Okładka książki Zdobycie Bieguna Południowego

ISKRY
biegun południowy, wyprawa
typ
papier
6.57 (35 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Polecamy

Opinie czytelników
Renax | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Szczerze mówiąc, to spodziewałam się po tej książce wszystkiego najgorszego - właściwie to był to wynik przeczytania opinii na lc. Potem zaczęłam słuchać i w sumie spodobało mi się. Oczywiście,nie jest to książka 'bajarza', tylko 'praktyka', ale są w niej rzeczy interesujące.
W długich opisach przygotowań zaskoczyło mnie to, jakich materiałów używano. Ubrania, prowiant, opakowania, a nawet ciężar sanek. Większość rzeczy trzeba było przygotować samemu, metodą prób i błędów.
Drugą sprawą jest przyroda antarktyczna. Chciałabym kiedyś sama zobaczyć te ciekawskie pingwiny....
Trzecią sprawą jest ...zabijanie zwierząt. Autor wyjaśnia tą sprawę, ale i tak nas - z przełomu XX i XXI wieku - razi to.
Czwartą sprawą jest to w jaki sposób ci mężczyźni na końcu świata urządzili sobie dom - wspólne obiady, ulubiona muzyka, książki, praktyczne zajęcia.
I ta myśl po dotarciu na biegun...

Andrzej | 2014-02-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2014

Książka sprzed wieku. Relacja własna ze zdobycia bieguna południowego. Wpierw jak autor zaznacza, miało to być zdobycie bieguna przeciwnego. Do końca uczestnicy nie wiedzieli tego. Amundsen podejmuje taką decyzję, bo po prostu nie zdążył zdobyć północnego jako pierwszy. Tu też ścigał się ze Scottem. Udało mu się. Jakże inne wtedy było życie, jakże inne problemy. Inne podejście do życia zwierząt. W dzisiejszych czasach taka wyprawa byłaby niemożliwa. Zdobywca zostałby zaraz po powrocie zamknięty do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Tam w planach było zabijanie psów, karmienie nimi innych i jedzenie tego mięsa samemu. Z ponad stu psów ostało się niespełna czterdzieści. Samo zaplanowanie wyprawy było perfekcyjne. Wszystko dograne. Przygotowane i przemyślane. Dzięki temu wszyscy przeżyli bez większych problemów. Przynajmniej ludzie. Autor poza głęboką analizą przygotowań i samej wyprawy. Opisuje też samo życie obozowe. Uczestników i podróż do brzegów bieguna. Mimo takiego losu psó...

Dociekliwy | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

Rozumiem, że nie ocenia się książki po okładce. A po zdjęciu autora?Muszę przyznać, że poprzednia książka Amundsena, "Moje życie polarnika" była dokładnie taka, jak podobizna jego ciężko ciosanej, pobrużdżonej zmarszczkami twarzy i w "Zdobyciu bieguna południowego" spodziewałam się powtórki z tej raczej wątpliwej rozrywki.
Tymczasem, cud nad cuda, Amundsen żartuje. Amundsen zdradza ironiczny dystans do siebie i swojej wyprawy. Amundsen pozwala sobie na niewielkie dygresje i żarciki. Amundsen wspina się wreszcie na wyżyny swojego niewielkiego, bądź co bądź, kunsztu literackiego, i zamiast nużyć czytelnika opisem zajęć, jakim oddawali się w czasie zimowych ciemności uczestnicy wyprawy, przedstawia je z punktu widzenia postronnego obserwatora z zewnętrznego świata, który wpada z wizytą i niewidzialny, towarzyszy ludziom w ich codziennych pracach. Wprost nie do wiary, taka fantazja u takiego człowieka.
Poza tym jednak nic, żadne wygładzanie i szlifowanie stylu, nie jest w stanie ukryć pe...

Filip91 | 2013-07-02
Przeczytana: luty 2010

Bardzo ciekawa książka pokazująca drobiazgowość przygotowań, jakie należało poczynić by stać się zdobywcą Bieguna Południowego. Ze wspomnień Amundsena możemy dowiedzieć się przeróżnych szczegółów poczynając od trasy podróży z Norwegii, poprzez opis zimy spędzonej na granicy bariery lodowej Rossa aż do chwili zdobycia bieguna i powrotu do cywilizacji. Odbiór książki zależy oczywiście od gustu Czytelnika, ale miłośnicy podróży i klimatów z początku dwudziestego stulecia powinni być zadowoleni.

Marysia | 2011-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

bla bla bla pan o przyrodzie mówi. Książka dobra na lipcowe upały. Narracja jak z Kroniki Filmowej same przeciwności, sukcesy, zapobiegliwość i potęga ludzkiego ducha i umysłu co pozwala Przezwyciężać i Dążyć. A niby czego innego się spodziewać po relacji pana co zadarł ogon i poleciał zdobywać biegun? Ciekawe jak musi czuć się ktoś stojący w takim magicznym punkcie kto mruczy pod nosem że to jednak nie to o co chodzi w życiu. Dla tego opisu warto przebijać się przez słowozaspy i zdaniozawieje. Polarna psychologia.

Michał | 2010-10-19

Interesująca głównie ze względu na opisanie wspaniałej wyprawy która pierwsza zdobyła biegun południowy.

Co prawda można zarzucać jej brak obiektywizmu, z powodu autora, uczestnika wyprawy i jej organizatora.

Czyta się ją przyjemnie, choć niektóre opisy mogą trochę nużyć.

Po przeczytaniu człowiek zastanawia się, skąd oni brali siłę, aby iść dalej poprzez wiatry i śniegi dalekiego południa.

Agnieszka | 2014-03-20

Podziwiam ludzi, którzy realizują plan bez względu na wysiłek, trud i przeciwności losu. Wspaniałe sprawozdanie z bardzo ciężkiej wyprawy, przygotowanej i przeprowadzonej perfekcyjnie. Gdyby każdy tak podchodził do zadań które postawił sobie świat byłby lepszy.

Nonoutor | 2013-02-22

Ciekawa mieszanka gdzie mamy "do dyspozycji" dużo suchych faktów, ale również dużo przygody i emocji. Książkę nieźle się czyta ale nie jest to bestseller spośród biegunowych dzieł.

bruno_braun | 2013-05-29

Sam temat bardzo zajmujący natomiast literatura to żadna. Pisane bez polotu i wprawy. Nawet najciekawsze działania powzięte w czasie ekspedycji Amundsen potrafi obrzydzić opisując je w sposób bezbarwny, schematyczny i dość męczący. Czyta się wyłącznie ze względu na temat.

Piccolo | 2014-09-02

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku