Pan Zdzich w Kanadzie

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-12-0
Zdzich, Kanada, satyra
Anna

Pan Zdzich, tak jak kiedyś dzielny wojak Szwejk, z miejsca podbił serca czytelników swą prostą filozofią życia, barwnym językiem i dobrodusznym humorem. Podobnie jak słynny bohater Haszka, ma niezliczoną ilość przygód i uwielbia o nich opowiadać. Występuje tu cała galeria ludzkich typów, śmiesznych i tragicznych jak samo życie. Ta życiowa prawda jest największą siłą książki. W doświadczeniach...

Występuje tu cała galeria ludzkich typów, śmiesznych i tragicznych jak samo życie. Ta życiowa prawda jest największą siłą książki. W doświadczeniach i przypadkach pana Zdzicha bowiem, w nowym, nieznanym świecie, każdy emigrant łatwo może się przejrzeć i potwierdzić, że tak było...

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2010-05-24
Na półkach: Dla śmiechu, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 24 maja 2010

"Nie ma cwaniaka nad warszawiaka" głosi jedna z piosenek i trochę pasuje tonem do tej książki choć można by ją zmienić na "Nie ma cwaniaka dziś nad Polaka" co stanowiłoby niejako puentę tej książki.
Tytułowy pan Zdzich jest Polakiem mieszkającym w Kanadzie od jakiegoś czasu. Jest wspaniałym mówcą i duszą towarzystwa, które wręcz do niego lgnie jak muchy do miodu. Pewnego dnia spotyka Marianka, któremu opowiada historyjki o sobie i znajomych. Opowiastki są trochę satyrą na kanadyjską rzeczywistość ale również na Polaków, patrzących na kraj klonowego liścia jak na jakiś raj utracony.
Nie brak w tej książce również wspomnianego niżej cwaniactwa w pozytywnym tego słowa znaczeniu np. instrukcji jak można sprzedać dosyć mizerny dom za dobrą cenę czy jak za pomocą kota pokochać myszy. Polecam książkę szczególnie tym wszystkim, którzy w szare dni chcą przezwyciężyć chandrę

Anka | 2016-08-28
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Książka lekka i przyjemna. Rewelacyjna w formie audiobooka -polecam! Gdy słucha się pierwszych rozdziałów Pan Zdzich staje przed oczami jak żywy. I każdy z nas (wrażenie zarówno moje jak i męża) takich Panów Zdzichów znał. U nas to ci, którzy wyjechali do "dojczów" i po miesiącu zastępowali polskie wyrazy.
Napisane ze swadą, humorem, polecam!

vexlubo | 2016-10-06
Na półkach: Przesłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2016

przekonała
choć długo byłem oporny
musiałem widocznie przejśc adaptacje

żart cięty, podoba mi się styl językowy Pana Zdzicha- mistrzowski w swej kanadyjskiej kategorii

ciekaw jestem ile moży byc w tych opowiadaniach prawdy.
ciekawe

elendil | 2016-04-26
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniała książka, opisująca w przezabawny sposób nasze narodowe wady i zalety. Pan Zdzich człowiek z PRL-u wybiera się do Kanady i po swojemu radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością. Co oczywiście powoduje ogrom zabawnych sytuacji.

Jatka | 2013-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Niestety na tej książce pana Abramowa-Newerly'ego trochę się zawiodłam. "Młyn w piekarni" bardzo mi się podobał, więc na "Pana Zdzicha w Kanadzie" ostrzyłam sobie zęby, oczekując dużej dawki dobrego humoru, niebanalnych historii, ciekawych bohaterów i soczystych dialogów. No i niby to wszystko się znalazło w "Panu Zdzichu...", ale na dłuższą metę rymowane powiedzonka pana Zdzicha i ogólny charakter tej postaci okazały się męczące. Bo ta książka, to tak naprawdę zbiór krótkich historyjek, które w formie słuchowiska były emitowane w Polskim Radiu i prawdopodobnie, gdybym miała z nimi styczność w takiej właśnie formie, moje wrażenia byłyby inne. Niestety pan Zdzich w formie papierowej w pewnym momencie zaczął mnie irytować na tyle, że zaczęłam robić sobie coraz dłuższe przerwy w czytaniu kolejnych przygód zaradnego Polaka w Kanadzie. I może właśnie tak sobie tę pozycję należy dawkować, żeby się nie przejeść :)

Chrisx | 2011-11-12
Przeczytana: 2008 rok

spora dawka humoru takiego przasnego prosto z ulicy moze blisko do rynsztoka ale napewno ksiazka tam nie trafi

ninoo | 2013-01-20
Przeczytana: 2012 rok

Dobry humor i klimat który juz nie wróci. Swietnie sie czyta nawet po tylu latach od wydania.

Ewa | 2010-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 września 2010

Wspaniala ksiazka! Smialam sie jak glupia. :)

xendo | 2014-02-10
Przeczytana: styczeń 2014