Kawaler mieczy

The Knight of the sword
837082241X
Moorcock, Kawaler mieczy
corrum

Były to czasy oceanów światła i czasy dzikich bestii z brązu latających w przestworzach, miast unoszących się tuż pod sklepieniem nieba. Stada karmazynowego bydła, roślejszego niż zamki, napełniały porykiwaniem pastwiska: młode i hałaśliwe stworzenia nawiedzały ponuro toczące swe wody rzeki. Był to czas bogów, których nieustanną obecność można było dostrzec we wszystkim, co istniało na świecie: czas bezrozumnych krasnali i pozbawionych kształtów stworów, które można było przywołać nieostrożną bądź gorączkową myślą, a które nie odchodziły nie zadawszy cierpienia lub póki nie złożyło im się okrutnej ofiary: czas magii, zjaw, niestałej przyrody, zdarzeń prawie niemożliwych, paradoksów mogących wpędzić w szaleństwo: marzeń spełniających się posłusznie i marzeń realizujących się na opak: koszmarów sennych raptownie stających się zjawą.

Asvalin | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Stare, nieco naiwne heroic fantasy, ale ten typ tak ma. Czarno-biały podział na dobro i zło, tytuły mówiące co mniej więcej wydarzy się w danej księdze, trochę o "elfach", trochę o rasie człowieka. Jeżeli komuś tęskno do takich starych, niskolotnej fantastyki zachęcam. Jeżeli szukasz czegoś porywającego... zapomnij.

1szy raz - 2002-2003?

Karmelek | 2014-08-19
Przeczytana: grudzień 2013

Mam w zwyczaju mocno przeżywać. Przez tę książkę (i kolejne części) straszliwie zgrzytałam zębami ze zdenerwowania. Kurczę, tak się bać o bohaterów!! Niedorzeczne!
Akcja straszliwie się ślamazarzy, chociaż sporo motywów było zupełnie dla mnie nowych.
Naprawdę oryginalna powieść - zupełnie niespotykany świat, tak bardzo różny od stereotypowych światów fantasy.

Jola | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Moorcocka czytałam jako nastolatka dobrą dekadę temu. Pochłonęłam na raz cykl "Corum", historię Runestaffa oraz sagę o Elryku z Melnibone. Potem jednak pojawiły się na rynku nowe powieści fantasy i Moorcock siłą rzeczy poszedł w odstawkę. Ostatnio postanowiłam jednak odkurzyć moją biblioteczkę i odświeżyć sobie tego trochę zapomnianego obecnie autora. I bardzo słusznie!

Moorcock stworzył świat przytłaczający swoim wiekiem; całe rasy rodzą się i umierają, a ich bogowie walczą między sobą o przywództwo na przestrzeni setek tysięcy lat. Historia tego świata jego niewyobrażalna, a ogrom wiedzy zapomnianej przez wieki - przytłaczający. W takim oto świecie Książę Corum, ostatni ze swej rasy, stanie do walki z ludźmi i z bogami, najpierw z żądzy zemsty, później zaś - w imię miłości.

Historia, wydawałoby się, egzaltowana i patetyczna, prawda? A jednak Moorcock w swojej powieści nie tworzy bohaterów idealnych, nie stroni też od brutalności, rozlewu krwi, czy grozy mrocznej magii. Pomimo...

Antoniuss | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2013 rok

Corum jest nietypowym bohaterem jak na powieść z gatunku heroic fantasy. Przede wszystkim, nie jest człowiekiem, tylko ostatnim (może nie od razu, ale...) przedstawicielem rasy przypominającej elfów. Pięknej, zdrowej, długowiecznej, wyczulonej na piękno i sztukę... może aż za bardzo. Aż tu nagle przychodzimy MY. Palimy, niszczymy, mordujemy. Jak to barbarzyńcy. W poszukiwaniu zemsty Corum zwiedza wiele krajów i poznaje wiele ludów, by odkryć, że zagłada jego ludu wynikała z ni mniej, ni więcej, tylko nudy jednego z bogów. Brzmi epicko? I słusznie, bo taka jest ta książka. Główny bohater porywa się na wszystko i na wszystkich, a metody jakimi się przy tym kieruje są godne Conana barbarzyńcy. Trochę to nie pasuje do osoby która ostatnie pół wieku zajmowała się dopracowaniem symfonii... ale upadek cywilizacji zmienia ludzi. Tak więc żal trochę zmarnowanego pomysłu na głównego bohatera i niewykorzystanego potencjału, gdyż ,,Kawaler mieczy" to powieść sztampowa aż do bólu. Na pociechę...

Fasoletti | 2013-05-22
Przeczytana: 21 maja 2013

Bardzo dobre, klasyczne fantasy z ciekawie wykreowanym światem, wciągającą fabułą i interesującymi bohaterami. Wciąga jak bagno, podczas lektury ciężko się oderwać.

Łukasz Śmigiel | 2011-06-03

Bohater, który dostaje baty, ale zawsze potrafiący się podnieść. Oryginalny świat fantasy, mnóstwo akcji. Dobre, bo mroczne :-) Polecam całą serię.

laczupakabra | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

bohater bez charakteru, patetyczne dialogi; takie tam czytadło do autobusu

Hopsztos | 2016-11-22
Przeczytana: 1998 rok