Dangling man
powieść amerykańska
Róża_Bzowa

"Stan zawieszenia", pisany w formie dziennika, obejmuje okres od grudnia 1942 do kwietnia 1943, kiedy to autor zapisków, Joseph, ma być wcielony do wojska. Joseph zrezygnował z posady, by pozostawiony mu czas swobody poświęcić na wypoczynek, czytanie i pisanie, okazuje się jednak, że wszystko traci dla niego sens, w miarę jak pogrąża się w bezczynności. Zaczyna kwestionować wartość...

Zaczyna kwestionować wartość dotychczasowej przyjaźni, znaczenie rodziny, a wreszcie i sens życia. Po miesiącach ogłupiającej, absurdalnej egzystencji prosi o bezzwłoczne wcielenie i z ulgą wita perspektywę nowego życia wraz ze związanymi w nim rygorami.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lea | 2016-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2016

USA, początek lat 40-tych. Gdzieś tam na innych kontynentach trwa II wojna światowa. Autor dziennika(powieść napisana jest w formie dziennika) – żonaty mężczyzna przed 30-tką — oczekuje na wcielenie do wojska. Dlatego też rezygnuje z pracy w biurze podróży, by zdążyć przedtem wypocząć. Planuje głównie czytać i pisać. Ten „stan zawieszenia” nie wychodzi jednak na dobre jego równowadze psychicznej.

Ispirazione | 2012-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Godna uwagi, wprost znamienna dla twórczości Bellowa, dekadencja. Notabene w moim odczuciu książka właśnie na wieczory bez perspektyw.

AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii

ouLIPOgram | 2014-04-27

Stary nudny Bellow...