Zapomniane bestie z Eldu

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Mag
The Forgotten Beast of Eld

Na górze Eld, w zaczarowanym lesie, żyje białowłosa czarodziejka Sybel. Włada ona legionem zapomnianych magicznych bestii o nadludzkiej mocy. Jest tam dzik Cyrin, który zna odpowiedź na wszystkie zagadki poza jedną, śniący o utraconych skarbach smok Gyld, czarny łabędź z Terleth, Gules, lew o oczach z płynnego złota, czarna kocica Moriah z legendarną wiedzą o zaklęciach i tajemnych urokach, błękitnooki sokół Ter, który rozerwał na strzępy siedmiu morderców maga Aera. Wspólnie podejmują misję w baśniowej krainie Eldwoldu i poza nią... Biorą udział w dynastycznej wojnie i starciu z groźną magią, podczas której Sybel poznaje potęgę ludzkiej miłości.

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Moreni | 2010-05-02
Na półkach: Ebooki, Przeczytane

„Zapomniane bestie z Eldu” zwróciły moją uwagę tylko dlatego, że Sapkowski w „Rękopisie znalezionym w smoczej jaskini” wymieniał je jako jedną z pozycji kanonów fantasy. A ponieważ ambitnie postanowiłam kanon ten poznać, w końcu i po „Bestie…” sięgnęłam. Przez 1/3 książki zastanawiałam się, cóż takiego AS w niej dostrzegł, że uznał za stosowne zamieścić ją w kanonie. Teraz już wiem.
Górę Eld zamieszkują od kilku pokoleń potężni magowie. Nie interesuje ich władza nad ludźmi ani sprawy szerokiego świata. Mają natomiast osobliwe hobby, zajmują się bowiem prowadzeniem niezwykłego ogrodu zoologicznego. Wabią na górę mocą swej magii legendarne bestie, których imiona bardowie opiewali w dawnych pieśniach, a zwykli ludzie uważają za mity jeno. Znajdziemy więc na górze Eld złotego lwa Gulesa, zielonoskrzydłego smoka Gylda, wielkiego sokoła Tera i wiele innych. Ostatniej władczyni bestii, czarodziejce Sybel, pozostaje do zwabienia już tylko biały ptak Liralen. Pewnej nocy jednak, gdy go...

Wildstyle | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Książka nr 52 w 2015 :D
W książce czuc jej wiek, lata 70, strasznie mało emocji zarówno u mężczyzn jak i kobiet, historia ciekawa i nieprzewidywalna, czuje mały niedosyt.

Duszek | 2015-08-21

Prawdopodobnie gdybym przeczytała tę książkę teraz, mając za sobą lekturę wielu innych powieści fantasy, nie zrobiłaby na mnie wrażenia. Natknęłam się jednak na nią wielki temu, i wtedy ani fabuła nie wydawała mi się mało oryginalna, ani główna bohaterka stereotypowa. Nawet jeśli tak jest, należy jednak brać poprawkę na to, że powieść wydano dawno temu - a wtedy po prostu pisało się trochę inaczej. Już sam fakt, że utkwiła mi w pamięci na lata, coś znaczy. Pamiętam głównie atmosferę - czarodziejka mieszkająca samotnie, wabiąca stworzenia ich prawdziwymi imionami, bestie krążące wokół niej... Już za ten obrazek i klimat książka zasługuje na uwagę. Jeśli nie oczekuje się nie wiadomo czego, przyjemna lektura na dwa wieczory.

kris81CK | 2013-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Książka ukazuje stopniową, wewnętrzną metamorfozę głównej bohaterki (Sybel), a wszystko w otoczce fantasy.

Winky | 2012-11-14

Bardzo baśniowa, jak najbardziej polecam.

noir_ange | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 maja 2014

Po prostu dobra.

aleksandraczyta | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 06 października 2012

fajne romansidło w konwencji fantasy, no i wojna w tle

Azrieel | 2012-09-26

Uwielbiam !