Szyderstwo i przemoc

Tłumaczenie: Mateusz Kwaterko
Seria: Nowy Kanon
Wydawnictwo: W.A.B.
La violence et la dérision
literatura piękna

Egipt, lata 60. Miasto pod rządami tyrana, nadętego idioty, wydającego irracjonalne dekrety. Śmiertelnie poważni rewolucjoniści, którzy próbują go pokonać przemocą, aktami terroru. I grupa outsiderów stawiających władzy przewrotny opór: zamiast siłą wolą posługiwać się szyderstwem i kpiną. Konstruktor latawców, dandys, który ma tylko jeden garnitur, handlarz analfabeta i nauczyciel wpajający dzieciom, by nie słuchały dorosłych, zawiązują spisek: publikują w gazecie listy obsypujące oprawców pochwałami, urządzają publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik gubernatora, rozklejają plakaty z peanem ku czci despoty. Ich uwielbienie dla władzy przekracza granice absurdu. Jaki skutek mogą wywołać takie działania? Czy nie przyniosą eskalacji konfliktu i kolejnych ofiar? O co tak naprawdę chodzi w tej rewolucji na opak? Cossery analizuje mechanizmy buntu i podporządkowania, pokazuje, jak drwina może stać się narzędziem walki z uciskiem i jak nadmierna powaga rządzących i rewolucjonistów niepostrzeżenie obraca się w błazenadę. Jego satyra, choć napisana pół wieku temu, nie straciła nic ze swej aktualności.

Szyderstwo i przemoc wydaje się komedią, jednak przywodzi na myśl przede wszystkim thrillery polityczne Grahama Greene'a albo mroczne, ironiczne, moralnie niejednoznaczne filmy Luisa Bunuela i Alaina Resnais'go.
„The Nation"

Ta cierpka satyra piecze jak tropikalne słońce.
„The Guardian"

Nazwisko Cossery'ego powinno być powszechnie znane: oryginalny styl, nieubłagana ironia, wnikliwy obraz świata, w ktorym wszystko jest fałszywe. Szyderstwo i przemoc to arcydzieło.
„The Los Angeles Times"

Powieść Cossery'ego to klejnot wyrafinowanego poczucia humoru.
„Le Monde"

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie czytałem. Wszystkie powieści Cossery'ego mają wyjątkowy, egzotyczny smak, ktoremu nie można się oprzeć.
Henry Miller

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

glasscloud | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Podobała mi się, ale trochę brakowało mi dokładniejszych opisów bohaterów, mam wrażenie, że ich sylwetki zostały nam przedstawione dosyć powierzchownie, a szkoda.

Taratak | 2017-06-04
Przeczytana: 25 maja 2017

Znajdujemy się w powojennych latach w afrykańskim państwie, gdzie sposób sprawowania władzy drastycznie odbiega od tego, czego doświadczamy na codzień (no może pomijając takie państwa jak Białoruś). Na tym tle poznajemy dwa sposoby walki z reżimem. Jeden typowy, zaś drugi zaskakujący, decydujący o oryginalności powieści.
Jednym z największych atutów są figury bohaterów: może nie są oni wyrafinowani psychologicznie, ale nie można im odmówić oryginalności i wyrazistości (trochę na podobnej zasadzie, co złoczyńcy u Dickensa). Motywy ich działania dla przyzwyczajonych do wygodnego życia wydają się dziwne i odważne. Sposoby walki z przygłupim gubernatorem kierowane niekoniecznie najbardziej etycznymi pobudkami (także beztroską i egoizmem) nie jest taki głupi, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Taka treść poparta zgrabną fabułą i barwną stylistyką kilka razy solidnie mnie rozśmieszyła. Do refleksji zmuszają za to przedmiotowe relacje naszych bohaterów z osobami, które są im po prostu...

dróżniczka | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Czytałam już wiele książek z serii Nowy Kanon i wreszcie dotarło do mnie jaki mam z nimi problem. Wszystkie są świetnie napisane i wydane – od okładki poprzez przedmowy, posłowia, aż w końcu samą treść. To bardzo dobre, wartościowe książki, ale brakuje im „tego czegoś” co decyduje o tym że książka jest genialna, niezapomniana. Są świetne jako zapis pewnych idei filozoficznych, nurtów, obserwacji społecznych na przełomie XIX i XX wieku (do pierwszej jego połowy)
To samo tyczy się Szyderstwa i przemocy - to egzotyczna, świetnie napisana, wciągająca powieść, w której można zanurzyć się i oddać się postaciom nam nieznanym. To zarazem książka absurdalnie aktualna (niczym innym niż szyderstwem tytułowym są dzisiejsze memy, ośmieszające polityków fanpejdże) . jednak czegoś mi w niej brakuje. Może zakończenie nie jest satysfakcjonujące, a może wątek matki nauczyciela – najciekawszy, ciekawszy niż polityczna intryga, która jest tak naprawdę pretekstowa, który nie został wyeksplorowany,...

GrzesiekLepianka | 2017-03-28

Powieść przedziwna i zaskakująco w pewnych aspektach aktualna. Mamy tu władzę autorytarną i grupkę spiskowców, którzy próbują ją podważyć szyderstwem i absurdalną wręcz drwiną, ale robią to w sposób niezbyt standardowy - otóż spiskujący hiperbolizują uwielbienie do władcy, uwidaczniając śmieszność jego działań i osiągnięć. Powinno brzmieć znajomo, prawda? Dzisiejszą wersją takich działań mogą być internetowe memy, ale mimo wszystko mają one za dużą dawkę ironii kierowanej wprost, a może dawka absurdu serwowana przez samą władzę jest zbyt duża, aby odpowiedzieć na nią skuteczną i zmasowaną dawką absurdu skierowaną przeciwko władzy. To, co mi się w tej powieści podobało najbardziej to pomysł wyjściowy, swego rodzaju pisarski tupet oraz ciekawy styl Cossery'ego (który fascynuje leksyką, ale i w pewnych momentach nieco męczy wyszukaną elokwencją), a to co najmniej to niestety mizoginia posunięta o wiele za daleko jak na standardy cywilizowanego i świadomego odbiorcy, zwłaszcza...

Allie | 2016-12-10

Książka poruszająca ważkie kwestie, ale mająca lekkość fraszki. Niestety, boleśnie aktualna. Wprawdzie teoria, że reżim lepiej obalać kpiną niż siłą, wydaje mi się nazbyt idealistyczna i raczej nie sprawdzi się w praktyce na wielką skalę, ale i tak czytałam "Szyderstwo i przemoc" z wielką przyjemnością.

Ubolewam, że to jedyna książka Cossery'ego przetłumaczona na polski. Wydawcy, do dzieła!

aneta | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Egipt

Z jednej strony książka wydała mi się dość nudna, jednak z drugiej o mało nie zabrałam się za organizowanie funduszy na pomniki. Polecam.

r100 | 2016-02-29

grupa młodych ludzi w nietypowy sposób walczy z miejscowym gubernatorem, pozbawieni złudzeń, że w systemie autorytarnym i konformistycznym społeczeństwie jakakolwiek rewolucja ma sens postanawiają lokalnego wodza narodu ośmieszyć,

książka napisana lekko i z humorem na poważny temat, książka z przesłaniem, warto przeczytać

neuromance | 2015-12-11
Przeczytana: wrzesień 2015

Krótka opowieść, ale ciekawe doświadczenie: pierwszy raz czytam książkę "z tamtych rejonów" (choć w książce nie jest dokładnie powiedziane, że akcja toczy się w Egipcie, to raczej podobny, fikcyjny kraj). Z tego też względu na pewno zostanie zapamiętana - i to zapamiętana dobrze, bo kojarzyć się będzie z dobrym odwzorowaniem klimatu i zaduchu totalitarnego państwa. Mimo to, powieść wciąż ma w sobie coś pogodnego i optymistycznego.

Newerherdow | 2015-11-26
Przeczytana: październik 2015

Oprócz kilku bardzo trafnych spostrzeżeń na temat natury ludzkiej przytoczonych pod sam koniec, książka raczej średnia.
Główny adwersarz bohaterów wg słów autora jest cynicznym potworem, nie wahającym się przed popełnieniem żadnej zbrodni. W porządku. Z tym, że na poparcie tej opinii autor nie ma żadnego dowodu. Żadnego. Po prostu trzeba uwierzyć. Tak samo nie do końca przekonujący jest pomysł jego opozycjonistów, by zaangażowanymi tekstami ośmieszać gubernatora. Niby pomysł niezły, ale przykładów owego ośmieszania brak.
Zatem Cosery oparł fabułę jedynie na ogólnym zarysowaniu opozycjonistów: bardzo, bardzo zły i głupi człowiek w konfrontacji z bardzo inteligentnymi, złośliwymi ludźmi. To w skrócie całość "Szyderstwa i przemocy".
Na szczęście zamieścił w treści również ww. uwagi szczególnie trafnie charakteryzujące prawdziwie wojujących rewolucjonistów. Idę o zakład, że są ponadczasowe.

paulinas | 2014-09-08
Przeczytana: 07 września 2014

Spodziewałam się zachwytu, albo chociaż tego, że książka mi się po prostu spodoba. Ale jakiś taki czuje niedosyt. Nie znalazłam w treści tego, co spodziewałam się znaleźć, gdy czytałam te świetne opisy i recenzje. Być może nie do końca zrozumiałam autora i tu jest pies pogrzebany..