Rezerwuar

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
The waterworks

Zniknięcie młodego dziennikarza rzuca światło na korupcję i przemoc panujące w Nowym Jorku lat 1871-1872. Droga przez podziemny koszmarny świat miasta wiedzie do nieprawdopodobnych odkryć.

Wspaniała społeczno-polityczna alegoria oparta na motywach powieści kryminalnej i horroru, ujęta w ramy oryginalnej stylizacji drugiej połowy ubiegłego stulecia.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1994

LelandLester | 2016-11-05

OPIS: Młody, zdolny recenzent (dziś – freelancer) widzi coś niezwykłego na ulicach Nowego Jorku, dzieli się tą sensacją ze swoim przełożonym, zaś po kilku dniach znika. Szef próbuje odnaleźć dziennikarza, a przy okazji dojść prawdy i zweryfikować odkrycie podwładnego.

Tak jak Dickens miał Londyn, Lehane Boston, tak Nowy Jork był zdecydowanie Doctorow’a.

Autor zaprasza czytelnika, przykuwa jego uwagę i sprawia, że nie chce się opuszczać tego „doktorowskiego” uniwersum. Ta książka jest jakby zrobiona na zamówienie, uszyta na miarę… Krótko mówiąc, ZŁOTY ŚRODEK, świetnie wyważone proporcje…i ten KUNSZT JĘZYKA.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Oficjalne skategoryzowanie tej książki brzmi tak: „Powieść obyczajowa, będąca mroczną przypowieścią (parabolą) o Nowym Jorku.”
Akcja toczy się w latach 70-tych XIX wieku. Niebezpieczne i skorumpowane miasto. W „Rezerwuarze” Nowy Jork jest naprawdę bardzo tajemniczy. Skryci w cieniu bogaci i władczy oni, zdemoralizowani...

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Doctorow /ur.1931 na Bronksie/ zawdzięcza swoje pierwsze imię Edgarowi Allenowi Poe i omawianym utworem /oryg. "Waterworks", 1994/, jeśli nie przewyższył mistrza, to na pewno dorównał jego najlepszym utworom. Przedtem zdobył sławę przede wszystkim książką pt "Ragtime" /1975/, sfilmowaną w 1981 i przerobioną na musical w 1998.

Trzy razy wymazywałem swoje słowa, bo nie chcę Państwu popsuć lektury tej niesamowitej opowieści. Dlatego powiem tylko to, co jest w notce redakcyjnej: bohater zauważa w przejeżdżającym autokarze swojego zmarłego ojca, bo on wcale nie umarł. A dalej makabra, którą wyczytajcie sami. Ostrzegam, że sny po lekturze będą niespokojne.

ira | 2012-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 października 2012

Z serii "akcja nie jest tu najważniejsza".
W tej książce na plan pierwszy wysuwa się klimat, tworzony przez niespójną, nieco chaotyczną, emocjonalną narrację pierwszoosobową. Nowy Jork lat 1871-1872, kiedy Central Park był dopiero w planach, a celem spacerowych wypraw był tytułowy zbiornik.
Przemieszanie wrażliwości Edith Wharton z niepokojami Jamesa Ellroya - dla mnie smakołyk.

książek: 2035

Książkę tę przeczytałam dzięki splotowi poszczególnych zdarzeń, a w efekcie końcowym - dzięki cenie (1zł w Taniej Książce) i opisowi, któremu nie mogłam się oprzeć. Powieść została napisana pięknym, malowniczym językiem, aż dziw bierze, że to jak do tej pory jedyna powieść Doctorowa, w którą miałam okazję się zagłębić. Urzekający klimat, czas akcji oraz fabuła, która na pierwszy rzut oka ciągnie się niemiłosiernie, ale to właśnie ona zarysowuje nam postaci. Zdecydowanie polecam tę pozycję, sama sięgnę po inne tegoż autora.

książek: 1954
Kate | 2016-02-08