Kawałki żeńskie, męskie i nijakie

Wydawnictwo: Akapit Press
83-87463-99-X
feliteony
Legs

Drugi po "Już nic nie muszę" zbiór felietonów wszechstronnej Stefanii Grodzieńskiej. Pod nazwą: felietony - tytułowe: "kawałki" kryje się jednak więcej form artystycznych: humoreski i skecze, które Grodzieńska pisywała przez wiele lat w założeniu ich wykonań scenicznych oraz rozmowy na aktualne i dawne tematy z redaktor Beatą Kęczkowską, stałą współpracownicą Autorki. Kawałki "męskie" napisali zaprzyjaźnieni z Grodzieńską Władysław Kopaliński, Wojciech Mann i Wojciech Młynarski. A nijakie? Autorka utrzymuje, iż mianem takich nazywa wszystkie te mniej udane, "bezpłciowe". Znając wszak poczucie humoru i dystans do własnej twórczości wielkiej "chałturzystki" możemy być pewni, że żadnej "bezpłciowości" w tej książce nie znajdziemy.

Degamisz | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Jakiś czas temu udało mi się przeczytać książkę Grodzieńskiej „Wspomnienia chałturzystki”, którą bez wątpienia mogę uznać jako najlepszą jaką czytałem w tym roku (jeśli nie w przeciągu kilku ostatnich). Opinię o „Wspomnieniach chałturzystki” już tu umieszczałem więc się powtarzał nie będę.

Mało kto wstrzela się ze swoim poczuciem humoru w moje taka jak to zrobiła Grodzieńska. „Kawałki żeńskie, męskie i nijakie” to swoisty przegląd felietonowej twórczości autorki wzbogacony o komentarz w formie wywiadu z nią samą. Przegląd ten nie jest pełny, bowiem Grodzieńska była niezwykle płodną autorką, ale idealnie pokazujący rozkwit jej talentu. Mamy tu przekrój od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych, w którym jak na dłoni widać rozwój zarówno języka, formy, wyostrzający się dowcip. Autorka w błyskotliwy, niezwykle celny i dosadny trafia w sedno robiąc to w sobie uroczy i jakże dowcipny sposób.

Nie wszystkie felietony są dobre (pominąłbym lata czterdzieste, bo to jeszcze nie ta...

Ysabell | 2010-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Mój Boże, jaka to świetna książka!

Musiałam tak zacząć, bo po prostu rozsadza mnie od wewnątrz po jej przeczytaniu. Zawiera felietony pani Grodzieńskiej ułożone chronologicznie (dekadami) i uzupełnione rozmową z autorką i tekstami trzech mężczyzn - Młynarskiego, Manna i Grońskiego, jako że autorka twierdzi, że sama pisze tylko kawałki żeńskie i nijakie, a nie mogła sobie podarować tak dobrego tytułu i potrzebowała kawałków męskich.

Najważniejsze są jednak w tym tomie same felietony. Świetnie napisane, czasem dowcipne, czasem melancholijne, czasami dotyczące szarej codzienności PRLu, czasami uniwersalne wnikające głęboko w psychikę. W psychikę kobiecą zazwyczaj, co nie znaczy, że nie polecam tej lektury mężczyźnie. Przeciwnie, niech czyta i dowiaduje się co w kobiecej głowie siedzi.

Za sam felieton "Mądra kobieta" (który pamiętam jeszcze ze świetnej interpretacji Magdy Zawadzkiej) dałabym tej książce 5 gwiazdek. A tutaj mamy jeszcze "Żabkę" i cudowne dialogi małżeńskie... Skali...

Bed | 2011-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2011

Może zamiast poradników amerykańskich na tematy męsko-damskie lepiej poczytać takie felietoniki i więcej się wyjaśni i humor się poprawi i wiadomo czego oczekiwać :).

LenaU | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Kolejna pozycja Pani Grodzienskiej pokazująca niesamowity kunszt pisarski. Jestem żachwycona plastycznością języka i formą literacką, jak w tak krótkiej treści można zebrać tyle przemyśleń i słów. Nie powiem, nie wszystkie kawałki przemawiały do mnie, zbyt odległe są lata komuny,lecz całość czytało się wybornie. Kolejne książki już czekają w kolejce.

Olala | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Cóż za wspaniała książka!Pełna humoru, wnikliwej obserwacji ludzkich zachowań, udawadniająca niezwykłą inteligencję autorki.Starałam się jak mogłam, żeby nie przeczytać tej ksiązki za szybko,ale to naprawdę strasznie trudne,bo każdy felieton to perełka.I salwa śmiechu..
Cudowne!!

Esebiel | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Stefania Grodzieńska jest wielką damą. To się po prostu czuje. Kultura wyziera z każdego jej zdania, ba!, z każdego słowa, którym się posługuje, na zmianę przedrzeźniając, ganiąc, kokietując, poruszając i rozczulając czytelnika.
Odwieczne, nie podlegające modzie spory damsko - męskie i męsko - damskie to prawdziwy majstersztyk. Kłótnia młodych małżonków, "Żabka", czy przecudna historia Ewy wycisnęły mi łzy z oczu, oczywiście w chwili, gdy ze śmiechu wyplułam już połowę płuc i godności.
"Literatura kobieca wysokich lotów" nie jest tutaj wcale określeniem pobłażliwym. Grodzieńska rozprawia się z otaczającą nas rzeczywistością z klasą i dystansem, jakich żaden wielki pisarz płci odmiennej nie byłby w stanie osiągnąć. Dlaczego? Przytoczę Wam fragment słuchowiska radiowego, który Grodzieńska napisała wspólnie z córką:
"EWA: Opowiem ci o rybaku i rybce. Pewnego razu rybak wszedł do morza. W pewnej chwili podpłynęła do niego rybka i złapała go za nóżki. Na to rybak mówi - rybko, puść...

olafina | 2016-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Jeśli istnieje pojęcie "satyry idealnej" to Grodzieńska jest jej królową.
Już jakiś czas temu miałam szczęście przeczytać kilka felietonów Stefanii ale "kawałki" to dawka uderzeniowa!
I chce się tą dawkę dostarczać do organizmu wciąż i wciąż i wciąż!
Niech o jej fenomenie też świadczy fakt, że Maria Czubaszek która miała w zwyczaju nie lubić kobiet, Grodzieńską uwielbiała, zatem podpisuję się pod tym uwielbieniem obiema kończynami (sami się domyślcie którymi) ;)

edi-bk | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Zbiór felietonów , które ukazywały sie w "Szpilkach" i "Przekroju". Cudowna lektura, którą rozpoczynałam kolejny dzień.

Zebra | 2012-10-26
Przeczytana: 11 lipca 2007

urocza książka, wspaniałe poczucie humoru autorki sprawia, że chcemy poznać bliżej książki, które napisała

Ula | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Umiesz czytać? To przeczytaj tę książkę. Uśmiejesz się, jak rzadko… :-)