Wiemy już, jacy autorzy pojawią się na 4. Big Book Festival

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.03.2016

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania – rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Na festiwalu pojawi się 13 autorów z dziesięciu krajów z pięciu kontynentów. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy hasło „wielka ucieczka | the great escape”.

Wiemy już, jacy autorzy pojawią się na 4. Big Book Festival

Festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i otaczającym go Parku Morskie Oko. Na jego program składają się spotkania (ponad 50), spacery, gry i dyskusje, a nawet seanse lecznicze. W festiwalu weźmie udział stu gości, w tym znakomici autorzy polscy i zagraniczni.

Martín Caparrós

Jeden z najważniejszych dziennikarzy i pisarzy latynoamerykańskich. Ma polskie korzenie. Urodził się w Buenos Aires, studiował w Paryżu, mieszkał w Madrycie i Nowym Jorku. Od lat jest nieustająco w podróży. Pracował dla ONZ, tłumaczył Szekspira i Woltera, napisał ponad 20 książek. Ta ostatnia i najsłynniejsza to liczący blisko osiemset stron globalny reportaż Głód, który ukaże się w Polsce 30 marca.

Boris Akunin

Jeden z najpoczytniejszych pisarzy rosyjskich. Urodził się w Gruzji. Pod pseudonimem Akunin (z japońskiego – łotr) opublikował 50 książek czytanych przez miliony Rosjan. Uwielbiany za cykl powieści kryminalnych osadzonych w czasach carskich, z Erastem Fandorinem jako „rosyjskim Sherlockiem Holmesem”. Najnowsza część cyklu „Planeta woda” była najchętniej kupowaną rosyjską książką w 2015 r. W Polsce ukaże się jesienią. Jej akcja toczy się m.in. w Krakowie. Autor jest entuzjastą japońskiej kultury i gier komputerowych. Pisze nie dłużej niż trzy godziny dziennie. W tym roku skończy 60 lat.

Lars Mytting

Powieściopisarz i drwal, którego pokochali mężczyźni od Oslo po Nowy Jork – wszyscy, którzy zgłębili jego filozoficzny poradnik Porąb i spal. Pochodzi z niewielkiej wioski, pracował jako tragarz, sklepikarz i parobek. Kolekcjonuje piły tarczowe i samochody. Był dziennikarzem i eseistą, jako literat debiutował dziesięć lat temu. Na Big Book Festival odbędzie się premiera jego powieści Płyń z tonącymi, która w 2015 r. była czytelniczą sensacją w Norwegii. To opowieść o osieroconym Edvardzie, który poszukuje swej tożsamości na Szetlandach i we Francji.

Dmitry Glukhovsky

Młoda gwiazda rosyjskiej literatury fantastycznej i umysł, który warto śledzić. Już jako nastolatek publikował w sieci darmowe fragmenty dystopijnej powieści „Metro 2033” o życiu po zagładzie nuklearnej. Książka szybko zmieniła się w literacką serię i popularną grę komputerową. W 2015 r. bestsellerem w Polsce była jego Futu.re – wizja przyszłości, w której ludzie są nieśmiertelni i młodzi. Książki autora ukazują się w 30 krajach. Zrobił też karierę jako dziennikarz, mieszkał w kilku państwach, mówi sześcioma językami. Na Big Book Festivalu będzie świętował 35 urodziny.

Ed Vulliamy

Pisarz, dziennikarz i korespondent „The Guardian” oraz „The Observer”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy. Był jednym z pierwszych reporterów, który w latach 90. publikował materiały z ogarniętej wojną Bośni i tamtejszych obozów koncentracyjnych. Wzbudził kontrowersje, zeznając w Hadze przeciwko zbrodniarzom wojennym. Teraz, dwadzieścia lat po rozpadzie Jugosławii, w nowej książce „Wojna umarła. Niech żyje wojna” opisuje dalsze losy i cierpienia ofiar.

Vedrana Rudan

Szczera do bólu i bezkompromisowa, jedna z najbardziej wyrazistych autorek Europy. Stworzyła język krzyku, pisze nim o przemocy, cierpieniu i wyzwoleniu. Uważa, że świat byłby lepszy, gdyby rządziły nim kobiety. Nienawidzi polityków i wojen. Kocha palmę Joanny Rajkowskiej i polską bezę migdałową. Pisarstwem zajęła się w wieku 52 lat, bo uważa, że nie można pisać o życiu, jeśli się go nie przeżyło. Stworzyła dziesięć powieści. W Polsce ukazała się m.in. Ucho, gardło, nóż, którą Krystyna Janda zaadaptowała na monodram. Na Big Book Festival premierę będzie miała powieść „Oby Cię matka urodziła” o nienawiści i miłości między matką i córką.

Steve Sem-Sandberg

Pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najważniejszych autorów skandynawskich. Mieszka w Wiedniu. Debiutował jako autor powieści science-fiction, ale światowe uznanie przyniosły mu książki, w których zwraca się ku historii. W „Biednych ludziach z miasta Łodzi” stworzył wstrząsający portret władcy łódzkiego getta - Chaima Mordechaja Rumkowskiego. W nowej powieści Wybrańcy połączył fakty i fikcję, by przypomnieć historię eksperymentów i metodycznej eliminacji chorych nastolatków w opanowanym przez nazistów Wiedniu.

Yasmina Khadra

Jeden z najważniejszych autorów algierskich, pisze po francusku. Urodził się na Saharze, studiował w Korpusie Kadetów w Algierze. Był oficerem, a publikował pod żeńskim pseudonimem, by uniknąć cenzury. Naprawdę nazywa się Mohammed Moulessehoul. W 2000 r. odszedł z wojska i wyemigrował do Paryża. Jest autorem kilkunastu powieści, już pierwsza - Jaskółki z Kabulu dała mu międzynarodowe uznanie. Pisze o Algierii, Somalii, Afganistanie. W najnowszej powieści „Ostatnia noc Kaddafi’ego” spróbował wniknąć w umysł libańskiego dyktatora.

Michael Crummey

Po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz i poeta wierny Nowej Funlandii, gdzie się urodził i wciąż mieszka w St. John’s z żoną i trójką dzieci. Tworzy opowieści zawieszone między rzeczywistością a mitem, ukazując losy zimnej, surowej wyspy na przestrzeni stuleci. W jego realistyczno-magicznych powieściach wierzenia i tradycje zderzają się z siłami globalnego postępu. Polscy czytelnicy znają już m.in. jego Dostatek i Pobojowisko. W maju premierę będzie miała powieść „Rzeka złodziei”.

Kristina Sabaliauskaitė

Autorka trylogii Silva Rerum – największego od lat fenomenu literackiego na Litwie. Saga rodziny Narwojszów ukazana na tle dramatycznych wydarzeń w wielokulturowym Wilnie XVII i XVIII stulecia zawędrowała do co szóstego litewskiego domu. Barwna, barokowa narracja i zamiłowanie do szczegółu rozpaliły masowe zainteresowanie przeszłością. Książki obsypano nagrodami, a sama autorka stała się jedną z najważniejszych kobiet w kraju. Od 2002 r. mieszka w Londynie, z wykształcenia jest historykiem sztuki, ma polskie korzenie i mówi po polsku.

Deborah Moggach

Należy do najbardziej kochanych powieściopisarek na Wyspach. Autorka powieści Hotel Marigold zekranizowanej z brawurowym udziałem Judi Dench i Maggie Smith. Kontynuacja - „Hotel złamanych serc” ukaże się w Polsce w czerwcu razem z bestsellerową „Gorączką tulipanową”, której akcja dzieje się w Amsterdamie czasów Vermeera. Moggach lubi historyczne scenerie – napisała wiele scenariuszy, m.in. do hollywoodzkiej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” z Keirą Knightley. Jest córką pisarzy, a jej córka także publikuje książki.

Dmitry Bykow

Pisarz, który elektryzuje kraj. Poeta, krytyk literacki i publicysta. Choć nie jest politykiem, uchodzi za jednego z liderów antyputinowskiej opozycji. Dzięki postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom stał się głosem rosyjskiego protestu. W książkach łączy elementy kryminału, antyutopii i thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością kraju. W Polsce ukazała się jego powieść Uniewinnienie – alternatywna historia ofiar radzieckich łagrów, a jesienią do księgarń trafi kolejna - „ŻD”. Będzie to futurystyczna wizja Rosji targanej wojną domową.

Rana Dasgupta

Salman Rushdie nazwał go najbardziej zaskakującym i oryginalnym spośród nowych autorów hinduskich. Ma 44 lata. Pochodzi z brytyjsko-indyjskiej rodziny. Wychowywał się na Wyspach, ale od 15 lat mieszka w Indiach. Jest pisarzem i eseistą. W Polsce ukazała się jego powieść „Solo”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Wspólnoty Brytyjskiej. Teraz do księgarń trafia Delhi. Stolica ze złota i snu, szokujący reporterski portret wielkiej metropolii, nowego bogactwa i dramatycznej biedy.

Pełny program Big Book Festival zostanie ogłoszony w maju.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 22.03.2016 14:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post