C.K. Dezerterzy

Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-205-4106-9
wojna, armia, śmieszne, Austro-Węgry
Krzysiek

Barwne losy żołnierzy niezwycięskiej armii austro-węgierskiej podczas pierwszej wielkiej wojny światowej. Książka prześmieszna, a przy tym kryjąca trochę prawdy o tamtejszym cesarstwie i jego zdolności bojowej. Skojarzenia z przygodami innego (czeskiego, zwanego Szwejkiem) wojownika tej formacji w tym czasie są w pełni uprawnione.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Odkąd pamiętam świetnie bawiłem się z przy filmie „C.K. Dezerterzy”. Tragikomiczny klimat zmurszałego Cesarstwa austro-węgierskiego z czasów I Wojny Światowej jest wdzięcznym tematem dla satyry antywojennej czy zwykłej komedii. Byłem nieco zdziwiony, że film, który oglądałem dziesiątki razy, był tylko ekranizacją mocno już dziś zapomnianej przedwojennej powieści.
Autor Kazimierz Sejda na wstępie książki zarzeka się, że wszystkie opisane w niej wydarzenia są prawdziwie lub tylko w niewielkim stopniu podkoloryzowane. Chciałbym wierzyć, że tak było. Lecz fakt, że opisywane wydarzenia miały miejsce, gdy autor liczył zaledwie 18 lat i służył niecały rok w wojsku, pozwalają nieco w to wątpić. Trudno mi uwierzyć, że w tych, przecież konserwatywnych czasach cylindrów i zegarów z dewizką, późny nastolatek robi w konia wąsatych sierżantów i dystyngowanych arystokratycznych oficerów z towarzystwa. Do tego wszystkiego tak dobrze zna realia epoki, absurdy austriackiej biurokracji i...

Bodzepor | 2014-03-06
Przeczytana: 1995 rok

Książka jest rewelacyjna, ale trzeba trochę znać realia epoki i historię, inaczej niewiele się zrozumie z ironicznego humoru, wyśmiewającego absurdy zbiurokratyzowanych Austro-Węgier, będących prawdziwym kotłem narodowościowym, w którym żywioł niemiecki odgrywał niby rolę dominującą, ale upilnowanie tych wszystkich zniewolonych nacji sprawiało mu nie lada kłopot - efektem ich starań był z reguły tylko niesamowity chaos, który dawał pole do popisu wszelkiej maści kombinatorom.
Twierdzenie, że film (w którym wykorzystano tylko część motywów z książki i niezbyt zręcznie przerobiono całą historię) jest lepszy od powieści Sejdy dowodzi tylko, że czytelnik do niej nie dorósł.

Nitager | 2016-05-10

Książka niesłusznie zapomniana na prawie 50 lat. W końcu odgrzebana i z powodzeniem zekranizowana, aczkolwiek niezbyt wiernie. Wprawdzie przeważająca liczba scen w filmie ma źródło w powieści, ale najczęściej odbywa się w innym kontekście. Mimo to, humoru w niej nie brakuje, a nawet jest go więcej niż w filmie. Poza tym, książka ma możliwość, by w paru słowach przybliżyć jakąś sytuację, wyjaśnić przyczyny jakiegoś postępku - przez to jest bardziej zrozumiała i wydaje się wiarygodniejsza.
Nastrój jak ze Szwejka, koszarowy dowcip, absurdy austro-węgierskiej administracji, nie potrafiącej poradzić sobie z tyglem narodów - po prostu urocze! Z pewnością warte przeczytania.

ReginaInferna | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Pierwszy raz wydana w 1937 roku. Uwielbiam takie starocie:) Oraz gdy opowieść z początków XX wieku w dużej mierze oparta jest na przeżyciach Autora.

Powieść skrzy się dowcipem, lekkością słowa i akcji, bohaterów nie da się nie polubić. Jednocześnie nie sposób zapomnieć, że trwa wojna, choć jej okropności są gdzieś w tle, ale równie mocno porażają absurdy systemu za linią frontu.

Świetna książka, na pewno nieraz do niej wrócę.

książek: 1946
Akasha89 | 2014-12-22
Przeczytana: 19 października 2014

Świetna książka! Cieszę się, że w końcu dotarła do mnie informacja, że film (który, nota bene, uwielbiam) był nakręcony na podstawie książki. Oczywiście książka jest o wiele spójniejsza fabularnie od filmu i o wiele więcej w niej tzw. "przypałowych" akcji znanych wszystkim Dezerterów. Lektura tej pozycji bawi jeszcze bardziej od momentu, w którym zostajemy we wstępie poinformowani przez autora, że powieść ta jest w olbrzymiej mierze autobiograficzna. Polecam serdecznie każdemu, komu podobał się film i "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

Kachusek | 2013-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Niestety książka mnie rozczarowała, napisana jest jak dla mnie nieskładnie, trudnym językiem i nie wywołała ani jednego uśmiechu. Za to film CK Dezerterzy - uwielbiam! I przy filmie pozostanę :)

charu | 2014-09-10

Książka zabawna, podobnie jak film. Pochłania się bardzo szybko.

"Niedługo stwierdzą niezbicie, że napadu na tego pijanego oficera dokonała załoga łodzi podwodnej z atlantyckiej eskadry angielskiej, wykreślą trasę tej łodzi na mapie i udowodnią, że łódź ominęła linie blokady, wpłynęła do Dunaju i jakimś dopływem dostała się do nas, potem rurami kanalizacyjnymi podjechała do sracza i zakotwiczyła w oczekiwaniu na pana oberlejtnanta!".

Przemek | 2010-12-08

Mistrzostwo komedii. Film zrealizowany na podstawie książki dobrze oddawał klimat książki ale nie pokazał wszystkich megazabawnych sytuacji. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy zaśmiewali się na filmie. Książka co może wydawać się trudne jest od filmu o wiele śmieszniejsza.

Karaś | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 17 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść lepsza od filmu. Różni się od niego w paru miejscach - czy też raczej film różni się od powieści - ale żadne z nich na tym nie traci, opowiadając w zasadzie tę samą historię, która dzięki tym różnicom nie nudzi podczas czytania, gdy już widziało się film. A powieść jest świetna, dawno się tak nie uśmiałem podczas czytania. Humor momentami wręcz pythonowski, a i Sejda ma wyjątkowo zabawny sposób pisania. I to stąd się wziął dolasowy Brzęczyszczykiewicz.

Leci do ulubionych.

| 2014-01-27

Polecam wszystkim, którym przypadł do gustu film.