Jad Lorda Foula

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Pierwsze Kroniki Thomasa Covenanta (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lord Foul's Bane
jad, kroniki, niedowiarek
Paweł

Nazywał siebie Covenantem Niedowiarkiem, ponieważ nie śmiał uwierzyć w niezwykły, alternatywny świat, w którym niespodziewanie się znalazł. Magia Krainy nie mogła być rzeczywista. Powiernicy Mądrości nie mogli rozpalać ognia z drewna, które się nie spalało, ani zmusić kamienia, by przepływał swobodnie między palcami. A jednak czynili to. Ił leczący nie mógł zregenerować obumarłych nerwów, a...

Powiernicy Mądrości nie mogli rozpalać ognia z drewna, które się nie spalało, ani zmusić kamienia, by przepływał swobodnie między palcami. A jednak czynili to. Ił leczący nie mógł zregenerować obumarłych nerwów, a jednak w cudowny sposób zrobił to.
Kraina kusiła go. Był chory, był wyrzutkiem, nieczystym, pariasem. Teraz uznawano go za reinkarnację największego z bohaterów Krainy - Bereka Półrękiego - zbrojnego w tajemną moc Białego Złota. Tylko ta moc mogła osłonić Lordów Krainy przed pradawnym złem Wzgardliwego, Lorda Foula. Tyle, że... Covenant nie miał pojęcia, jak można użyć tej mocy.
Tak rozpoczyna się jedna z najniezwyklejszych epickich fantasy, jakie kiedykolwiek powstały.

sai | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Nie powiem że książka mnie oczarowała, aczkolwiek teraz za drugim razem kiedy ją czytam postrzegam ją bardziej pozytywnie. Generalnie fajny pomysł na świat, giganci, bracia krwi, ludzie drzew czy w końcu lordowie posiadający magiczną moc. To świat w zasadzie przyciągnął mnie do tej książki kojarzący się może trochę z Władcą Pierścieni pomysł również. Odpycha za to główny bohater. Anty bohater którego nie można polubić, za to można polubić jego towarzyszy. Tym razem pójdę dalej i już zamawiam drugą cześć pierwszej trylogii.Mam nadzieję że będzie jeszcze ciekawiej.

Lalkarka | 2014-01-06
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, Posiadam

„Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka” są o kilkanaście lat starsze niż cykl „Skoków…”, ale widać pewne cechy, które pojawiają się w „Jadzie lorda Foula”, a które udoskonalone obserwujemy w space-operze autora. W pierwszej części cyklu fantasy już spostrzegamy, że autor lubi dręczyć swoich bohaterów, uwypukla ich wnętrze, a nade wszystko robi z głównej postaci antypatycznego typa – czyli wszystko, co „Skoki…” mają najlepszego, acz w mniejszym, jeszcze nie tak rozwiniętym stopniu.

Główny bohater, Thomas Covenant, został dotknięty straszną chorobą – trądem. Żona zabiera dziecko i odchodzi, ludzie odwracają się od niego i zostaje sam jak palec, zafiksowany na punkcie utrzymania dyscypliny w kontroli własnego ciała. Pewnego dnia, gdy wybiera się zapłacić rachunek, zostaje uderzony przez radiowóz i w błysku światła przenosi się do Krainy, którą zaczyna ogarniać Zło. Dziwnym trafem jest podobny do jej legendarnego bohatera – Bereka Półrękiego i wbrew własnej woli zostaje wyznaczony...

Imrdp | 2014-08-29

dawno nie czytałem książki autora tak zręcznie posługującego się słowem. Postać Thomasa jest postacią tak zróżnicowaną i nie przewidywalną jak w żadnej innej książce.

Karolina | 2013-04-26
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Książka mnie rozczarowała - zachowanie i odczucia głównego bohatera często były dla mnie zupełnie niezrozumiałe, a wręcz bezsensowne. Świat niezbyt dokładnie opisany. Mimo wszystko czytało się dość szybko i w miarę przyjemnie, jednak nie sądzę bym zdołała się zmusić do przeczytania kolejnych tomów.

Jakub | 2011-12-05

Klasyczne fantasy