ROZWIŃ ZWIŃ

Michał i Pat

Okładka książki Michał i Pat
George Bidwell Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
literatura piękna
1975-01-01
Anna Bidwell
Michał Pat

więcej Więcej

Bardzo ale to bardzo mi się podoba ....

Pierwsza część powieści historycznej o losach rodziny irlandzkiej.
To opowieść o dumie narodowej i rodzącym się buncie przeciwko ciemiężycielowi, jakim była Anglia. To opowieść o wielkim głodzie w latach 1845-1847, kiedy to Anglicy doprowadzili, przez trzy lata, do śmierci lub emigracji 2 miliony Irlandczyków, wywożąc ziarno i bydło za 17 milionów funtów.
Irlandczycy...

Fantastyczna saga obyczajowa.

Po książce Bidwell'a spodziewałam się czegoś więcej. O wiele bardziej podobała mi się książka "Oliwia i Filip".

Skończyłam ją czytać wczoraj, szczerze powiedziawszy trochę ją przemęczyłam.
Dwoma głównymi wątkami w powieści są: okrutne rządy Anglików nad Irlandczykami (wielki głód, wiek XIX)i miłość między synem angielskiego intendenta a irlandzką wieśniaczką. Jeszcze po krótkim zastanowieniu dodam, że w książce między bohaterami toczy się walka między patriotyzmem a posłusznym...

Znakomita

Lektura o wzniosłych, patriotycznych ideach, silna postać Pat, bojowniczki o wolność, która zakochuje się ze wzajemnością w angielskim paniczu Michale. Trąci banałem, ale podobało mi się bardzo, choć nie jest to romans, a jedynie tło do wydarzeń toczących się w Irlandii, w latach wielkiego głodu. Raczej sięgnę po dalsze części :)

Romans Anglika z Irlandką opisany jest na tle okresu Wielkiego Głodu w Irlandii. Charakterystyczna jest postać Pat O'Donnovan, odważnej, walecznej patriotki.

Dzieje Irlandii i Irlandczyków, opowiedziane poprzez przykład rodziny, w której losach splatają się losy ich ojczyzny.Buńczuczni jak Polacy, dlatego ta powieść jest mi ciągle bliska.Jest to pierwsza część kilkutomowej sagi o losach, miłości a później dzieciach irlandzkiej dziewczyny i Anglika.

• Anglia
  • Powieść historyczna