Dangling man
powieść amerykańska
Róża_Bzowa

"Stan zawieszenia", pisany w formie dziennika, obejmuje okres od grudnia 1942 do kwietnia 1943, kiedy to autor zapisków, Joseph, ma być wcielony do wojska. Joseph zrezygnował z posady, by pozostawiony mu czas swobody poświęcić na wypoczynek, czytanie i pisanie, okazuje się jednak, że wszystko traci dla niego sens, w miarę jak pogrąża się w bezczynności. Zaczyna kwestionować wartość...

Zaczyna kwestionować wartość dotychczasowej przyjaźni, znaczenie rodziny, a wreszcie i sens życia. Po miesiącach ogłupiającej, absurdalnej egzystencji prosi o bezzwłoczne wcielenie i z ulgą wita perspektywę nowego życia wraz ze związanymi w nim rygorami.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lea | 2016-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2016

Powieść pisana w formie dziennika.
USA, początek lat 40-tych. Gdzieś tam na innych kontynentach trwa II wojna światowa. Autor dziennika – żonaty mężczyzna przed 30-tką— oczekuje na wcielenie do wojska. Porzuca więc pracę w biurze podróży, by zdążyć przedtem wypocząć. Planuje głównie czytać i pisać. Ten „stan zawieszenia” nie wychodzi mu jednak na dobre.
Po przeczytaniu „Korzystaj z dnia”, obiecałam sobie, że kiedyś przeczytam wszystkie powieści Bellowa. Tworzy on powieści obyczajowe ze znakomicie wykreowanym, pod względem psychologicznym, bohaterem męskim . Joseph ( z niniejszej) jest tak autentyczny, że w jego kreacje pisarz włożył chyba sporą cześć siebie. Przypuszczam, że stanowi on alter ego autora.

Ispirazione | 2012-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Godna uwagi, wprost znamienna dla twórczości Bellowa, dekadencja. Notabene w moim odczuciu książka właśnie na wieczory bez perspektyw.

książek: 2061
AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii

ouLIPOgram | 2014-04-27

Stary nudny Bellow...