Skok w szaleństwo

Cykl: Skoki (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
The Gap into Madness: Chaos and Order
Oceansoul

Kiedy planetoida Thanatos Minor wybucha i zamienia się w obłok atomów, specjalnie wyekwipowany krążownik unika masowej zagłady i znika w kosmosie, ledwie o krok wyprzedzając ścigających go przeciwników. Na pokładzie „Fanfary” podróżuje garść wyczerpanych uciekinierów - dawnych wrogów, nagle brutalnie rzuconych przez los do wspólnej, rozpaczliwej walki o przetrwanie. Członkami tego niebywałego sojuszu są Morna Hyland, dawniej policjantka ZKG, teraz niewolnica wszczepionych w jej mózg elektrod; jej syn Davies, którego Amnion poddał „wymuszonemu rozwojowi” i stał się nagle dorosłym człowiekiem, próbującym odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość; amoralny kosmiczny łotr Nick Succorso, którego największa piracka przygoda może się stać zarazem ostatnią, i Angus Thermopyle, niemożliwy do powstrzymania cyborg, z trudem próbujący odzyskać kontrolę nad własnym umysłem, zaprogramowanym przez specjalistów ZKG.

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Lalkarka | 2013-12-17

Powieść totalna. Z pokładów statków przenosimy się w galaktykę i odkrywamy najdalsze rubieże kosmosu. Jesteśmy świadkiem rozgrywek dosłownie na wszystkich szczeblach – od wojny kosmicznej między obcymi a ludźmi, przez polityczne konflikty okołoziemskie po osobiste rozgrywki. Tutaj właściwie każdy toczy swoją własną walkę, zawiera chwilowe sojusze, by zaraz potem zdradzić. Wcześniejsi antagoniści sprzymierzają się, a dawni sojusznicy skaczą sobie do gardeł. Wśród wszechobecnej destrukcji Donaldson nie zapomina jednak o wewnętrznych rozterkach bohaterów i daje nam, jak zwykle, dogłębny wgląd w ich świadomość.
W Skoku w szaleństwo naprawdę mamy do czynienia z obłędem – autor bez wytchnienia każe nam przemierzać przestrzeń, zostawiając chaos i zniszczenie, by doprowadzić do prawdziwie wybuchowego finału.

Mamerkus | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Z każdą kolejną powieścią cyklu "The gap" jest coraz lepiej. Nie wiem, czy to wynika z tego, że wsiąknąłem w ten świat przedstawiony, czy też może zaczęła mnie ujmować konsekwencja z jaką Donaldson kreuje swoją wizję. Faktycznie jest tak, że "Skok w szaleństwo" jest już bardzo dobrą, obszerną, trzymającą w napięciu i dosyć zaskakującą w rozwiązaniach fabularnych space operą. Akcja rozpisana jest na kilka wątków, które już częściowo zaznaczyły się w "Skoku w potęgę", czyli pościg Amnionu za "Fanfarą", wydarzenia na pokładzie "Fanfary" i na stacji Laboratorium, wydarzenia na pokładzie krążownika PZKG, pojedynek Diosa z Fasnerem oraz politykowanie w swoistym parlamencie Ziemi. Dużo się dzieje, oprócz czczej gadaniny jest tutaj też sporo akcji, co wynagradza wcześniejsze tomy cyklu, w szczególności mizerne "Skok w konflikt" i "Skok w wizję". Minus trzy oczka oceny za to, że tej gadaniny jest trochę za dużo oraz za niektóre niezbyt dopracowane logicznie rozwiązania, które wybacza...

| 2013-03-28
Przeczytana: 10 marca 2013