Michał i Pat

Okładka książki Michał i Pat George Bidwell
Okładka książki Michał i Pat
George Bidwell Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
Książnica kieszonkowa
Michał and the Stalemate
Książnica
2006-01-01
1975-01-01
Anna Bidwell
Michał Pat

1959

Pierwsza część powieści historycznej o losach rodziny irlandzkiej.
To opowieść o dumie narodowej i rodzącym się buncie przeciwko ciemiężycielowi, jakim była Anglia. To opowieść o wielkim głodzie w latach 1845-1847, kiedy to Anglicy doprowadzili, przez trzy lata, do śmierci lub emigracji 2 miliony Irlandczyków, wywożąc ziarno i bydło za 17 milionów funtów.
Irlandczycy to pokrewne dusze Polaków, kochają wolność i swoją ojczyznę. To sympatyczni i otwarci ludzie. Ich silna wola i determinacja doprowadziła do ostatecznej niepodległości ale dopiero na początku dwudziestego wieku.
Perypetie Irlandki i Anglika na tle walk wyzwoleńczych i rodząca się między nimi miłość , to piękna opowieść o "swoich korzeniach" i trudnych wyborach.

Pierwsza część powieści historycznej o losach rodziny irlandzkiej.
Irlandczycy...

Fantastyczna saga obyczajowa.

Fantastyczna saga obyczajowa.

Po książce Bidwell'a spodziewałam się czegoś więcej. O wiele bardziej podobała mi się książka "Oliwia i Filip".

Skończyłam ją czytać wczoraj, szczerze powiedziawszy trochę ją przemęczyłam.
Dwoma głównymi wątkami w powieści są: okrutne rządy Anglików nad Irlandczykami (wielki głód, wiek XIX)i miłość między synem angielskiego intendenta a irlandzką wieśniaczką. Jeszcze po krótkim zastanowieniu dodam, że w książce między bohaterami toczy się walka między patriotyzmem a posłusznym oddaniem się pod rządy Anglików.
Bardzo spodobała mi się fabuła, lecz styl pisarza zmienił tę książką w trochę nużącą. Czasem były momenty, kiedy akcja była szybka, gwałtowna i czytałam z zapartym tchem, ale to tylko momenty.
Miłośnikom irlandzkiej historii polecam, chociaż nie wiem, czy tak gorąco. Jednak nie mogę powiedzieć, że książka jest beznadziejna. To po prostu nie moja brożka.

Skończyłam ją czytać wczoraj, szczerze powiedziawszy trochę ją przemęczyłam.

Znakomita

Znakomita

Lektura o wzniosłych, patriotycznych ideach, silna postać Pat, bojowniczki o wolność, która zakochuje się ze wzajemnością w angielskim paniczu Michale. Trąci banałem, ale podobało mi się bardzo, choć nie jest to romans, a jedynie tło do wydarzeń toczących się w Irlandii, w latach wielkiego głodu. Raczej sięgnę po dalsze części :)

Romans Anglika z Irlandką opisany jest na tle okresu Wielkiego Głodu w Irlandii. Charakterystyczna jest postać Pat O'Donnovan, odważnej, walecznej patriotki.

Dzieje Irlandii i Irlandczyków, opowiedziane poprzez przykład rodziny, w której losach splatają się losy ich ojczyzny.Buńczuczni jak Polacy, dlatego ta powieść jest mi ciągle bliska.Jest to pierwsza część kilkutomowej sagi o losach, miłości a później dzieciach irlandzkiej dziewczyny i Anglika.

Bardzo ale to bardzo mi się podoba ....

Bardzo ale to bardzo mi się podoba ....

• Anglia
  • Powieść historyczna