Mad 
34 lat, mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 17 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
Mad
2018-09-23 18:46:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Audiobooki, Beletrystyka

Całkiem ciekawie skonstruowana historia wybitnego chirurga, który traci pamięć i zostaje wioskowym znachorem. Poza główną opowieścią autorowi udało się też naszkicować interesujący obraz polskiej wsi, tkwiącej jeszcze solidnie jedną nogą w średniowiecznych zabobonach. Przyznam, że trochę mnie zaskoczył wpleciony w książkę wątek miłosny, ale na szczęście nie przeszkadza on w ogólnym odbiorze.... Całkiem ciekawie skonstruowana historia wybitnego chirurga, który traci pamięć i zostaje wioskowym znachorem. Poza główną opowieścią autorowi udało się też naszkicować interesujący obraz polskiej wsi, tkwiącej jeszcze solidnie jedną nogą w średniowiecznych zabobonach. Przyznam, że trochę mnie zaskoczył wpleciony w książkę wątek miłosny, ale na szczęście nie przeszkadza on w ogólnym odbiorze. Całość stanowi ciepłą, dobrze napisaną powieść, która zdecydowanie odróżnia się od większości książek pojawiających się obecnie na rynku wydawniczym.

pokaż więcej

 
Mad
2018-09-23 18:44:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Audiobooki, Beletrystyka

„Żniwo Gniewu” ukazuje losy dwóch sióstr próbujących przetrwać największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Książka oferuje całkiem ciekawe spojrzenie na temat, prezentując perspektywę zwykłej ludności cywilnej. Bez ogródek przedstawione tu są liczne okrucieństwa wojny, kruchość życia i niepewność jutra. Lektura pozwala lepiej uświadomić sobie jak trudnym okresem dla ówczesnych ludzi była... „Żniwo Gniewu” ukazuje losy dwóch sióstr próbujących przetrwać największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Książka oferuje całkiem ciekawe spojrzenie na temat, prezentując perspektywę zwykłej ludności cywilnej. Bez ogródek przedstawione tu są liczne okrucieństwa wojny, kruchość życia i niepewność jutra. Lektura pozwala lepiej uświadomić sobie jak trudnym okresem dla ówczesnych ludzi była II wojna światowa oraz pozwala bardziej docenić fakt, że obecnie żyjemy w czasach względnego pokoju.

pokaż więcej

 
Mad
2018-08-20 12:39:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, True story

Przyznam, że przed lekturą zupełnie inaczej wyobrażałem sobie pracę pogotowia. Chyba się nie spodziewałem, że praca ratownika to w dużej mierze szarpanie się z chorym systemem i interwencje, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. Książka przede wszystkim pozwala lepiej zrozumieć dlaczego polski system zdrowia jest tak niewydolny, z jakimi problemami się zmaga i dlaczego nikt z tym nic nie... Przyznam, że przed lekturą zupełnie inaczej wyobrażałem sobie pracę pogotowia. Chyba się nie spodziewałem, że praca ratownika to w dużej mierze szarpanie się z chorym systemem i interwencje, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. Książka przede wszystkim pozwala lepiej zrozumieć dlaczego polski system zdrowia jest tak niewydolny, z jakimi problemami się zmaga i dlaczego nikt z tym nic nie robi. Oprócz tego oferuje bardzo ciekawe spojrzenie na rzeczywistość, której na co dzień większość z nas nie zauważa. Rodziny alkoholików, samotne starsze osoby, przepracowani lekarze. Pozycja ogólnie rysuje dość ponury obraz polskiej służby zdrowia oraz jej pacjentów i pozostawia czytelnika z poczuciem, że w tym kraju chyba lepiej jest nie chorować.

pokaż więcej

 
Mad
2018-08-20 12:36:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Audiobooki

Książka oferująca ciekawe spojrzenie na współczesny model społeczeństwa zachodniego. Bada przy okazji jego związki z problemem PTSD u weteranów wojennych i ogólnym poczuciem szczęśliwości jednostek. Co istotne większość tez potwierdzona jest konkretnymi badaniami i ma naukowe podstawy. Choć książka momentami zdaje się być nieco nazbyt uproszczona, to na pewno jest to pozycja warta uwagi i... Książka oferująca ciekawe spojrzenie na współczesny model społeczeństwa zachodniego. Bada przy okazji jego związki z problemem PTSD u weteranów wojennych i ogólnym poczuciem szczęśliwości jednostek. Co istotne większość tez potwierdzona jest konkretnymi badaniami i ma naukowe podstawy. Choć książka momentami zdaje się być nieco nazbyt uproszczona, to na pewno jest to pozycja warta uwagi i prowadząca do interesujących wniosków.

pokaż więcej

 
Mad
2018-08-13 12:59:39
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki, Kryminał
Cykl: Lipowo (tom 5)

To chyba jeden ze słabszych kryminałów jakie zdarzyło mi się czytać. I to wcale nie dlatego, że jest jakoś tragicznie napisany - z tym akurat nie jest wcale źle. Ale pomysł i kompozycja są równie ważne co wykonanie, a te tutaj prezentują poziom bardzo niski. Przede wszystkim cała intryga jest zwyczajnie kiepsko zaplanowana i strasznie sztuczna. Czuć, że autorka rozpisała sobie to wszystko na... To chyba jeden ze słabszych kryminałów jakie zdarzyło mi się czytać. I to wcale nie dlatego, że jest jakoś tragicznie napisany - z tym akurat nie jest wcale źle. Ale pomysł i kompozycja są równie ważne co wykonanie, a te tutaj prezentują poziom bardzo niski. Przede wszystkim cała intryga jest zwyczajnie kiepsko zaplanowana i strasznie sztuczna. Czuć, że autorka rozpisała sobie to wszystko na sucho, powymyślała motywy i postacie, poświęcając wszelki realizm dla większego dramatyzmu. Choćby weźmy toporne kreowanie podejrzanych. Mała wioska, w której mieszka kilkadziesiąt osób na krzyż i nagle, w jednym momencie, kilka różnych osób ma motyw do zabicia jednej z nich (motywy nie są przy tym oczywiście ze sobą powiązane). Realizmu w tym za grosz, boleśnie odczuwa się sztuczne mącenie fabuły przez autorkę, tylko po to, by trudniej było zidentyfikować sprawcę. Taka kiepska, szyta grubymi nićmi kompozycja może się sprawdzać w książkach dla dzieci, ale nie w pozycjach rzekomo dedykowanych dorosłym. Dodając do tego nijakich głównych bohaterów, budzące politowanie próby budowania klimatu, niezwykle kiepski wątek wampira oraz poważne dziury w logice otrzymujemy kryminał, od którego lepiej się trzymać z daleka. Przynajmniej jeśli ktoś szuka ambitniejszej lektury.

pokaż więcej

 
Mad
2018-08-09 11:02:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Poradniki

„Pełnia twoich możliwości” nie jest jakąś rewolucyjną książką odmieniającą życie, ale jest całkiem przyzwoita. Wiele porad dość prostych, w rodzaju: „czasem trzeba odpocząć”, ale każdy powinien wyciągnąć dla siebie jedną czy dwie rzeczy. Co ważne, treść poparta jest licznymi badaniami naukowymi i widać, że autorzy przygotowali się do swojego zadania. W dobie zalewu rynku kiepskimi poradnikami... „Pełnia twoich możliwości” nie jest jakąś rewolucyjną książką odmieniającą życie, ale jest całkiem przyzwoita. Wiele porad dość prostych, w rodzaju: „czasem trzeba odpocząć”, ale każdy powinien wyciągnąć dla siebie jedną czy dwie rzeczy. Co ważne, treść poparta jest licznymi badaniami naukowymi i widać, że autorzy przygotowali się do swojego zadania. W dobie zalewu rynku kiepskimi poradnikami pisanymi na kolanie i przekazujących pseudowiedzę jest to na pewno coś wartego docenienia. Książka nie aspiruje do miana rewolucyjnego dzieła, ale zawiera garść prostych porad, które faktycznie mają szansę zwiększyć naszą wydajność. Czyli jako nieliczna na rynku daje to, co obiecuje.

pokaż więcej

 
Mad
2018-08-03 08:55:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Beletrystyka

To moje drugie spotkanie z twórczością tego autora i drugie całkiem udane. Żulczyk wypracował sobie swój specyficzny styl, epatujący brudem i brutalnością. Nie każdemu musi się on oczywiście podobać, ale mi osobiście akurat pasuje. Zwłaszcza że pisząc w taki sposób dość łatwo jest wpaść w zwykłą tandetę i wymaga to umiejętności. Autorowi nie udaje się co prawda jej całkowicie uniknąć, dość... To moje drugie spotkanie z twórczością tego autora i drugie całkiem udane. Żulczyk wypracował sobie swój specyficzny styl, epatujący brudem i brutalnością. Nie każdemu musi się on oczywiście podobać, ale mi osobiście akurat pasuje. Zwłaszcza że pisząc w taki sposób dość łatwo jest wpaść w zwykłą tandetę i wymaga to umiejętności. Autorowi nie udaje się co prawda jej całkowicie uniknąć, dość słaby jest chociażby „wątek miłosny” głównego bohatera, ale i tak w książce więcej jest rzeczy dobrych niż słabych. Żeby wspomnieć tylko postać Daria czy samo zakończenie. Ogólnie pozycja godna uwagi, na pewno wyróżniająca się na rynku i wnosząca powiew świeżości.

pokaż więcej

 
Mad
2018-07-19 10:40:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Fantastyka

„Słowa Światłości” to kontynuacja „Drogi Królów”, równie obszerna co jej poprzedniczka. Śledzimy dalsze losy Kaladina, Shallan, Adolina oraz Dalinara. Szczegółowość i złożoność stworzonego świata ponownie robi wrażenie i nie sposób nie docenić olbrzymiego wkładu pracy, którego to wymagało. Akcja rozkręca się dość powoli, widać że autor zaplanował serię na przynajmniej 5 tomów. Można wręcz... „Słowa Światłości” to kontynuacja „Drogi Królów”, równie obszerna co jej poprzedniczka. Śledzimy dalsze losy Kaladina, Shallan, Adolina oraz Dalinara. Szczegółowość i złożoność stworzonego świata ponownie robi wrażenie i nie sposób nie docenić olbrzymiego wkładu pracy, którego to wymagało. Akcja rozkręca się dość powoli, widać że autor zaplanował serię na przynajmniej 5 tomów. Można wręcz odczuć, że zawiązuje się ona aż zbyt powolnie, liczne rozdziały nie posuwają akcji wcale do przodu, a jedynie budują nam szerszą wizję świata. Niestety autor nie uniknął jednego z najgorszych w moim odczuciu grzechów powieści tego typu. Brak tutaj surowego realizmu prawdziwego życia, z całą jego nieprzewidywalnością i brutalnością. Sanderson stworzył olbrzymi, złożony świat z ciekawymi bohaterami, a potem chucha na nich i dmucha, byleby tylko żadnemu nic się, broń Boże, nie stało. Takie heroic fantasy może i sprawdza się w przypadku młodszego czytelnika, ale mnie osobiście razi i pozostawia spory niedosyt. Cudowne ocalenia i notoryczne happy endy to nie jest coś, co buduje realistyczny świat - jakkolwiek złożony by on nie był. W efekcie postanowiłem zakończyć moją dalszą przygodę z Archiwum Burzowego Świata i nie będę kontynuował lektury kolejnych tomów. A trochę szkoda, bo potencjał książek był naprawdę duży. Został jednak zmarnowany przez zwyczajny brak odwagi autora do odważniejszych posunięć fabularnych.

pokaż więcej

 
Mad
2018-06-26 10:01:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Audiobooki, Beletrystyka
Cykl: Paul West (tom 1)

Główny problem z książkami, które starają się być zabawne polega na tym, że często nie są zabawne. I trochę tak jest w przypadku „Merde! Rok w Paryżu”. To historia Brytyjczyka, któremu przychodzi przez rok funkcjonować we francuskiej rzeczywistości. Konflikt angielsko-francuski i wzajemne animozje obu narodów sięgają zamierzchłych czasów, więc temat wydaje się wzorowy do humorystycznej... Główny problem z książkami, które starają się być zabawne polega na tym, że często nie są zabawne. I trochę tak jest w przypadku „Merde! Rok w Paryżu”. To historia Brytyjczyka, któremu przychodzi przez rok funkcjonować we francuskiej rzeczywistości. Konflikt angielsko-francuski i wzajemne animozje obu narodów sięgają zamierzchłych czasów, więc temat wydaje się wzorowy do humorystycznej powieści. Mimo to prawdziwie zabawnych momentów jest niewiele, przeważają dość suche żarty i przeciętne porównania. Autor momentami trochę na siłę stara się wyśmiewać francuzów i ich kulturę, a taki wymuszony humor jest w odbiorze taki sobie. Na plus książki przemawia to, że między wszystkimi szyderstwami ukryty jest jednak całkiem ciekawy obraz francuskiego społeczeństwa.

pokaż więcej

 
Mad
2018-06-26 09:59:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2. Posiadam, Audiobooki, Beletrystyka

„Wielki Gatsby” to opowieść trochę o miłości, trochę o upadku wartości nowojorskiego społeczeństwa początku XX wieku. Historia ma swój urok, który zapewnił jej miejsce w kanonie literatury. Mimo to jednak jest dość prosta i w żaden sposób odkrywcza czy rewolucyjna. To chyba jeden z nielicznych przypadków, gdy film okazuje się lepszy od książki - głównie za sprawą świetnie zagranych postaci i... „Wielki Gatsby” to opowieść trochę o miłości, trochę o upadku wartości nowojorskiego społeczeństwa początku XX wieku. Historia ma swój urok, który zapewnił jej miejsce w kanonie literatury. Mimo to jednak jest dość prosta i w żaden sposób odkrywcza czy rewolucyjna. To chyba jeden z nielicznych przypadków, gdy film okazuje się lepszy od książki - głównie za sprawą świetnie zagranych postaci i dobrym odwzorowaniu przepychu, którym opowieść jest przesycona. Książka o dziwo w jakiś sposób wydaje się tutaj nieco płytsza.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
239 162 619
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (4)

Ulubieni autorzy (3)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd