Stefcia Ćwiek w szponach życia

Wydawnictwo: Czarne
Štefica Cvek u raljama života
83-87391-66-2
gorzka

Króciutka powieść "Stefcia Ćwiek w szponach życia" Dubravki Ugresic ukazała się w 1981 roku. Datę jej powstania warta jest podkreślenia, gdyż książkę tę można traktować jako ironiczną odpowiedź na zalewającą także polski rynek falę publikacji naśladujących powieści Helen Fielding. Znakomita pisarka wykorzystuje tu swą literaturoznawcze umiejętności i pokazuje, jak łatwo "robi się" powieści dla dość niewybrednych odbiorców oraz to, w jak ogromnym stopniu opierają się one na mocno już zużytej konwencji XIX-wiecznego romansu.

"Mam osiemnaście lat. Myślę, że znalazłam się w punkcie zwrotnym swojego życia. Nie potrafię sama znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania. Jestem normalną dziewczyną, rozsądną, żadnych wrogów, wygląda na to, że mam pełną świadomość swoich zalet i wad, i sądzę, że wiem, jak należy żyć." fragment powieści

Zuba | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Wydaje się, że jestem skazana na czytanie poważnych książek. Kolejna próba przeczytania 'czegoś śmiesznego' zakończyła się fiaskiem.

Tym razem przeczytałam pastisz typowego babskiego czytadła w stylu harlekinowym. Miałam nadzieję zabawić się tanim kosztem nabijając się z głupoty i memejowatości (?) Stefci Ćwiek i zostałam pokarana. Książka po prostu tak bardzo sili się na bycie śmieszną, że przestaje śmieszyć. Odnoszę wrażenie, że sama autorka, chorwacka pisarka z górnej półki, tak bardzo chciała się zdystansować od klisz, banału i prostactwa formy w powieściach dla kobiet, że ani chwili się nie bawiła. Mnie się ten ponury nastrój udzielił.
Jedyną rodzynką w tym zakalcu był opis seksu Stefci z Trójbicepsem, taki falująco-mlaskający.

Całość można sobie darować, chlip :(

W zasadzie śmiech przez łzy, bo de facto, to niezbyt pochlebny obraz kobiety i do tego obawiam się, że przekaz jaki z książki wynika, nie dotrze tam gdzie by powinien. Cudownie być kobietą, i jestem z tego dumna, bolą mnie jednak "ułomności" jakie wykazuje wiele kobiet, np niezaradność w sprawach wszelakich i odwoływanie się przy tym, że jest się kobietą. Co mnie zwalnia od myślenia.. moja wagina? Co jest takiego trudnego w wymianie np zamka w drzwiach, czy odkręcanie śrubek wymaga tytanicznej siły, a kupno nowego, to sztuka wymagająca większej wirtuozerii niż kupno owoców na targu? KOBIETY, role może się i kulturowo podzieliły na męskie i żeńskie, ale nie znaczy to, że trzeba je pielęgnować tam gdzie się nie musi. Myślenie nie ma płci.

jusola | 2011-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Świetna literacka zabawa autora z materią opowieści i sobą samym jako kreatorem oraz czytelnika z tekstem.
Stefcia to niewydarzona 25-letnia panna, która niby taka jak inne, a jednak sama jak palec (fakt, niezupełnie, ma bezzębną ciotkę). W związku z tym ratować próbują ją koleżanki: Anuszka, doświadczona w depresji, Mariana, świadoma, czego to kobiecie potrzeba, i feministycznie do życia nastawiona Emancypowana Ela. Pojawiać się więc obok Stefci będą Królewny Śnieżki z krasnoludkami, magazyny mody, ciekawe męskie typy, "Pani Bovary", a nawet papuga. Autorka zmagać się będzie z tym materiałem w myśl zasady: "tak krawiec kraje, jak mu materii staje". A efektem będzie zabawna, oryginalna "powieść kobieca". Szczerze polecam!

KaniaM | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Książka szyta na miarę, historia szyta na miarę, a właściwie to patchwork z "babskiej literatury" na zamówienie. Mogłabym napisać, że to zabawa formą, ale myślę, że nie o zabawę autorce chodziło, a raczej pokazanie, iż "(...) mikroby kiczu to najbardziej żywotne organizmy o melodramatycznej wyobraźni, która jest niezniszczalna (...)"
Czy naprawdę niektóre kobiety lubią czytać tego typu literaturę (dosyć płytką, ze zubożonym językiem itd) z podobną historią jak Stefci Ćwiek? Czy raczej niektórym pisarzom się wydaje, że one właśnie takiej literatury potrzebują?

Książka została skończona w 1981 roku, a dla mnie równie dobrze Dubravka Ugrešić mogłaby ją ukończyć teraz. Temat pozostaje aktualny.

FelisCatus | 2012-05-30

Przezabawna minipowieść o losach prostej dwudziestopięcioletniej dziewczyny nieco zagubionej, poszukującej swojej drugiej połowy. Zabawa konwencją - rzec można powiastka wykrojona i uszyta na miarę. Dla mnie ponadczasowa i ciągle poprawiająca humor sięgam do niej ilekroć dopada mnie chandra.

gorzka | 2010-06-22
Przeczytana: 2003 rok

Czytając o losach Stefci pękałam ze śmiechu. Jest to zabawna, przyjemna i raczej kobieca literatura, którą poleciłabym wszystkim.

Lenka | 2011-05-19
Na półkach: Przeczytane, Polecam, Rok 2011
Przeczytana: 19 maja 2011

Lekka i całkiem inna książka niż inne , które czytałm...stopięciostronicowa ciekawa lektura :) naprawdę świetna :)

| 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

Fajnie napisana, z dużą ilością metanarracji, jednak nie moja bajka. Może za mało było w moim życiu harlequinów i kolorowych magazynów ;)

Adziocha | 2010-08-30
Przeczytana: 2008 rok

Zabawa formą i treścią, plus niestarzejąca się od 1981 roku aktualność książki. I'm lovin it!

MartwaMucha | 2012-02-19
Przeczytana: 11 lutego 2012