Lwie serce

2006-01-01
1983-01-01
Anna Bidwell
Lwie serce

Fabularyzowana biografia Ryszarda Lwie Serce, to w zasadzie niewielka powieść historyczna, opowiadająca losy tytułowego władcy Anglii, skupiając się na kilku najbardziej znanych fragmentach jego panowania. Autor sprawne skonstruował całość, zamykając ją jakby w klamrze niewoli u cesarza austriackiego, przeplatając ją z relacjami z wyruszenia na krucjatę, oblężenia Akki, bitew, dyplomatycznych i małżeńskich zawirowań, aż zwieńczył książkę śmiercią Ryszarda.
Można to potraktować jako wstęp do zainteresowania się tą postacią, albo okresu historii, albo jako lekki przerywnik, bo całość jest niewielka i sprawnie napisana.

Jest to moje pierwsze bliższe spotkanie z Królem Ryszardem, dlatego nie mając głębszej wiedzy w tym temacie na wiele spraw musiałam dla bezpieczeństwa przymykać oko. To dzieło niejako ukierunkowało moje dalsze zgłębianie historii krucjat.

Książka zawiera wiele faktów historycznych. Minusem jest brak obiektywizmu autora wobec niektórych konwencji. Im bliżej końca utworu tym bardziej pozwalał sobie na niebezpieczny spacer na krawędzi obiektywizmu wpadając w przepaść subiektywizmu.

Jest to pewnego rodzaju szkielet historii. Jednak trzeba to czytać rozważnie i czytać między wierszami. Jednych może ta powieść zniechęcić do głównego bohatera, mnie natomiast zachęciła do szczegółowej analizy i poznania
wieków średnich.

Ryszard I, bardziej znany jako Ryszard Lwie Serce. Znany jest z historii o Robin Hoodzie, ale też z historii wypraw krzyżowych. Templariusze i te sprawy to czasy Lwiego Serca. Tak więc jest to postać znana i każdy powinien o niej usłyszeć chociaż raz, w końcu przewija się i w literaturze i w historii. Uważam, że warto przeczytać książkę, historia Ryszarda jest niezwykle barwna, w końcu nie każdy prowadził tak ożywione życie. Moim zdaniem nie można się nudzić przy takiej książce, jest w niej dużo akcji, a co ważniejsze to wszystko wydarzyło się na prawdę, mam tu na myśli ogólny zarys wydarzeń, a nie sposób w jaki zostało to opisane w którym są pewne nieścisłości, ale czego się spodziewać, to się działo dawno i wszystkie źródła dostępne w tych czasach zostały ubarwione i nie ma 100% pewności co to tego jak było naprawdę.

Do wnikliwszego poznania Ryszarda zachęciła mnie biografia jego matki Alienor z Akwitanii pióra Régine Pernoud. Okazało się jednak, że nie dowiedziałem się dużo więcej. Bidwell bardzo wyrywkowo podszedł do dziejów opisywanej postaci. Bohatera poznajemy z jego opowieści snutych podczas uwiezienia. Taka konwencja powieści skutkuje brakiem wielu niewygodnych dla Ryszarda faktów, często kluczowych do poznania jego osoby. Nawet nota biograficzna na Wikipedii jest bogatsza w fakty. Po lekturze czuję jeszcze większy niedosyt. Z wielką pewnością sięgnę po poważniejsze biografie Króla o Lwim Sercu.

Bardzo wciągające.

Bardzo wciągające.

"Sprzedałbym Londyn, gdybym tylko znalazł kupca"

Czy tak mocne i bulwersujące słowa mogły wyjść z ust angielskiego króla? W dodatku monarchy nie byle jakiego, bo już za życia owianego legendą dla jego nadzwyczajnej odwagi, siły fizycznej i niepośledniego talentu wojskowego, a i teraz, po ponad ośmiu stuleciach, nadal powszechnie uznawanego za ideał średniowiecznego rycerza?

George Bidwell, autor licznych biografii słynnych postaci angielskiej historii, tym razem przedstawia czytelnikowi legendarnego króla - krzyżowca z dynastii Plantagenetów, Ryszarda I zwanego Lwie Serce. Syn Henryka II i Eleonory Akwitańskiej, jeden z dowódców trzeciej krucjaty, w drodze powrotnej z Ziemi Świętej został uwięziony przez austriackiego księcia Leopolda, a następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI; tym właśnie wydarzeniem Bidwell rozpoczyna swoją fabularyzowaną opowieść o życiu sławnego - niesławnego władcy.
Z kart książki wyłania się intrygujący portret kontrowersyjnego monarchy - od wczesnej młodości bardziej związanego ze swymi francuskimi, odziedziczonymi po matce posiadłościami, niż ze swym królestwem. Ten ambitny i porywczy Plantagenet, wiecznie skłócony z ojcem i rodzeństwem, który nigdy nie nauczył się języka angielskiego, rzadko przebywał w kraju traktując go jako źródło dochodów na pokrycie kosztów niezliczonych wojen, nie stroniący od związków nie tylko z kobietami, ale także z mężczyznami, był jednocześnie doskonale wykształconym poetą, szaleńczo odważnym rycerzem o niepodważalnym autorytecie i imponujących zdolnościach przywódczych, owiany nimbem chwały dzięki bohaterskim walkom z Saladynem i jego Saracenami; choć nie udało mu się odzyskać Jerozolimy dla chrześcijaństwa, liczby zabitych wrogów rozpalały masową wyobraźnię i stanowiły wykładnię jego męstwa. Dzisiejsi historycy są raczej zgodni, że pozostawiając po sobie osłabione, zubożałe państwo królem okazał się fatalnym, choć jednocześnie mógł uchodzić za wzór średniowiecznego rycerza.

"Lwie Serce" to książka niewielka objętościowo, ale zawierająca mnóstwo faktów z życia króla nakreślonych na ciekawie zarysowanym tle historycznym. Co ważne, zostały one podany w przystępny, łatwo przyswajalny sposób, dzięki czemu czytelnik nie czuje się przytłoczony nadmiarem dat, wydarzeń i postaci, od których aż roi się na kartach powieści. Początkowo trudno jest przywyknąć do specyficznego stylu Bidwella - jego narracja najbardziej przypomina fabularyzowany wykład wzbogacony dialogami i akcją, scenki odgrywane przez aktorów uzupełnione fachowym komentarzem autora. Nie każdemu czytelnikowi taki styl narracji przypadnie do gustu, choć jego zaletą jest przystępność i zrozumiałość serwowanych informacji.
Sporo miejsca autor poświęca scenom batalistycznym i rozgrywkom politycznym zagłębiając się w ich zawiłości - niestety kosztem rysu psychologicznego postaci, które wypadają w tej kwestii dość ubogo. Tak bogate, bujne życie w wyjątkowo burzliwych czasach ściśnięte na niespełna dwustu stronach pozostawia niedosyt - to trochę za mało, by usatysfakcjonować czytelnika. I nie tyle w sensie historycznym - bo wiedzy podręcznikowej tu nie brakuje - ale właśnie psychologiczno-biograficznym. Chętnie poznałabym lepiej samego króla, jego osobowość i czynniki, które ją ukształtowały (skądinąd wiadomo, że silna więź z matką miała ogromny wpływ na kontakty Ryszarda z innymi kobietami),rzutowały na jego późniejsze decyzje, zarówno w kwestiach państwowych, jak i osobistych; relacje z otoczeniem (swoją drogą ciekawi mnie związek króla z francuskim monarchą, który ponoć był jego kochankiem - podobnie jak władca Nawarry, a prywatnie jego szwagier - i jak się to miało do średniowiecznego wzoru cnót). Pewne kwestie zostały zaledwie zasygnalizowane - ale może to i lepiej, gdyż fakt ten skłania czytelnika do zgłębiania tematu na własną rękę.
Reasumując: "Lwie Serce" to interesująca, przystępnie napisana biografia Ryszarda I Plantageneta, może nie porażająco szczegółowa, ale wciągająca na tyle, by stać się impulsem do dalszych eksploracji tematu. Z pewnością warto po nią sięgnąć - na dobry początek.

"Sprzedałbym Londyn, gdybym tylko znalazł kupca"

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.

• Powieść historyczna
  • Biografie
  • Literatura angielska
  • Historyczne
  • George Bidwell

Dodaj cytat z książki Lwie serce