Henry VIII
historia
Elenoir

Pollard należy do historyków broniących kontrowersyjnego władcy, króla, który dokonał w Anglii ogromnego przewrotu, a choć równie bezwzględnie rozstawał się z własnymi żonami, co z niewygodnymi ministrami, do końca liczyć mógł na pomoc i poparcie poddanych swego królestwa. Otoczony ludźmi małej odwagi i lękliwego umysłu, Henryk VIII nie wahał się ani nie uchylał od decyzji. Rządził w...

Otoczony ludźmi małej odwagi i lękliwego umysłu, Henryk VIII nie wahał się ani nie uchylał od decyzji. Rządził w bezlitosnej epoce bezlitosną ręką, krwawymi metodami przezwyciężył gwałtowne kryzysy i jego poczynania uwieńczył sukces, który wszystko sankcjonuje.
Henryk to książę Machiavellego w akcji. Cenił bardziej korzyści niż zasady i stał się symbolem triumfu piekielnych otchłani. Jeśli w ogóle dobro duchowe kraju leżało mu na sercu, nie przykładał do tej sprawy większego znaczenia. Ale dla spokoju Anglii i jej pomyślności materialnej dobrze się stało, że w godzinie potrzeby władał nią mężczyzna - mężczyzna, który liczył się z kosztami, podejmował ryzyko i umiał przeprowadzać swoją wolę.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, historia

Henryk VIII powszechnie uchodzi za postać kontrowersyjną za sprawą swoich sześciu małżeństw (dwie z jego żon, Anna Boleyn i Katarzyna Howard, skończyły na szafocie), zerwania z Kościołem Rzymskokatolickim i utworzenia angielskiego kościoła narodowego. A.F.Pollard ukazuje jednak Henryka Tudora jako jednego z typowych reprezentantów epoki, dla której romanse i małżeńskie skandale koronowanych głów nie były niczym szczególnym. Manipulacje towarzyszące przeprowadzeniu rozwodu z jego pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską (wdową po Arturze, bracie Henryka) służyć miały nie tyle zaspokojeniu jego męskich chuci, co raczej zabezpieczeniu interesów dynastycznych. Oprócz Marii żadne z dzieci spłodzonych z Katarzyną nie przeżyło, tak więc dla zapewnienia sukcesji król musiał zatroszczyć się o zapewnienie męskiego potomka. To ostatecznie także się nie udało, gdyż narodzony z małżeństwa z Joanną Seymour Edward VI przeżył kilka zaledwie lat, natomiast Anna Boleyn zapewniła królowi godnego następcę w...

Elevander | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Wbrew głupawym, a silnym tendencjom, do ukazywania Henryka VIII z perspektywy sześciu żon i tego, co się z tym wiąże, A. F. Pollard przedstawił tego słynnego króla przede wszystkim jako polityka i reformatora. Nie skupił się – moim zdaniem słusznie – na jego życiu prywatnym (czy może raczej erotycznym), ale postarał się o to, by zaprezentować go czytelnikom przede wszystkim jako króla. Osoby chcące poczytać o jego żonach należy odesłać do innych tytułów. Autor ukazuje Henryka jako króla lawirującego między Francją i Habsburgami. To słuszna perspektywa, XVI wiek to dla Anglii przede wszystkim polityczne manewrowanie między tymi dwiema kontynentalnymi potęgami. Pollard poświęcił dużo miejsca problemowi reformacji angielskiej, która wcale nie była reformacją (gdyby terminu tego używać tak, jak to robiono wówczas w Niemczech). Przy tej okazji dość ciekawie analizuje zagadnienia religijności tego okresu. Trochę przeszkadza mi w książce ton bliski niemal hagiograficznemu oraz fakt, że...

Izanagi | 2014-11-02
Przeczytana: listopad 2014

Ci, którzy interesują się historią Tudorów będą zachwyceni. Treściwa, przystępnie napisana i wydaje się obiektywna w treści pozycja opisująca dzieje Henryka VIII.
Jednak zastanawiam się nad tą obiektywnością, ponieważ, tak jak jest w opisie, autor jest zachwycony osobą króla i tak go przedstawia. Czy to wynika z niewątpliwie wielkiej wiedzy Pollarda, czy też jakiejś stronniczości, ciężko mi stwierdzić na podstawie tylko jednej jego książki.
Generalnie, trzeba ją przeczytać tym, których porywa ten kawałek historii. Polecam!

Elenoir | 2010-11-15

Jeśli ktoś (tak jak ja) zainteresuje się historią Tudorów pod wpływem jednego z licznych filmów czy seriali, jakie na ich temat powstały, i chciałby pogłębić swoją wiedzę na ich temat, "Henryk VIII" Pollarda powinien być jedną z pierwszych książek, po które sięgnie. Zdecydowanie warto.

Talson16 | 2015-04-15

Świetna pozycja. Ale czego się dziwię, w końcu było o kim pisać.
Henryk VIII to jedna z najciekawszych i intrygujących postaci jakie istniały.
O jego życiu można mówić wiele, ale z pewnością nie to że było nudne.
Dlatego i my nie możemy się nudzić, gdy o nim czytamy.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2004 rok

Wszystkie te biografie historyczne mają to do siebie, że są ciekawe kiedy opisują wydarzenia, nudne kiedy spory, stosunek do kościoła, kulturę i obyczaje. Nie pamiętam już tak bardzo tych książek ale musiałem wiele z nich przeczytać do zaliczeń na studiach.

abel | 2016-01-07
Przeczytana: 05 listopada 2015

Solidna, klasyczna pozycja, kawał dobrej brytyjskiej historiografii.

Scarlet19762014 | 2014-01-22

styczen 2014