big Book Festival

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania – rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Na festiwalu pojawi się 13 autorów z dziesięciu krajów z pięciu kontynentów. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy hasło „wielka ucieczka | the great escape”.