Alianci

Okładka książki Alianci Jarosław Abramow-Newerly
Okładka książki Alianci
Jarosław Abramow-Newerly Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2020-07-10
1990-01-01
powieść historyczna literatura historyczna literatura wojenna

Ta książka jest po prostu wspaniała. Dlaczego nie ma jej filmowej wersji?!
Pokazuje prawdę o systemie totalitarnym i głupocie tych, którzy zaślepieni propagandą ufają dyktatorom. I jest bardzo dowcipna
Cytuje może nie doslownie
"Wy jesteście jak rodzina, bo z rodziną się żyje. Ale może jesteście czymś więcej, bo z wami przy odrobinie szczęścia można zginąć"
To wymiana zdań między członkami załogi B29.
A jeszcze jest tam wiele tego typu smaczków.
Brawo panie Jarosławie!

Ta książka jest po prostu wspaniała. Dlaczego nie ma jej filmowej wersji?!
Cytuje może nie doslownie
To wymiana zdań...

Pamiętam dokładnie jakie wrażenie zrobili na mnie „Alianci” przed trzydziestu laty. To był czas, kiedy przemiany ustrojowe pozwoliły ukazać bardzo ciemną stronę radzieckiej polityki. Tak daleką od propagowanego umiłowania pokoju, woli dobrej współpracy. Jak proste i mroczne zarazem mechanizmy trzymały skutecznie ten system w ryzach. I ta wszechobecna obłuda, świat w którym trzeba ogromnie baczyć na słowa… cóż, inaczej nie można było. Przeraża natomiast, że język tamtej wschodniej polityki nie uległ właściwie zmianie…
Wydaje mi się, choć może być to subiektywne wrażenie, że książka ta czytana po latach straciła trochę swojego blasku. Myślę przede wszystkim o części „amerykańskiej”; postacie Davida, Betty, Kate czy ich rodzin wydają się przesłodzone i trochę sztuczne.
Znacznie lepiej wypadły rozdziały traktujące o pobycie lotników w dalekowschodniej części ZSRR. Opisy więzienia, zachowania strażników, cierpienia Boba Fultona czy Ricka O’Sullivana naprawdę są poruszające. Szczególnie zapadła mi w pamięci postać Arona Kaplanowicza, chyba najlepiej naszkicowana, obdarzona specyficznym poczuciem humoru. Mimo drobnych zastrzeżeń, to nadal kawał dobrej literatury.

Dość dziwnie fajna książka. Niby trochę polityki, trochę sensacji oraz odrobina szpiegostwa.
Przeczytana jednym tchem, bo akcja jest naprawdę wciągająca.

Przeczytana jednym tchem, bo akcja jest naprawdę wciągająca.

Powieść ta jest naprawdę dobra. Początek opisujący śluby Kate i Boba oraz Betty i Ricka jest skrajnie nużący. Nie sposób pojąć po co autor zmarnował tyle papieru na coś takiego. Wprowadzenie poszczególnych postaci dało się zrobić bez tego. Drażni też skrajna fabularyzacja tej powieści i kilka błędów. Nie wiem po co było zmieniać np. niektóre nazwiska postaci rzeczywistych. Dlaczego spis postaci jest na końcu, nie zaś na dole każdej strony? Faktycznie B29 rozbił się na terenie ZSRR, ale lotnikom tym nie spadł włos z głowy. Prawdą jest jednak, że Rosjanie skopiowali B29 (m.in. dzięki temu). Autor chciał generalnie pokazać całość systemu ZSRR, co wynika już z przedmowy. Jednak znacznie lepiej ukazuje to chociażby Herling-Gruziński w "Innym świecie".

Świetna powieść, którą czyta się jednym tchem. Oparta na faktach, ale naturalnie dofabularyzowana wątkami związanymi z historią bohaterów - amerykańskich lotników, ich żon, a także Rosjanki, która pomogła im ujść cało z kazamatów "sojuszniczego" aresztu...
W powieści znajdziemy zarówno dialogi postaci historycznych (opracowane na podstawie prawdziwych spisanych rozmów),jak i świetnie opowiedzianą historię pilotów, którzy po awaryjnym lądowaniu na terytorium radzieckim liczyli na pomoc "sojuszników"... A jak bardzo się przeliczyli, możemy się domyślić. Książka trzyma w napięciu do samego końca. Pokazuje doskonale obłudę ZSRR i machinacje polityki międzynarodowej, która jednostkę traktuje jak pionek do przesuwania po planszy...

Z ciekawości porównałam z którymś ze starszych wydań - i to zdecydowanie zyskuje. Poprawiono błędy, dodano niedługie i nienachalne, ale bardzo pomocne przypisy, które pomogą odnaleźć się wśród wydarzeń historycznych prezentowanych w książce. Nowa, znacznie ładniejsza okładka, a w środku mapa tras przebytych przez pilotów to dodatkowe atuty.

Dobrze się czytało, a po wcześniejszej lekturze "Upadku gigantów" Folleta miałem wrażenie (na pewno subiektywne),jakby wyszła spod tego samego pióra.

Nie spodziewałam się wiele po tej książce bo jest dość leciwa ale bardzo przyjemnie mnie zaskoczyła. Czytało się miło i przyjemnie.

Świetna książka Newerlego. Amerykańscy lotnicy w sowieckich łapach. Przeczytałem jednym tchem.

Jaki ojciec taki syn. "Alianci" to naprawdę kawał fascynującej literatury. Zresztą życie pisze najlepsze scenariusze, bowiem podobne wydarzenie rzeczywiście miało miejsce.

Przyznam, że się nie spodziewałem zbyt wiele przed lekturą. A tu taka niespodzianka - rewelacja. Ktoś kto lubi książki o tematyce wojennej, szpiegowskiej, zimnowojennej, koniecznie musi przeczytać Aliantów.
W niczym nie ustępuje powieściom wybitnych, światowych autorów ww gatunków.

W niczym nie ustępuje powieściom wybitnych, światowych autorów ww gatunków.

• Z historią w tle
  • Aaa