Otchłań

Okładka książki Otchłań Margit Sandemo
Okładka książki Otchłań
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 3) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 3)
Avgrunnen
Ringier Axel Springer Polska
2007-05-25
1992-01-01
978-83-60936-01-6
Iwona Zimnicka
marzenia czary miłość Ludzie Lodu

No i poleciały łzy... najpierw nad dola jednej, potem drugiej, No i nad tą okładka 😭😭😭🙈

Sol to jedna z najciekawszych bohaterek całej sagi. Uwielbiam ją za jej urok, moc, wolność, marzenia o nieosiągalnej miłości i tragizm. W tym tomie dzieje się sporo i zdecydowanie trzyma on w napięciu do samego końca. Świetnie zamyka się klamra jednego antagonisty.

W "Otchłani", porzucamy Silje i Tengela, a przeżywamy historię bratanicy Tengela - Sol, dziewczyny równie dobrej, co złej. Sol ratuje z opresji ludzi, których los skrzywdził, a karze złych.
Poznajemy również inne czarownice i czarodziei. Poznajemy siłę miłości i dobra.
Niestety na końcu traf chce inaczej, stawia na drodze Sol, osobę, która zmieniła jej życie i ponownie to uczyni.

Jeden z lepszych tomów Sagi o Ludziach Lodu.

Poznajemy również inne czarownice i czarodziei. Poznajemy siłę miłości i dobra.

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Strasznie boli mnie los w jaki skończyła Sol, ale z drugiej strony wiem, że od początku wszystko do tego zmierzało. Mimo to, bardzo lubiłam tę bohaterkę, głównie za jej przywiązanie do rodziny i poczucie obowiązku by zawsze ich chronić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Otchłań" czyli historia Sol - jednej z najsłynniejszych kobiet z Ludzi Lodu, to pełna pasji, emocji i namiętności opowieść przyprawiona bólem i tęsknotą...

Sol to pasjonująca postać, co zresztą już zaznaczało się w poprzednich tomach. Jej pociąg do życia, pragnienie wolności, niezłomność w obronie bliskich i wewnętrzna walka dobra i zła - to wszystko składa się na obraz kobiety, której nie dane jest szczęście. Jej dzieje przyprawione są ów poczuciem gonienia niedoścignionego, a ślad, jaki zostawia za sobą przez lata jest dostrzegalny.

To jedna z części, które szczególnie zapadają w pamięć nie tylko dzięki postaci, a też ze względu na szczególnie silne nastawienie na mistycyzm, magię i seksualność opowieści. Silne emocje biją z kart ksiązki i oddziałują na czytelnika, udzielają się, zostają na długo.

Gorąco polecam!

W “Otchłani” Sol staje się dorosłą kobietą i postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu ludzi podobnych do siebie. W tym tomie najbardziej właśnie podobała mi się właśnie wyprawa Sol i jej przygody. A moment, w którym poznała Metę i postanowiła jej pomóc rozwalił mnie na łopatki. Końcówka książki doprowadziła mnie do łez i długo nie mogłam pogodzić się z tym, jak autorka zakończyła mój ulubiony wątek. Jak dla mnie całość 9/10

Sol z Ludzi Lodu, dziewczyna obciążona złym dziedzictwem, po zakończonej kurateli ,,resocjalizacyjnej" u wuja Tengela Dobrego, zaczyna żyć po swojemu. Z różnym skutkiem, przeważnie jest to ciągła ucieczka przed konsekwencjami kłopotów, w jakie młoda, żądna przygód czarownica wciąż się pakuje.
A jej marzeniem jest spotkanie księcia ciemności szatana, bo takie fascynacje przejawia ta niekonwencjonalna, szalona osóbka.
Ale Sol ma też drugą, lepszą stronę osobowości. Dla rodziny gotowa jest na wszystko. Zlikwidować Laurentsa Bereniusa, damskiego boksera, męża przyrodniej siostry Liv, który ją tyranizuje za każdy przejaw inteligencji i inicjatywy ? Nie ma problemu.
Otruć teściową Liv, zadręczającą ją psychicznie? Sol z radością i bez skrupułów to uczyni.
Wykończyć kościelnego i wysłannika inkwizycji, śledzących Ludzi Lodu, by oskarżyć ich o czary? A cóż to za problem dla Sol.
Bohaterka to bardzo skomplikowana wewnętrznie postać i ona sama to czuje. Łaknie miłości, ale nie od ziemskiego mężczyzny. Wiele kobiet w tym rodzie czuło pociąg do demonicznych mężczyzn, ale u Sol to objawiało się najsilniej. Miała w sobie dobro wymieszane ze złem.
Z jednej strony opiekowała się rodziną i pokrzywdzonymi przez los (wątek osieroconej Mety),a z drugiej strony nie miała skrupułów mordując ludzi, którzy nadepnęli jej na przysłowiowy odcisk.
Wzruszająca jest scena pożegnania osadzonej w więzieniu za czary Sol z przyrodnim rodzeństwem. I obietnica czekającej na śmierć (tak, to był szesnasty wiek) czarownicy, że wróci, w innej, lepszej postaci.

Kolejne dzieje Rodziny Silje, Tengela i ich rodziny. Ta część opowiada głównie o Sol, Daga, Liv i Arego. Pojawia się też Meta, która została znaleziona przez Sol.

Warto przeczytać

Warto przeczytać