historia Rosji

Wybitna indywidualność monarchy zaciążyła nad imperium rosyjskim. Ciągnął je wzwyż, nawet wbrew woli poddanych. Europeizował za pomocą knuta i katowskiego topora. Nie ulega wszakże wątpliwości, że bez użycia drastycznych środków proces ten przeciągnąłby się na wiele dziesięcioleci. Milowy krok dokonany przez Rosję, wyprowadzający ją ze wschodnioeuropejskiego i azjatyckiego zaścianka, wprowadzający do grona mocarstw światowych, zawdzięczała strasznemu, groźnemu, a zarazem nie szczędzącemu własnego życia i spalającemu się w pracy dla państwa, monarsze. Fragment Posłowia

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

jak dla mnie rewelacja! Wielka książka o wielkiej (nie tylko wzrostem) postaci.

Jakub | 2014-02-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Monografia jest wg mojej opinii bardzo dobra. Napisana w taki sposób aby czytelnik nie miał problemu z odbiorem i zrozumieniem pracy. Książka z całą pewnością pomaga w kształceniu akademickim, zaliczyłbym ją do naukowych. Fakt pojawiają się rosyjskie nazwy i określenia. To może być dekoncentrujące. Myślę, że historia Piotra I Romanowa jest w dosyć szczegółowy sposób opisana przez prof. Serczyka. Konstrukcja pracy jest również na plus wg mnie, ponieważ rozdziały podzielone są w taki sposób aby podkreślić i wyodrębnić istotne kwestie. Dzięki lekturze tej książki można przyjrzeć się postaci Piotra I Romanowa, który jak się okazuje był wielkim reformatorem i tym, który rozpoczął nowożytną historię Rosji ale także szaleńcem? Może despotą? Książka zmusza do zastanowienia.

bartek | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Człowiek zachowuje się nieracjonalnie. Kupiłem tę ksiązką ładnych pare lat temu i nie wiem czemu siegnąłem do niej dopiero teraz. Pan Serczyk w najlepszym wydaniu, polecam miłośnikom historii.
PS Biografia Katarzyny II już kupiona.

LMGray | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016