Pirat Królowej

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
piraci, Francis Drake
krzychu3005

Swą kolejną biograficzną książkę George Bidwell poświęcił człowiekowi, którego imię było postrachem dla szesnastowiecznych żeglarzy. Sir Francis Drake, pirat królowej Elżbiety I, admirał floty angielskiej, korsarz-dżentelmen, to postać bardzo kontrowersyjna. Odbył liczne łupieżcze wyprawy morskie, głownie do Ameryki Środkowej i Indii, przepłynął Cieśninę Magellana, przyczynił się do pokonania niezwyciężonej dotąd armady hiszpańskiej w 1587 roku. Wierny poddany królowej, wzbogacił skarbiec królewski cennymi łupami z dominiów i statków hiszpańskich.

Autor w interesujący sposób ukazał powiązania polityczne ówczesnej Anglii i Hiszpanii oraz intrygi na dworze Elżbiety, w które był uwikłany także Drake.

[Wydawnictw "Śląsk", Katowice 1982]

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Artur Schodziński | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Lubię styl Bidwella. Prezentuje postać w sposób bardzo przystępny. Trochę mi ta ksiażka przypomina biografię Magellana pióra Stefana Zweiga. Bidwell ciekawie ukazuje tło epoki. Miejscami widać tendencyjność myślenia i wartościowania.
Książka warta polecenia

przekład Anny Bidwell

Katowice-1982r.

Adam | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Dobra książka. Jeżeli ktoś interesuje się historią podbojów Indii zachodnich pozycja obowiązkowa,a jeżeli ktoś lubi po prostu opowieści o piratach szczerze polecam bo po mimo niewielkiej ilości szczegółów z życia Drake'a jak i opisów niektórych wypraw to książka potrafi wciągnąć. No i co najważniejsze, jest to prawdziwa historia;)

Aliath | 2016-11-20
Watcher | 2016-08-05