Raga. Ujrzałem niewidzialny kontynent

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Raga. Approche du continent invisible
Oceania, powieść francuska
Pistacia

O Oceanii mówi się, że jest kontynentem niewidzialnym. Niewidzialnym, gdyż nie dostrzegli go pierwsi podróżni. Niewidzialnym, ponieważ do dziś jest jedynie miejscem tranzytu, bez znaczenia na arenie międzynarodowej, terytorium wyśnionym przez eksploratorów, którzy narażali życie, by do niego dotrzeć i nakreślić jego kontury. Przekonany, że mit przenika się z rzeczywistością, J.M.G. Le Clézio...

Przekonany, że mit przenika się z rzeczywistością, J.M.G. Le Clézio odkrywa ogrom oceanu, miriady wysp, atoli. Zbliża się do kontynentu, który jest bardziej morzem niż ziemią, dostrzega wartości wyłaniające się z głębin.
Piękna książka laureata Nagrody Nobla łączy w sobie opowiadanie z esejem, mit z poezją. Postaci historyczne występują tu na równych prawach z fikcyjnymi. Raga jest niezwykłą literacką ucztą, która karmi się obserwacją rzeczywistości i nieokiełznaną siłą wyobraźni. Obecne w niej jest poczucie boskości, mitycznego powrotu do początków. Le Clézio opowiada o cywilizacji tyleż fascynującej, co kruchej, zagrożonej.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2009

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Sagittaire | 2016-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Okropna.
A niosąc ją do domu byłam pewna świetnej lektury, bo i temat rewelacyjny i autor noblista. Książka podróżnicza o bajecznym rejonie świata: nie dość że pięknym, to mało mi znanym. O Oceanii. Napisana przez docenionego literata. Cóż można chcieć więcej?

Taszcząc "Ragę" snułam sobie słodkie marzenia jak to będzie przyjemnie czytać ciekawą książkę podróżniczą napisaną pięknym językiem.

Skąd mogłam przypuszczać w swoich mrzonkach, że ślepy los pcha mnie w objęcia książki, napisanej przez jednego z owych podróżników, co to raz pojadą gdzieś i od razu piszą o tym książkę. Bez poznania, bez analizy, bez zgłębienia dogłębnego. Ot książka o NICZYM.
Autor nie poznał wyspy, przeszedł po niej z przewodniczką. Potem znalazł w domu trochę pisaniny o rejonie.

Warstwa formalna, jak na noblistę, okropna. Język ładny, ale konstrukcyjnie jedna wielka plątanina. Jest trochę fikcji, trochę sprawozdania z wycieczki z przewodnikiem, trochę innych źródeł pisanych, trochę wierzeń, trochę...

Straszydło-Dydłoń | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Po pierwsze, wspaniałe przeżycie przeczytać reportaż (choć w przypadku tej książki i tego autora takie określenie to lekkie uproszczenie), którego nie napisał dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą.
Po drugie, już na poważnie, "Raga..." to bardzo porządna literatura, poddająca swoistej rewizji obiegowe opinie na temat Melanezji. Opinie, których źródeł należy upatrywać w pracach takich etnografów, jak Margaret Mead, czy Bronisław Malinowski, ale również w dziennikach awanturników z epoki Jamesa Cooka. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że to "Argonauci Zachodniego Pacyfiku - 80 lat później" próbującej ustalić na ile wyspy Oceanii zachowały magię, a na ile wkroczyła w nie brutalna turystyczna rzeczywistość.
Takiej literatury nie powstydziłby się Tony Halik, można zażartować, ale nie jest to spostrzeżenie pozbawione prawdy. W prozie eseistycznej Le Clezio szacunek dla mieszkańców Wyspy Zielonoświątkowej (polska nazwa Ragi) jest uwypuklony, a tamtejsza magia znalazła idealne...

chezmollard | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Le Clézio nie jest zbyt popularnym, czy tez poczytnym autorem w Polsce. świadczyć może o tym fakt, ze większość jego tytułów znajdziemy za banalne sumy 7, 9zl w tanich książkach. Właśnie dzięki temu powieści tego autora wpadły w moje ręce,. Jestem już po przyjemnych i fascynujących lekturach Onitszy - która zabrała mnie do Afryki i Uranii, dziejącej się w Ameryce Południowej. Jednak ani jedna ani druga nie podobała mi się tak bardzo jak Raga.

Tym razem francuski pisarz zabiera nas do Oceanii, na wyspy pełne magii i wszechobecnej tajemniczości. Wprowadza nas w świat melanezyjskich i polinezyjskich legend, obrzędów, wierzeń i kultów. Le Clézio posiada niesamowity dar obserwacji, empatii, a co więcej umiejętność przelewania tego na papier w sposób poetycki, zwięzły, a jednocześnie zrozumiały i rozbudzający nasza wyobraźnię do granic możliwości. Ma słuch absolutny - słyszy głosy natury, dusze roślin, kamieni, skal; nie jest zamknięty na ludzkie cierpienia, na prawdę historii,...

ouLIPOgram | 2011-08-29

Interesujący opis Vanuatu. Tropikalny klimat, lekko poetycki oraz dużo tubylczych informacji. Plus chłosta białych za zniszczenie oceanicznego raju.

| 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Poetycki reportaż skupiający się nie tyle, jakby się mogło wydawać, na opisie egzotycznych walorów Oceanii (konkretnie epatujących Zachód przyrodzie i zwyczajach ludności tubylczej), ale zajrzeniu "w głąb", pod skórę dzisiejszego społeczeństwa i rządzących nim mechanizmów, w których porządnie namieszali koloniści- pada tu sporo całkiem słusznych słów goryczy. Obraz zniszczenia i odbudowy mającego skłonność do homeostazy wyspiarskiego świata. Magia słowa niezwykle przygotowanego merytorycznie (patrz: obszerna bibliografia odautorska) Le Clezio stapia się tu w jedno z magią samej Oceanii, co uplastycznia prozę tuż przed oczyma czytelnika, przybliżając mu specyfikę "niewidzialnego kontynentu". Książka zostawia w smutnej refleksji nad ślepotą rzekomo oświeconej cywilizacji.

Kobi | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Poetycka podróż do Vanuatu, sięgająca w serca tamtejszych ludów i korzeni ich kultury tak głęboko, że aż można się zagubić. Barwny reportaż, o optyce innej niż zachodnia, próbujący pokazać duszę "niewidzialnego" kontynentu, ale ciężko mi poddać się fascynacji tamtejszą duchowością, mitami, tradycją. Najbardziej przejmujące były dla mnie fragmenty odnoszące się do grzechów kolonizacji, jej brutalność i niewynagrodzone krzywdy zrodziły liczne refleksje na temat ludzkiej natury i tkwiącego w niej zła. Odmienna rzeczywistość Oceanii, malowana bardzo pięknym językiem w każdym zdaniu książki, okazała się zbyt egzotyczna, bym mógł wynieść z niej praktyczną lekcję.

Lumbago | 2016-10-17
n99 | 2016-09-16