Blisko domu

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Close to Home
Caldwell, rasizm, Południe USA
literatura piękna

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku na Południu Ameryki. Native Hunnicutt, znany w całej okolicy szczęściarz, zadowolony z siebie "nicpoń i drań, z szerokim uśmiechem na twarzy i pustą kieszenią", żeni się ze starszą od sibie o kilkanaście lat wdową, dziedziczką piętrowego domu z czerwonej cegły, prawie pięciu tysięcy akrów ziemi uprawnej i lasu. Nie myśli jednak zmienić swojego dotychczasowego trybu życia, nie zamierza też zrezygnować z ładnej, gorącej Mulatki, będącej służącą w domu wdowy. Żona zostaje kochanków in flagranti i to daje początek tragedii.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1985

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gosia | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 04 marca 2019

Kilka książek Erskina Caldwella mam już na swojej półce "przeczytane".
Akcja wszystkich dotyczy problemu rasizmu i toczy się na wielkim Południu USA.
Nie inaczej jest też w tej mini-powieści.
Autor - syn pastora - był bardzo wyczulony na krzywdę ludzką, w szczególności złe traktowanie Murzynów.
Powieść krótka, ale autor przedstawił w niej kilka ciekawych postaci.
Biali, podszyci hipokryzją jak wdowa, szeryf czy adwokat, którzy tolerują czarnych o ile im nie przeszkadzają lub mają z nich jakąś korzyść.
Druga grupa to np. policjant, typowy okrutnik, który swoją frustrację wyładowuje na słabszych i tych, któzy nie mają prawa mu się sprzeciwić. To brutal, który potrafi zabić z zimną krwią i niepotrzebnym okrycieństwem.
Trzecią grupę stanowią Murzyni i mulaci, którzy zaczynają pomału domagać się należnego im prawa do bycia człowiekiem, ale długo jeszcze przyjdzie im na to czekać.
Właściwie nikt nie wzbudza tu większej sympatii. Jedni przez swoją hipokryzję i egoizm, inni przez...

Tusia | 2018-10-23

Książka bardzo mnie wzburzyła. Przedstawione w niej rasistowskie zachowania i wątpliwa kara za nie mocno mnie rozgniewały. Ponadto zakończenie jest po prostu dziwne.

Diego Lopez | 2017-11-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto nie wierzy w to, że jeszcze pół wieku temu panował tak brutalny rasizm.

patronat | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 2017 rok

Książka niewątpliwie ma swój potencjał, ale...

No właśnie: ale. Choć powieść porusza jeden z najważniejszych problemów świata - wątek segregacji rasowej - nie pozostaje bez wad. Coś nie bardzo podobało mi się w stylu, jakim ta książka została napisana. Nie było to co prawda długotrwałe uczucie, bo po pewnej ilości stron zdążyłam się przyzwyczaić, ale jakiś dyskomfort na pewno był. Choć wiadomo - wszystko zależy od odbiorcy.
Najbardziej jednak uderzyło mnie to, że odnoszę wrażenie, że ta książka powinna być dłuższa. Wiele z pozaczynanych wątków nie dostało (według mnie) zasłużonego rozwiązania, które by satysfakcjonowało i autora, i czytelnika. Niestety, dotyczy to również zakończenia. Nie wiem, może Caldwell tak szybko chciał się już rozstać z tą powieścią, że zakończył ją tak banalnie, no ale cóż... Ja tego nie kupuję.

Ogólnie na średni plus, a szkoda - byłby większy, gdyby poświęcono tej książce troszkę więcej czasu i pracy.

Jacek | 2017-04-28
Przeczytana: 13 maja 2017

Straszny dureń z tego Native Hunnicutta!

Lena | 2016-12-08

Wciągająca historia, która nie jest zwykłą opowiastką o miłości, ale o tym do czego może doprowadzić bezmyślność, samolubstwo oraz kierowanie się nienawiścią.

tomsn | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Ta mini-powieść nie traktuje o samym rasiźmie bądź niedoli czlowieka. To traktat o szczęściu i co ono dla każdego człowieka może oznaczać. Dla głównego bohatera, który skonstruowany jest nader zgrabnie, szczęściem jest mieszkać "blisko domu" trzymać się ojcowskich reguł, być zatem bezpieczny i najedzony. Do szczęścia nie potrzeba mu niczego więcej bądź mniej. I podobnie ma większość przedstawionych osób. Tradycja i zwyczaj oraz jego poszanowanie - nie oceniając jego moralności - jest drogą do szczęścia. Nawet uciskani obiektywnie murzyni nie potrafią wyobrazić sobie innego szczęścia, niż znajdują w prostych przyjemnościach: śpiewanie za więziennych krat, radio, gulasz na weselną kolację i czasem miłość.

Katarzyna Marciszewska | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Dobra książka, którą szybko się czyta. Opowiada o problemie rasizmu na Południu USA. Czy nie zastanawialiście, dlaczego Murzyni w Ameryce mają o wiele jaśniejszą skórę niż ci z Afryki. Dlaczego tak rzadko można spotkać w Ameryce Murzyna o naprawdę czarnej jak smoła skórze? Pewnie się domyślacie, ale ta książka pokazuje, że owszem, segregacja rasowa istniała, no, może poza alkową. I to zazwyczaj poza alkową Afroamerykanek. W książce, pomimo tragedii, a może nawet właśnie dlatego, że jest w niej tragedia, nie jest pozbawiona czarnego humoru. Polecam!

antiwitek | 2015-08-16

Myślałem, że Caldwell to niezbyt ciekawe obrazy Południa. A tymczasem "Blisko domu" to świetnie skonstruowana i pełna życia powieść.

Książka opowiadająca o problemie rasizmu, jak również hipokryzji, bezmyślnej brutalności, głupoty, egoizmu.
Każdy z jej bohaterów ma skazy, nikt nie wzbudza sympatii, zarówno bezmyślny Native, egoistyczna Maebelle, niemoralna i niezdająca sobie z własnego niewłaściwego zachowania Josene, nie mówiąc o reszcie bohaterów. Są realistyczni, samolubni, bez odrobiny empatii. Ich działaniami kieruje wyłącznie chęć uczynienia własnego życia łatwiejszym, przyjemniejszym... Jedynym bohaterem, który zdaje się czytelnikowi naprawdę prawy jest Harvey Brown...Książka bardzo życiowa i prawdziwa, realistyczna, bardzo radykalnie i krytycznie jest oceniane przez autora społeczeństwo... Czy to co uważamy za normalne i naturalne zawsze takim jest?